Rozdział 4 - Przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym. - Zasady organizacji finansowej i systemu finansowego Państwowych Gospodarstw Rolnych na rok 1951.

Monitor Polski

M.P.1950.A-123.1530

Akt utracił moc
Wersja od: 17 listopada 1950 r.

IV.

Przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym.

§  17.
Przedsiębiorstwami działającymi na rozrachunku gospodarczym, podlegającymi Okręgowym Zarządom P. G. R. i Rejonowym Zarządom H. R. są:
a)
Państwowe Gospodarstwa Rolne i Państwowe Gospodarstwa Hodowli Roślin (jedno i wielozakładowe),
b)
inne jedno i wielozakładowe przedsiębiorstwa.
§  18.
Przedmiotem działania przedsiębiorstw, wymienionych w § 17, jest bezpośrednie prowadzenie produkcji roślinnej, zwierzęcej, przemysłowo-rolnej, przemysłowej i usługowej w zakresie przewidzianym postanowieniami statutowymi, oraz akcyj zleconych przez władze zwierzchnie.
§  19.
Przedsiębiorstwa, wymienione w § 17, działają na zasadzie pełnego rozrachunku gospodarczego i tym samym:
a)
korzystają w wykonywaniu zadań wynikających z planów gospodarczych z pełnej operatywnej samodzielności,
b)
wchodzą w wykonaniu tych zadań w stosunki umowne z innymi przedsiębiorstwami i organizacjami,
c)
prowadzą pełną rachunkowość, sporządzając pełny samodzielny bilans i rachunek wyników,
d)
posiadają samodzielne rachunki w banku finansującym ich działalność eksploatacyjną,
e)
korzystają bezpośrednio ze środków planu inwestycyjnego,
f)
rozliczają się bezpośrednio z budżetem centralnym.
§  20.
Zakłady w przedsiębiorstwach wielozakładowych winny być sukcesywnie organizowane na zasadach ograniczonego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, a następnie jeżeli ich stopień rozwoju organizacyjnego na to zezwoli, na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, o czym rozstrzyga Ministerstwo Rolnictwa ż Reform Rolnych na wniosek Centralnego Zarządu P. G. R.
§  21.
Okręgowe Zarządy P. G. R. i Rejonowe Zarządy H. R., w których plan inwestycyjny i plan kapitalnych remontów w roku 1951 przewiduje wykonanie kapitalnych robót systemem gospodarczym w wysokości ponad. 1.500.000 zł - zorganizują z dniem 1 stycznia 1951 r. wydziały inwestycyjne na zasadzie pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
§  22.
Zakres wewnętrznego ograniczonego rozrachunku gospodarczego zakładów określą zarządzenia, wydane przez Centralny Zarząd P. G. R. za zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych. Zakłady i wydziały działające na wewnętrznym pełnym rozrachunku gospodarczym prowadzą gospodarkę finansową na takich samych zasadach jak przedsiębiorstwa.
§  23.
Państwowe Gospodarstwa Rolne, których głównym przedmiotem działalności jest produkcja roślinna lub zwierzęca, oraz Państwowe Gospodarstwa Hodowli Roślin prowadzą księgowość na podstawie planu kont dla Państwowych Gospodarstw Rolnych. Przedsiębiorstwa i zakłady, wymienione w § 17 pkt b), a prowadzone na zasadzie pełnego rozrachunku gospodarczego, których przedmiotem działalności jest produkcja przemysłowo-rolna, przemysłowa lub usługowa, prowadzą księgowość na podstawie właściwego planu kont. Szczegółowe branżowe plany kont zatwierdza Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym P. K. P. G. i Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.