§ 6. - Zasady planowania i rozliczania usług przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1971.43.273

Akt utracił moc
Wersja od: 11 stycznia 1975 r.
§  6.
1.
Wskaźniki działalności usługowej stanowią podstawę ewidencji i rozliczeń w właściwymi oddziałami banków finansujących (wydziałami finansowymi prezydiów właściwych rad narodowych).
2.
Jeżeli w dwóch następujących po sobie kwartałach jednostka gospodarki uspołecznionej nie osiągnie planowanego wyniku finansowego z działalności usługowej, bank finansujący jej działalność może zastosować wobec niej środki oddziaływania kredytowego oraz powinien wystąpić do jednostki nadrzędnej nad tą jednostką gospodarki uspołecznionej o przedstawienie programu usprawnienia działalności usługowej.
3.
Jeżeli planowany wynik finansowy z działalności usługowej nie został osiągnięty na skutek niewłaściwego gospodarowania funduszem płac, jednostka nadrzędna równocześnie z przedstawieniem programu, o którym mowa w ust. 2, powinna podjąć decyzję o nadaniu wskaźnikom zatrudnienia i funduszu płac jednostki gospodarki uspołecznionej charakteru dyrektywnego. Przy następnym rozliczeniu kwartalnym ewentualne wypłaty ponad dyrektywną wielkość funduszu płac uznaje się za przekroczenia funduszu płac, podlegające sankcjom na ogólnych zasadach.
4.
Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika, że przyjęty w planie techniczno-ekonomicznym wynik finansowy z działalności usługowej nie został osiągnięty, nadpłaty funduszu płac związanego z działalnością usługową planowaną na IV kwartał uznaje się za przekroczenie funduszu płac podlegające sankcjom na zasadach ogólnych.