Rozdział 4 - System cen, marż, dopłat i ryczałtów. - Zasady organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych, objętych budżetem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1950.A-55.630

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

IV.

System cen, marż, dopłat i ryczałtów.

§  16.
Do podstawowych rodzajów cen należą: ceny zbytu, skupu, składowe, hurtowe, detaliczne, usług, importowe, eksportowe i planowo-rozliczeniowe.

Ceny zbytu, skupu, składowe, hurtowe, detaliczne i usług winny być w zasadzie objęte cennikami względnie taryfami państwowymi.

§  17.
Cenami zbytu są ceny sprzedażne przedsiębiorstw wytwórczych, przedsiębiorstw skupu i przedsiębiorstw importowych.

Ceny zbytu na towary produkowane przez przedsiębiorstwa wytwórcze obejmują w zasadzie koszt własny wytworzenia i zbytu wraz z podatkiem obrotowym oraz zysk przedsiębiorstwa wytwórczego.

Ceny zbytu na towary pochodzące ze skupu lub importu obejmują cenę zakupu, koszty handlowe oraz zysk przedsiębiorstw skupu względnie importowych z doliczeniem lub odliczeniem ewentualnych różnic wyrównawczych.

§  18.
Ceny skupu są cenami, po których przedsiębiorstwa skupu zakupują płody rolniczo-hodowlane i pokrewne, surowce oraz odpadki użytkowe.
§  19.
Ceny składowe są cenami sprzedaży towarów przez składnice przedsiębiorstw handlowych, ceny hurtowe - cenami sprzedaży towarów przez przedsiębiorstwa handlu hurtowego (hurtownie); ceny detaliczne - cenami sprzedaży towarów przez przedsiębiorstwa handlu detalicznego (sklepy detaliczne).
§  20.
Ceny usług obejmują w zasadzie koszt własny ich wytworzenia wraz z podatkiem z operacji nietowarowych oraz zysk przedsiębiorstw usługowych.
§  21.
Ceny importowe są cenami zakupu towarów w walucie zagranicznej franco granica lub cif port polski, przeliczonymi na złote po obowiązującej stawce przeliczeniowej dla dewiz. Jeżeli na podstawie warunków umowy z dostawcą zagranicznym koszty franco lub cif opłaca przedsiębiorstwo importowe - koszty te dodaje się (w zasadzie w formie ryczałtu w procencie od ceny importowej) do przeliczonej ceny zakupu.
§  22.
Ceny eksportowe (na eksport) są cenami sprzedaży towarów w walucie zagranicznej franco granica lub fob port, przeliczonymi na złote po obowiązującej stawce przeliczeniowej dla dewiz. Jeżeli na podstawie warunków umowy z odbiorcą zagranicznym koszty od polskiej granicy lub portu opłaca przedsiębiorstwo eksportowe, wówczas dla ustalenia ceny eksportowej, koszty te odlicza się (w zasadzie w formie ryczałtu w procencie od ceny eksportowej) od przeliczonej ceny sprzedaży.
§  23.
Ceny planowo-rozliczeniowe na towary i usługi stanowią podstawę do rozliczania różnic cen w systemie wyrównawczym. Ustalenie tych cen następuje w przypadkach, przewidzianych w przepisach szczegółowych, na podstawie planowego kosztu własnego przedsiębiorstwa produkcyjnego lub grupy przedsiębiorstw z doliczeniem planowego zysku.
§  24.
Marże handlowe obejmują łączne koszty obrotu towarowego oraz zysk przedsiębiorstw handlowych wszystkich szczebli obrotu.

Ustalenie marż handlowych na poszczególne rodzaje towarów następuje na podstawie przepisów szczegółowych bądź:

a)
w postaci narzutu na cenę zbytu (w procentach od ceny zbytu), bądź
b)
w postaci rabatu od ceny detalicznej (w procentach od ceny detalicznej), bądź
c)
w postaci stawki doliczanej do ceny zbytu lub odliczanej od ceny detalicznej.

Ustalona w powyższy sposób łączna marża handlowa względnie jej część służy na pokrycie kosztów obrotu handlowego oraz zysku składnic przedsiębiorstw handlowych (marża składowa), handlu hurtowego (marża hurtowa), handlu detalicznego (marża detaliczna).

Przepisy szczegółowe ustalą zasady kalkulacji łącznej marży handlowej oraz marż składowych, hurtowych i detalicznych.

§  25.
Ryczałty służą na pokrycie kosztów oraz zysku przedsiębiorstw skupu (ryczałt skupu), eksportowych (ryczałt eksportu) i importowych (ryczałt importu).

Ryczałt skupu ustala się w procentach od ceny zbytu, ryczałt eksportu od ceny eksportowej, ryczałt importu od ceny zbytu.

§  26.
W przypadkach, przewidzianych w przepisach szczegółowych, mogą być do cen detalicznych objętych cennikami państwowymi doliczane dopłaty na pokrycie kosztów transportu, związanych z lokalnymi warunkami dostawy towarów.