Zasady organizacji skupu niemetalicznych surowców wtórnych i obrotu nimi oraz określenie niemetalicznych surowców wtórnych objętych koordynacją branżową.

Monitor Polski

M.P.1975.29.183

Akt utracił moc
Wersja od: 18 września 1981 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ RADY GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ
z dnia 27 sierpnia 1975 r.
w sprawie zasad organizacji skupu niemetalicznych surowców wtórnych i obrotu nimi oraz określenia niemetalicznych surowców wtórnych objętych koordynacją branżową.

Na podstawie § 4 ust. 2, § 8 i § 11 uchwały nr 258 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1974 r. w sprawie gospodarowania niemetalicznymi surowcami wtórnymi (Monitor Polski Nr 40, poz. 232) zarządza się, co następuje:
1.
Niemetaliczne odpady powstające w toku produkcji, świadczenia usług lub obrotu powinny być wykorzystane przede wszystkim na zaspokojenie potrzeb surowcowych tych jednostek gospodarki uspołecznionej, w których powstały.
2.
O zakwalifikowaniu nieużytecznych przedmiotów jako surowce wtórne lub przeznaczeniu ich na zniszczenie decyduje dyrektor (kierownik) jednostki organizacyjnej, w której przedmioty te się znajdują, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
Niemetaliczne surowce wtórne, które nie mogą być racjonalnie wykorzystane przez jednostki, w których powstały, powinny być oferowane do sprzedaży jednostkom zajmującym się skupem tych surowców lub sprzedawane jednostkom gospodarki uspołecznionej, nie uspołecznionej lub osobom fizycznym.
1. 2
Jednostki zajmujące się obrotem niemetalicznymi surowcami wtórnymi, zwane dalej "jednostkami skupu", oraz zakres prowadzonego przez te jednostki skupu niemetalicznych surowców wtórnych określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Jednostki, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić inne jednostki gospodarki uspołecznionej i jednostki gospodarki nie uspołecznionej do skupu i odprzedaży surowców wtórnych.
W razie nieprzydatności zaoferowanych niemetalicznych surowców wtórnych do dalszego przetwórstwa lub braku możliwości ich zagospodarowania jednostka skupu powinna udzielić w terminie 30 dni zgłaszającemu opinii co do celowości nieodpłatnego przekazania lub zniszczenia określonych surowców wtórnych.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, w których powstają niemetaliczne surowce wtórne, powinny:
1) 4
zawierać z jednostkami skupu lub innymi odbiorcami wieloletnie umowy sprzedaży,
2)
instalować odpowiednie urządzenia pozwalające lepiej wykorzystać powierzchnię magazynową i środki transportowe,
3)
sortować i przechowywać surowce zgodnie z normami i warunkami technicznymi.
Do jednostek skupu, o których mowa w § 3 ust. 1, należy:
1)
opracowywanie - w zakresie swojej działalności - danych do bilansów niemetalicznych surowców wtórnych, obejmujących odpady produkcyjne i poużytkowe,
2)
inicjowanie przedsięwzięć usprawniających gospodarowanie niemetalicznymi surowcami wtórnymi,
3)
przedstawianie ministerstwom oraz centralnym związkom spółdzielni wniosków dotyczących instalowania urządzeń do wstępnego przerabiania i sortowania niemetalicznych surowców wtórnych w miejscach ich powstawania lub gromadzenia,
4) 5
(skreślony).
1.
Ustala się w załączniku nr 2 do zarządzenia wykaz niemetalicznych surowców wtórnych będących przedmiotem skupu od jednostek gospodarki nie uspołecznionej i gospodarstw domowych.
2. 6
Obowiązek organizowania skupu niemetalicznych surowców wtórnych, wymienionych w załączniku nr 2 do zarządzenia, od zakładów nie uspołecznionych i gospodarstw domowych spoczywa na jednostkach wymienionych pod lp. 1 załącznika nr 1 do zarządzenia.
1.
Skup surowców wtórnych, o których mowa w załączniku nr 2, może być prowadzony za pośrednictwem:
1)
sieci stałych punktów skupu,
2)
ruchomych (objazdowych) punktów skupu,
3)
ajencyjnych punktów skupu,
4)
zbieraczy zawodowych i niezawodowych,
5)
dozorców budynków mieszkalnych,
6)
organizacji społecznych oraz młodzieżowych,
7)
innych lokalnych form organizacji skupu.
2.
Punkty skupu w miastach i we wsiach oraz zbieracze (ajenci) powinni kupować wszelkiego rodzaju surowce wtórne określone w załączniku nr 2.
3.
Jednostki skupu mogą stosować różne formy lokalnych zbiórek surowców wtórnych oraz współdziałać w tym zakresie z terenowymi organami administracji państwowej.
4.
Jednostki skupu są obowiązane zapewnić prawidłowy odbiór surowców wtórnych zebranych przez mieszkańców.
Jednostki zajmujące się skupem surowców wtórnych powinny wyraźnie oznaczać punkty skupu, z podaniem asortymentu i ceny skupowanych surowców wtórnych oraz godzin pracy punktów skupu, jak również wykorzystywać lokalne środki masowego przekazu w celu zapewnienia odpowiedniej informacji i reklamy skupu.
Zagospodarowanie niemetalicznych surowców wtórnych wymienionych w załączniku nr 3 do zarządzenia powinno być objęte koordynacją branżową.
Wyznaczone przez właściwych ministrów zjednoczenia sprawujące gospodarczą koordynację branżową w zakresie określonym w załączniku nr 3 powinny w szczególności:
1)
dokonywać oceny zasobów surowców wtórnych oraz analizy sposobu ich zagospodarowania,
2)
opracowywać wnioski dotyczące programu produkcyjnego zapewniającego najbardziej ekonomiczne wykorzystanie surowców wtórnych,
3)
inicjować prace naukowo-badawcze, konstrukcyjne, technologiczne i doświadczalne nad opracowaniem metod produkcyjnych, konstrukcji, receptur, wzorów, modeli itp. nowych wyrobów zawierających surowce wtórne,
4)
występować z wnioskami co do przedsięwzięć inwestycyjnych mających na celu intensyfikację przetwórstwa surowców wtórnych,
5)
sporządzać analizy cen surowców wtórnych.
Uczestnikami porozumień branżowych dotyczących zagospodarowania niemetalicznych surowców wtórnych, o których mowa w załączniku nr 3 do zarządzenia, powinny być jednostki skupu określone w załączniku nr 1.
Zjednoczenie Przetwórstwa Surowców Wtórnych prowadzi współpracę gospodarczą z innymi jednostkami skupu w zakresie pozyskiwania, uszlachetniania i zbytu niemetalicznych surowców wtórnych. Przedmiot i zakres tej współpracy regulują odrębne przepisy.
1.
Znalezione w surowcach wtórnych przedmioty mające wartość historyczną, naukową lub artystyczną należy zabezpieczyć oraz zgłosić muzeum lub jednostce upoważnionej do ich skupu.
2.
Przekazywanie przedmiotów wymienionych w ust. 1 następuje w trybie i na zasadach określonych ustawą z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury i o muzeach (Dz. U. Nr 10, poz. 48) oraz przepisami wydanymi na jej podstawie.
Określone w zarządzeniu zasady organizacji skupu i obrotu stosuje się odpowiednio do skupu i obrotu poużytkowymi odpadami tworzyw sztucznych termoplastycznych, określonymi w uchwale nr 174 Rady Ministrów z dnia 12 lipca 1974 r. w sprawie zagospodarowywania poużytkowych odpadów tworzyw sztucznych termoplastycznych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  9 WYKAZ

jednostek zajmujących się obrotem niemetalicznymi surowcami wtórnymi oraz zakres prowadzonego przez te jednostki skupu niemetalicznych surowców wtórnych.

Lp.Nazwa jednostki skupuSkupowane surowce wtórne
123
1Przedsiębiorstwa zgrupowane w Zjednoczeniu Przetwórstwa Surowców Wtórnych, spółdzielnie zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy i Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" oraz upoważnione przez nie jednostki1) makulatura, z wyjątkiem odpadów i

ścinków celofanu, celuloidu, cynfolii,

papierów i tektur impregnowanych

smołą, kalki maszynowej, ołówkowej i

hektograficznej, opakowań po środkach

trujących oraz makulatury powstającej

w szpitalach zakaźnych,

2) odpady produkcyjne i poużytkowe

włókiennicze, bawełniane i

bawełnopodobne, jutowe, konopne,

lniane, wełniane i dzianiny

wełnopodobne z włókien naturalnych i

chemicznych, z wyjątkiem resztek

tkanin (metrażowych i kilogramowych)

powstających w przemyśle konfekcyjnym

oraz szmat i innych wyrobów

włókienniczych pochodzących ze

szpitali zakaźnych,

3) zużyte zaolejone czyściwo nadające się

do regeneracji i odolejania,

4) odpady korkowe,
5) stłuczka szklana,
6) odpady produkcyjne, zużyte wyroby z

gumy (złom gumowy) oraz używane

ogumienie trakcyjne

i wybrakowane wyroby gumowe,

7) odpady poużytkowe z tworzyw sztucznych

termoplastycznych

2Centrala Obrotu Maszynami i Surowcami "BOMIS" w Warszawie 1) odpady produkcyjne z tworzyw

sztucznych termoplastycznych,

oraz upoważnione przez nią jednostki2) zrywy i odpady użytkowe papieru i

tektury powstające w toku produkcji

papieru i tektury

3Zakłady zgrupowane w 1) kości,
Zjednoczeniu Przemysłu 2) odpady poubojowe,
Paszowego "Bacutil" oraz 3) tłuszcze techniczne zwierzęce,
upoważnione przez nie jednostki4) padlina, konfiskaty, odpady mięsne i

drobiowe,

5) szczecina poubojowa i pogarbarska
4Centrala Surowców 1) odpady skór surowych
Włókienniczych i Skórzanych w Łodzi oraz upoważnione przez nią jednostki2) zużyty sznurek snopowiązałkowy

sizalowy

5Zakłady zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Artykułów Technicznych i Galanteryjnych w Łodzi oraz upoważnione przez nie jednostkiodpady azbestowe i zużyte wyroby azbestowe
6Zakłady zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Skórzanego w Łodzi oraz upoważnione przez nie jednostkiodpady skór garbowanych

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ

niemetalicznych surowców wtórnych będących przedmiotem skupu od jednostek gospodarki nie uspołecznionej i gospodarstw domowych.

1. Makulatura w postaci: książek, broszur, czasopism, gazet, zeszytów, brulionów, akt, ksiąg handlowych, używanych opakowań z tektury i papieru, ścinków introligatorskich itp., z wyjątkiem odpadów celofanu, celuloidu, cynfolii, kalki maszynowej, ołówkowej i hektograficznej, papierów i tektur impregnowanych smołą, opakowań po środkach trujących.

2. Odpady poużytkowe włókiennicze wełniane, półwełniane, bawełniane, jutowe, lniane, konopne, dziane wełniane, półwełniane i wełnopodobne w postaci: zużytej odzieży wierzchniej i roboczej, bielizny osobistej, pościelowej, stołowej, tkanin dekoracyjnych i opakowaniowych, worków, ścinków krawieckich, z wyjątkiem odpadów włókienniczych zbutwiałych, zaoliwionych, zabrudzonych farbami i chemikaliami, impregnowanych, z włókien syntetycznych i laminatów.

3. Stłuczka szklana szybowa, ze szkła gospodarczego oraz opakowań szklanych (jednorodna).

4. Zużyte wyroby z tworzyw sztucznych termoplastycznych: z polistyrenu, polietylenu, polipropylenu, polichlorku winylu i polimetakrylanu metylu w postaci używanych artykułów i sprzętu gospodarstwa domowego, zużytych części, opakowań, worków ponawozowych i po opakowaniach spożywczych itp. - wolnych od zanieczyszczeń.

5. Zużyty sznurek snopowiązałkowy sizalowy.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  10 WYKAZ

niemetalicznych surowców wtórnych objętych koordynacją branżową.

Lp.Rodzaj surowca wtórnegoMinisterstwo nadzorujące
123
1Odpady tworzyw sztucznych termoplastycznych produkcyjne i poużytkoweMinisterstwo Przemysłu Chemicznego i Lekkiego
Odpady gumowe poużytkowe w postaci:
- zużytego ogumienia trakcyjnego,
- zużytych artykułów technicznych,
- taśm przenośnikowych i pasów pędnych

z gumy oraz odpady produkcyjne

powstające przy produkcji wyrobów

gumowych

Inne odpady chemiczne produkcyjne w postaci pozostałości po procesach technologicznych nitracji, sulfonacji, rafinacji, filtracji, krystalizacji i elektrolizy
Odpady produkcyjne przemysłu farmaceutycznego (z wyjątkiem surowic, szczepionek oraz preparatów ziołowych)
2Odpady produkcyjne włókiennicze powstające przy przędzeniu, tkaniu, wykańczaniu, konfekcjonowaniu w przemyśle włókienniczymMinisterstwo Przemysłu Chemicznego i Lekkiego
Odpady poużytkowe powstające w wyniku zużycia wyrobów z włókien naturalnych, sztucznych i syntetycznych
Odpady produkcyjne skór powstające przy garbowaniu oraz wyprawie i uszlachetnianiu
3Odpady produkcyjne i poużytkowe szkła płaskiego i opakowaniowegoMinisterstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
4Odpady produkcyjne powstające:

- w produkcji mięsa i jego przetworów,

Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej
- przy przetwórstwie zbóż,
- przy przetwórstwie jajczarsko-

drobiarskim

- w produkcji roślinnej,

- w produkcji mleka

5Odpady produkcyjne powstające w produkcji:Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
- tarcicy i półfabrykatów tartych,
- powstające przy wyrobie opakowań

drewnianych, materiałów drzewnych

konstrukcyjnych, podłogowych, mebli

drewnianych i płyt stolarskich,

- celulozy papieru, tektury
Odpady poużytkowych wyrobów papierowych, kartonowych i tekturowych

(makulatura) oraz zużyte meble

1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 31 sierpnia 1981 r. (M.P.81.23.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1981 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 31 sierpnia 1981 r. (M.P.81.23.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1981 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 31 sierpnia 1981 r. (M.P.81.23.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1981 r.
4 § 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 31 sierpnia 1981 r. (M.P.81.23.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1981 r.
5 § 6 pkt 4 skreślony przez § 1 pkt 5 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 31 sierpnia 1981 r. (M.P.81.23.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1981 r.
6 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 31 sierpnia 1981 r. (M.P.81.23.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1981 r.
7 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 31 sierpnia 1981 r. (M.P.81.23.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1981 r.
8 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 31 sierpnia 1981 r. (M.P.81.23.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1981 r.
9 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 23 grudnia 1976 r. (M.P.77.3.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1977 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 9 i 10 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 31 sierpnia 1981 r. (M.P.81.23.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1981 r.

10 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 31 sierpnia 1981 r. (M.P.81.23.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1981 r.