Rozdział 8 - Odwołania. - Zasady organizacji wynalazczości pracowniczej.

Monitor Polski

M.P.1955.122.1599

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 1955 r.

Rozdział  8.

Odwołania.

§  46.
Twórcy służy prawo odwołania się do dyrektora centralnego zarządu od decyzji kierownika zakładu pracy:
1)
w razie odrzucenia projektu,
2)
w razie przyjęcia projektu - jeżeli twórca nie zgadza się na wysokość przyznanego wynagrodzenia,
3)
w razie nieprzyznania lub nieprawidłowego rozdziału premii za współudział w realizacji projektów, przewidzianej w §§ 37-39 przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej,
4)
w sprawach dotyczących premiowania i wynagradzania za pomoc techniczną przy opracowywaniu projektów racjonalizatorskich na podstawie przepisów o premiowaniu i wynagradzaniu za pomoc techniczną.
§  47.
1.
Odwołanie składa twórca za pośrednictwem kierownika zakładu pracy, który wydał zaskarżoną decyzję, w terminie miesiąca od daty zawiadomienia go o decyzji.
2.
Kopię odwołania twórca przesyła bezpośrednio do dyrektora centralnego zarządu.
§  48.
Kierownik zakładu, który wydał zaskarżoną decyzję, przesyła odwołanie wraz z aktami sprawy i swoim wyjaśnieniem do dyrektora centralnego zarządu w terminie 7 dni od daty złożenia odwołania.
§  49.
1.
Dyrektor centralnego zarządu jest obowiązany rozpatrzyć odwołanie i wydać decyzję z uzasadnieniem w ciągu 30 dni od daty otrzymania akt sprawy.
2.
Przedłużenie tego terminu jest dopuszczalne o dalsze 30 dni w przypadku konieczności uzyskania dodatkowych materiałów i wyjaśnień.
§  50.
O wydanej decyzji dyrektor centralnego zarządu zawiadamia niezwłocznie odwołującego się oraz kierownika zakładu pracy, który wydał zaskarżoną decyzję.
§  51.
Od decyzji dyrektora centralnego zarządu nie przysługuje odwołanie.
§  52.
Od decyzji dyrektora centralnego zarządu, wydanej w trybie określonym w § 25 ust. 3, twórcy przysługuje odwołanie do ministra. Przepisy §§ 46-51 stosuje się odpowiednio.
§  53.
Właściwy minister może w drodze nadzoru uchylić decyzję dyrektora centralnego zarządu i bądź wydać decyzję ostateczną, bądź przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia, udzielając wskazówek co do sposobu jej załatwienia.