Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Zasady organizacji finansowej i systemu finansowego na rok 1951 przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego rozliczających się z budżetem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1951.A-23.290

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1951 r.

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Zarządzenie niniejsze ustala zasady organizacji finansowej i systemu finansowego na rok 1951 dla następujących grup jednostek:
a)
podlegających centralnym zarządom zjednoczeń wykonujących wyłącznie funkcje kierownictwa, koordynacji, kontroli i nadzoru w stosunku do podległych przedsiębiorstw (zakładów), działających na pełnym rozrachunku gospodarczym, wymienionych pod lit. b),
b)
przedsiębiorstw (zjednoczeń wytwórczych) budowlanych, ogólnych i specjalizowanych, montażowych, remontowo-montażowych, projektowych, mierniczych, geodezyjnych, fotogrametrii i kartografii, zakładów sprzętu i transportu, zarówno podlegających bezpośrednio ministerstwom, jak i podległych centralnym zarządom, czy to bezpośrednio, czy to za pośrednictwem zjednoczeń określonych pod lit. a),
c)
oddziałów (rejonowych kierownictw robót, zespołów budów itp.) poszczególnych budów i zakładów pomocniczych działających w ramach przedsiębiorstw (zjednoczeń wytwórczych), określonych pod lit. b),
d)
oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego działających na zasadzie wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego.
§  2.
Centralne zarządy wykonujące funkcje kierownictwa, koordynacji, kontroli i nadzoru w stosunku do jednostek wymienionych w § 1 lit. a) i b) oraz zarządy biur projektowych, o ile posiadają oddziały działające na pełnym rozrachunku gospodarczym, są jednostkami budżetowymi. Wydatki i dochody tych jednostek są objęte budżetem centralnym. Gospodarka finansowa tych jednostek regulowana jest przepisami budżetowymi.

Jednostki te w trybie ustalonym w przepisach szczególnych uprawnione są do korzystania z pozabudżetowych środków specjalnych.

§  3.
Zjednoczenia określone w § 1 lit. a) są utrzymywane z narzutów na koszty własne podległych im przedsiębiorstw. Prowadzą one gospodarkę finansową w ramach zatwierdzonych preliminarzy.
§  4.
Przedsiębiorstwa (zjednoczenia wytwórcze), wymienione w § 1 lit. b), działają na zasadzie pełnego rozrachunku gospodarczego i tym samym:
a)
korzystają w wykonaniu zadań wynikających z planów gospodarczych z pełnej operatywnej samodzielności,
b)
wchodzą w wykonaniu tych zadań w stosunki umowne z innymi przedsiębiorstwami i organizacjami,
c)
prowadzą pełną rachunkowość, sporządzając pełny samodzielny bilans i rachunek wyników,
d)
posiadają samodzielne rachunki w banku finansującym ich działalność eksploatacyjną,
e)
korzystają bezpośrednio ze środków planu inwestycyjnego,
f)
rozliczają się bezpośrednio z budżetem Państwa,
g)
korzystają z innych uprawnień przewidzianych w przepisach szczegółowych.

Koszty utrzymania zarządów przedsiębiorstw (zjednoczeń wytwórczych) objęte będą preliminarzem zatwierdzonym w ramach planów finansowych przedsiębiorstw (zjednoczeń wytwórczych) i obciążają w drodze narzutu koszty własne produkcji podległych im jednostek.

§  5.
Poszczególne oddziały (rejonowe kierownictwa robót, zespoły budów itp.), wchodzące w skład przedsiębiorstw (zjednoczeń wytwórczych) budowlanych, ogólnych i specjalizowanych, montażowych, remontowo-montażowych, projektowych, mierniczych, geodezyjnych, fotogrametrii, kartografii, sprzętu i transportu, działają na zasadzie wewnętrznego ograniczonego rozrachunku gospodarczego i nie korzystają z reguły z żadnych uprawnień określonych w § 4, Właściwi ministrowie upoważnieni są do przyznawania pewnym oddziałom (rejonowym kierownictwom robót, zespołom budów itp.) niektórych uprawnień określonych w § 4. Właściwi ministrowie określają w drodze zarządzenia, które z wymienionych oddziałów (rejonowych kierownictw robót, zespołów budów itp.) przechodzą na wewnętrzny pełny rozrachunek gospodarczy. Oddziały te w tym przypadku korzystają ze wszystkich uprawnień wymienionych w § 4.
§  6.
Zakłady pomocnicze i poszczególne wydziały przedsiębiorstw (zjednoczeń wytwórczych) powinny w ciągu roku 1951 przechodzić sukcesywnie na wewnętrzny ograniczony rozrachunek gospodarczy. Nie korzystają one z żadnych uprawnień określonych w § 4. Właściwi ministrowie określają w drodze zarządzenia, które z zakładów pomocniczych przejdą na wewnętrzny pełny rozrachunek gospodarczy. Zakłady te korzystają w tym przypadku ze wszystkich uprawnień wymienionych w § 4. Właściwi ministrowie określają w drodze zarządzenia, które z budów (odcinków robót) przechodzą na wewnętrzny ograniczony rozrachunek gospodarczy.
§  7.
Zasady organizacji finansowej oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego, wymienionych w § 1 lit. d), określają przepisy rozdziału VIII niniejszego zarządzenia,