Rozdział 10 - Amortyzacja, finansowanie robót kapitalnych. - Zasady organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych, objętych budżetem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1950.A-55.630

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

X.

Amortyzacja, finansowanie robót kapitalnych.

§  55.
Źródłem sfinansowania kapitalnych remontów w przedsiębiorstwie jest część funduszu amortyzacyjnego, określona w stosunku procentowym do całości funduszu amortyzacyjnego danego przedsiębiorstwa.
§  56.
W granicach ustalonego na podstawie przepisów szczegółowych dla danej gałęzi gospodarki ogólnego procentu funduszu amortyzacyjnego jednostki nadrzędne uprawnione są do różnicowania w obrębie podległych im przedsiębiorstw procentów funduszu amortyzacyjnego, przeznaczonego na kapitalne remonty oraz do redystrybucji już zakumulowanego funduszu amortyzacyjnego na kapitalny remont pomiędzy podległe im przedsiębiorstwa.
§  57.
Niewykorzystane środki funduszu amortyzacyjnego na remont kapitalny przechodzą na następny rok, chyba, że przepisy szczegółowe stanowią inaczej.
§  58.
Inwestycje przedsiębiorstw państwowych, przewidziane w planie inwestycyjnym, finansowane będą:
a)
z funduszu amortyzacyjnego pozostałego po przeznaczeniu jego części na remont kapitalny,
b)
z budżetu Państwa,
c)
ze środków nielimitowanych, określonych w przepisach szczegółowych.
§  59.
Przy ustalaniu źródeł finansowania inwestycji dla poszczególnych przedsiębiorstw uwzględnione będą w pierwszej kolejności środki przez nie wygospodarowane.

W związku z tym amortyzacja w części przeznaczonej na sfinansowanie inwestycji służyć będzie na cele inwestycyjne przedsiębiorstwa, które ją akumuluje, a dopiero nadwyżka amortyzacji ponad ustalone w planie inwestycyjnym potrzeby tego przedsiębiorstwa może być przeznaczona na cele ogólne planu inwestycyjnego. Na te cele przeznacza się całość funduszu amortyzacyjnego na inwestycje, jeżeli przedsiębiorstwo nie jest w danym roku w ogóle objęte planem inwestycyjnym.