Rozdział 3 - Przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym. - Zasady organizacji finansowej i systemu finansowego państwowych przedsiębiorstw podlegających władzom terenowym.

Monitor Polski

M.P.1950.A-102.1284

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1961 r.

III.

Przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym.

§  5.
Przedsiębiorstwa prócz wymienionych w § 4 zarówno jednozakładowe jak i wielozakładowe (t.j. obejmujące dwa lub więcej zakładów pracy, nie będących samodzielnymi przedsiębiorstwami) działają na zasadach pełnego rozrachunku gospodarczego, zgodnie z § 11 uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych, objętych budżetem centralnym (Monitor Polski Nr A-55, poz. 630).
§  6.
Poszczególne zakłady pracy wchodzące w skład przedsiębiorstw wielozakładowych winny sukcesywnie przechodzić na wewnętrzny rozrachunek gospodarczy - pełny lub ograniczony.
§  7.
Koszty utrzymania zarządów (dyrekcyj) przedsiębiorstw wielozakładowych, o ile podległe im zakłady przeszły na pełny rozrachunek gospodarczy, obciążają te zakłady w formie narzutu na koszty własne.
§  8.
W razie utworzenia w przepisanym trybie zespołów przedsiębiorstw (zjednoczeń) o charakterze terenowym lub branżowym, koszty utrzymania tych zjednoczeń obciążają objęte nimi przedsiębiorstwa w formie narzutu na koszty własne tych przedsiębiorstw.
§  9.
Koszty utrzymania zjednoczeń, zarządów (dyrekcyj) przedsiębiorstw i zakładów objęte będą preliminarzem budżetowym podlegającym zatwierdzeniu w ramach planów finansowych przedsiębiorstw - w trybie ustalonym w przepisach szczegółowych.
§  10.
Przepisy szczegółowe, wydane na podstawie § 19 niniejszej uchwały, określą dla przedsiębiorstw zasady systemu cen i marż. Przepisy te będą dostosowane do przepisów §§ 16-26 uchwały Rady Ministrów, wymienionej w § 5 niniejszej uchwały.
§  11.
Do przedsiębiorstw stosuje się w zakresie akumulacji funduszu amortyzacyjnego przepisy obowiązujące przedsiębiorstwa objęte budżetem centralnym.
§  12.
Finansowanie kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach dokonywane będzie zgodnie z przepisami §§ 55-57 powołanej w § 5 uchwały oraz postanowieniami uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad finansowania kapitalnych remontów przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym na rok 1951.

Uprawnienia wynikające z postanowień pkt. 3) i 4) wymienionej w ust. 1 uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów przysługują:

a)
zjednoczeniom terenowym lub branżowym w stosunku do podległych przedsiębiorstw,
b)
właściwym wydziałom prezydiów terenowych rad narodowych w stosunku do podległych im zjednoczeń i przedsiębiorstw,
c)
prezydiom terenowych rad narodowych w zakresie redystrybucji w odniesieniu do przedsiębiorstw, podległych różnym wydziałom.
§  13.
Finansowanie inwestycji przedsiębiorstw dokonywane będzie zgodnie z przepisami §§ 58 i 59 powołanej w § 5 uchwały oraz przepisami w sprawie systemu sfinansowania inwestycji w r. 1951.
§  14.
Zysk przedsiębiorstw działających na zasadzie rozrachunku gospodarczego dzielony będzie w następujący sposób:
a)
na wpłatę do budżetu terenowego w wysokości 10% zysku bilansowego,
b)
na uzupełnienie środków obrotowych do wysokości normatywów,
c)
na inne cele przewidziane w odrębnych przepisach.

Pozostały zysk będzie wpłacony do budżetu terenowego.

§  15.
W wyjątkowych przypadkach, w których plany przedsiębiorstw przewidują deficyt, pokrycie deficytu następuje z dotacji budżetu terenowego.
§  16.
Środki obrotowe przedsiębiorstw winny być pokryte - w całości lub częściowo - funduszami własnymi oraz stałymi zobowiązaniami (stałe pasywa) w granicach normatywów środków obrotowych, zgodnie z postanowieniami uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 roku w sprawie zasad normowania i finansowania środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych.
§  17.
Zasady opodatkowania przedsiębiorstw ustalą akty ustawodawcze, których projekty wniesie Minister Finansów.