Rozdział 6 - Finansowanie eksploatacji. - Zasady organizacji finansowej i systemu finansowego Państwowych Gospodarstw Rolnych na rok 1951.

Monitor Polski

M.P.1950.A-123.1530

Akt utracił moc
Wersja od: 17 listopada 1950 r.

VI.

Finansowanie eksploatacji.

§  29.
Bankiem finansującym i sprawującym bankową kontrolę finansową Państwowych Gospodarstw Rolnych i Państwowych Gospodarstw Hodowli Roślin jest Bank Rolny.
§  30.
Normowaniu podlegają następujące środki obrotowe:
a)
produkcja pochodzenia roślinnego,
b)
produkcja lasów, parków i wód,
c)
produkcja pochodzenia zwierzęcego,
d)
produkcja inwentarza żywego obrotowego,
e)
surowce przemysłu rolnego,
f)
produkcja przemysłu rolnego,
g)
pasze przemysłowe,
h)
nawozy sztuczne,
i)
materiały pędne i smary,
j)
inne materiały pomocnicze i ogólno-gospodarcze,
k)
inwentarz małocenny (przedmioty nietrwałe),
l)
części do maszyn, narzędzi i urządzeń,
ł)
towary obcej produkcji do dalszej odsprzedaży,
m)
produkcja roślinna niezakończona,
n)
produkcja w toku przemysłu rolnego,
o)
międzyokresowe rozliczenia czynne.
§  31.
Normatywy środków obrotowych przedsiębiorstw winny być pokryte w 80% funduszem własnym oraz pasywami stałymi przechodzącymi z okresu w okres.
§  32.
Wyposażenie nowopowstających przedsiębiorstw w fundusze własne na pokrycie normatywów środków obrotowych następuje z budżetu Państwa.
§  33.
Uzupełnienie brakującego na początku okresu planowania pokrycia normatywów środków obrotowych, jak również pokrycie zwiększenia normatywów w związku ze wzrostem planowanych zadań gospodarczych przedsiębiorstwa w ciągu okresu planowania - następuje z części zysku przedsiębiorstwa, a jeżeli ona jest niewystarczająca - z dotacji z budżetu Państwa.
§  34.
Jeżeli przedsiębiorstwo posiada nadmiar własnych środków obrotowych w stosunku do normatywu, to sumę nadwyżki obowiązane jest wpłacić do budżetu Państwa.
§  35.
Zaspokojenie potrzeb przedsiębiorstw w zakresie środków obrotowych przekraczających pokrycie funduszem własnym i pasywami stałymi następuje z bankowych kredytów obrotowych.
§  36.
Rodzaje kredytów oraz zasady udzielania i ich spłaty, jak również przysługujące Bankowi Rolnemu sankcje w przypadkach nieprzestrzegania przez przedsiębiorstwa ustalonych terminów spłat oraz zasad prawidłowej gospodarki finansowej - reguluje uchwała Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad normowania i finansowania środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych.