Rozdział 2 - Przedsiębiorstwa budżetowe. - Zasady organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych, objętych budżetem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1950.A-55.630

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

II.

Przedsiębiorstwa budżetowe.

§  5.
Do przedsiębiorstw budżetowych zaliczone będą na podstawie przepisów szczegółowych przedsiębiorstwa, których charakter działalności uzasadnia uniezależnienie ich wydatków od dochodów (własnych).
§  6.
Dochody i wydatki przedsiębiorstw budżetowych objęte są budżetem Państwa.
§  7.
W ustalonym w przepisach szczegółowych trybie - mogą być dochody przedsiębiorstw budżetowych uznane za pozabudżetowe środki specjalne. W tym wypadku podlegają one wpłacie na specjalny rachunek bankowy i wydatkowaniu z tego rachunku na podstawie zatwierdzonego preliminarza budżetowego.
§  8.
Zakłady pomocnicze przedsiębiorstw budżetowych mogą być prowadzone na zasadnie rozrachunku gospodarczego zgodnie z przepisami rozdziału III uchwały, bądź też dochody ich uznane za pozabudżetowe środki specjalne, a wydatki czynione w trybie, ustalonym w § 7.
§  9.
Budżetem Państwa objęte są również (przy zastosowaniu przepisów § 7 i 8) dochody i wydatki:
a)
jednostek organizacyjnych wykonujących wyłącznie funkcje kierownictwa, koordynacji, kontroli i nadzoru w stosunku do podległych im przedsiębiorstw lub zakładów działających na pełnym rozrachunku gospodarczym z wyjątkiem jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 10,
b)
central (biur) zaopatrzenia z tym, że podległe im składy zostaną zorganizowane na zasadzie pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego,
c)
centralnych laboratoriów i biur konstrukcyjnych niezależnie od zasady odpłatności ich świadczeń - jeżeli charakter ich działalności uzasadnia uniezależnienie ich wydatków od dochodów (własnych),
d)
przedsiębiorstw lub zakładów nieczynnych, jeżeli wydatki na ich zabezpieczenie i utrzymanie nie mogą być pokryte ze źródeł pozabudżetowych.
§  10.
Jednostki organizacyjne wykonujące wyłącznie funkcje kierownictwa, koordynacji, kontroli i nadzoru w stosunku do podległych im przedsiębiorstw lub zakładów działających na pełnym rozrachunku gospodarczym - podlegające jednostkom organizacyjnym, o których mowa w § 9 lit. a), utrzymywane są z narzutu na koszty własne podległych im przedsiębiorstw lub zakładów (np. Zjednoczenia podległe Centralnym Zarządom).