Zasady opodatkowania podatkiem gruntowym niektórych grup podatników.

Monitor Polski

M.P.1956.48.561

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 kwietnia 1956 r.
w sprawie zasad opodatkowania podatkiem gruntowym niektórych grup podatników.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1955 r. Nr 23, poz. 143) zarządza się, co następuje:
Zwalnia się częściowo od podatku gruntowego podatników przez obniżenie stawki podatkowej do 8% podstawy opodatkowania ustalonej od gruntów, które zostały im nadane na własność po dniu 29 kwietnia 1955 r.:
1)
na podstawie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej bądź o ustroju rolnym i osadnictwie, o ile grunty te były do dnia nadania użytkowane przez nich na podstawie umów zawartych z prezydiami rad narodowych w ramach likwidacji odłogów i innych nie zagospodarowanych użytków rolnych i jeżeli grunty te są położone na obszarze:
a)
Ziem Odzyskanych i powiatów bielskiego i suwalskiego województwa białostockiego, powiatów: bialskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i włodawskiego województwa lubelskiego, powiatów: gorlickiego, lubaczowskiego, leskiego, przemyskiego, sanockiego i ustrzyckiego województwa rzeszowskiego oraz
b)
miejscowości, które w wyniku zmian podziału administracyjnego Państwa, dokonanych po wymiarze podatku gruntowego za rok 1954 bądź za rok 1955, przeszły z obszarów wymienionych pod lit. a) do powiatów położonych na pozostałym obszarze Państwa;
2)
na podstawie art. 1 dekretu z dnia 18 kwietnia 1955 r. o uwłaszczeniu i o uregulowaniu innych spraw, związanych z reformą rolną i osadnictwem rolnym (Dz. U. Nr 18, poz. 107), o ile grunty te do chwili nadania pozostawały na podstawie umowy dzierżawy w ich gospodarowaniu jako grunty, o które pomniejszono nadane im uprzednio gospodarstwa w drodze regulacji.
1.
Jeżeli podatnik gospodaruje na gruntach nadanych mu na własność po dniu 29 kwietnia 1955 r. na podstawie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej albo o ustroju rolnym i osadnictwie bądź przepisów art. 1 dekretu z dnia 18 kwietnia 1955 r. o uwłaszczeniu i o uregulowaniu innych spraw związanych z reformą rolną i osadnictwem rolnym, a oprócz tego gospodaruje na innych gruntach własnych, wówczas - w przypadkach nie wymienionych w § 1 - podatek oblicza się według ruchomych stawek podatkowych, ale odrębnie od podstawy opodatkowania ustalonej z gruntów nadanych na własność i odrębnie od podstawy opodatkowania ustalonej z innych gruntów własnych podatnika.
2.
Zasadę określoną w ust. 1 stosuje się, jeżeli grunty nadane na własność położone są na obszarze Ziem Odzyskanych i województw: gdańskiego, bydgoskiego i poznańskiego, powiatów: bialskiego, biłgorajskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i włodawskiego województwa lubelskiego oraz powiatów: brzozowskiego, gorlickiego, jarosławskiego, krośnieńskiego, lubaczowskiego, leskiego, przemyskiego, radymniańskiego, sanockiego i ustrzyckiego województwa rzeszowskiego.
Zasady, ustalone w § 1 i 2, mają zastosowanie w roku podatkowym, w którym grunty zostały nadane na własność, oraz w ciągu dwóch lat następnych.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się przy opodatkowaniu gruntów, które podatnik otrzymał w trybie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej bądź o ustroju rolnym i osadnictwie przed dniem 29 kwietnia 1955 r., chociażby akt nadania tych gruntów został wydany po tym dniu.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do wymiaru podatku gruntowego poczynając od roku 1955.