§ 5. - Zasady opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym działalności gospodarczej organizacji społecznych i zawodowych.

Monitor Polski

M.P.1977.2.14

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1982 r.
§  5.
1.
Podstawą obliczenia podatku obrotowego jest obrót.
2.
Obrotem, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w § 6, jest kwota należna z tytułu świadczeń dokonanych w ramach działalności podlegającej opodatkowaniu wraz z odsetkami za zwłokę.
3.
W razie częściowego wykonania świadczenia objętego umową, jeżeli brak jest danych umożliwiających określenie należności za wykonaną w danym roku część świadczenia, obrotem jest zapłata rzeczywiście otrzymana w roku podatkowym.
4.
Nie odlicza się od obrotu strat spowodowanych nieściągnięciem wierzytelności, jak również własnych kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem działalności, w szczególności z tytułu prowizji komisowej, wynagrodzenia za pośrednictwo, kosztów transportu, należności celnych i kosztów przewozu.
5.
Do obrotu nie wlicza się udowodnionych kosztów przewozu i ubezpieczenia towarów oraz innych wydatków poniesionych w imieniu i na rachunek kontrahenta, np. kosztów przejazdu, diet pracowników, jak również wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont, jeżeli zwrot towaru, udzielenie bonifikaty lub skonta dotyczy świadczeń dokonanych w tym samym roku podatkowym, w którym powstał obrót, lub w roku poprzedzającym rok podatkowy.