Rozdział 6 - Amortyzacja, finansowanie robót kapitalnych. - Zasady organizacji finansowej i systemu finansowego na rok 1951 przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego rozliczających się z budżetem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1951.A-23.290

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1951 r.

VI.

Amortyzacja, finansowanie robót kapitalnych.

§  26.
Przedsiębiorstwa (zjednoczenia wytwórcze), jak również oddziały (rejonowe kierownictwa robót, zespoły budów itp.), działające na zasadzie pełnego lub wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego, zobowiązane są do dnia 22 każdego miesiąca odprowadzić na właściwe rachunki 1/12 część rocznej amortyzacji majątku trwałego, przewidzianej w planie finansowym. W szczególności na rachunek kapitalnych remontów przelewana jest ta część planowanej rocznej amortyzacji, która stosownie do pkt 2 i 3 uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad finansowania kapitalnych remontów przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym na rok 1951 (Biuletyn P.K.P.G. Nr 10, poz. 129) została przeznaczona na sfinansowanie nakładów na kapitalne remonty, na ewidencyjny zaś rachunek inwestycji przelewana jest pozostała część planowanej rocznej amortyzacji. Wpłaty miesięczne podlegają rozliczeniu na podstawie zamknięć rachunkowych.
§  27.
Źródłem sfinansowania kapitalnych remontów są sumy akumulowane na rachunku kapitalnych remontów stosownie do przepisów § 26 wraz z sumami pochodzącymi z ewentualnie udzielonych kredytów antycypacyjnych określonych w § 22, jak również sumy przelane na ten rachunek w drodze redystrybucji z rachunku kapitalnych remontów innych przedsiębiorstw (zjednoczeń wytwórczych) lub oddziałów (rejonowych kierownictw robót, zespołów budów itp.).

Środki finansowe zakumulowane na rachunku kapitalnych remontów nie wykorzystane do końca 1951 r. pozostają do dyspozycji przedsiębiorstwa w następnym roku.

§  28.
Źródłem sfinansowania inwestycji są:
a)
część planowanej rocznej amortyzacji przelewana na ewidencyjny rachunek inwestycji stosownie do § 26,
b)
dotacja z budżetu centralnego,
c)
środki własne w przypadkach dopuszczonych odrębnymi przepisami.
§  29.
Przy ustalaniu źródeł finansowania inwestycji dla poszczególnych przedsiębiorstw uwzględniane będą w pierwszej kolejności środki przez nie wygospodarowane. W związku z tym amortyzacja w części przeznaczonej na sfinansowanie inwestycji służyć będzie na cele inwestycyjne przedsiębiorstwa, które ją akumuluje, a dopiero nadwyżka tej części amortyzacji ponad ustalone w planie inwestycyjnym potrzeby tego przedsiębiorstwa może być przeznaczona na cele ogólne planu inwestycyjnego. Na te cele przeznacza się całość części funduszu amortyzacyjnego przeznaczonej na inwestycje, jeżeli przedsiębiorstwo nie jest w danym roku w ogóle objęte planem inwestycyjnym.