Rozdział 4 - Zasady wypłat z funduszu płac. - Zasady obowiązujące przy wypłatach funduszu płac i ich kontrola w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych powiązanych z budżetem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1964.4.15

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1969 r.

Rozdział  IV.

Zasady wypłat z funduszu płac.

§  20.
1.
Przedsiębiorstwa są uprawnione do wydatkowania osobowego funduszu płac objętego wskaźnikiem dyrektywnym do wysokości tego funduszu ustalonej na dany okres w planie rocznym, pomniejszonej o zablokowane oszczędności.
2.
W razie niewykonania planowanej produkcji przez przedsiębiorstwo planowana wysokość osobowego funduszu płac pracowników fizycznych, objętego wskaźnikiem dyrektywnym, ulega pomniejszeniu stosownie do stopnia wykonania planu produkcji, z uwzględnieniem współczynnika korygującego.
3.
Współczynniki korygujące dla przedsiębiorstw ustalają zjednoczenia w oparciu o wytyczne ministerstw, biorąc pod uwagę między innymi całokształt warunków pracy danego przedsiębiorstwa, a w szczególności proporcje między planowanym wzrostem funduszu płac i zadań gospodarczych w stosunku do roku poprzedniego, a także udział płac stałych i zmiennych w ogólnej wysokości funduszu płac pracowników fizycznych. Wytyczne, o których wyżej mowa, ministerstwa ustalają w terminie do dnia 31 stycznia. Zjednoczenia ustalają współczynniki korygujące dla przedsiębiorstw w terminie do dnia 28 lutego. Zjednoczenie nie może ustalić współczynnika korygującego poniżej 0,3.
4.
O wysokości ustalonych dla przedsiębiorstw współczynników korygujących obowiązujących na dany rok zjednoczenia są obowiązane powiadomić ministerstwo i właściwe oddziały banku w terminie do dnia 31 marca. Jeżeli wysokość współczynników korygujących nasuwa istotne zastrzeżenia, centrala banku może domagać się sprawdzenia ich prawidłowości przez ministerstwo.
5.
W razie przydzielenia przez zjednoczenie dodatkowego funduszu płac z rezerwy zjednoczenia przedsiębiorstwa są uprawnione do wydatkowania funduszu płac do wysokości ustalonej na dany okres w planie rocznym, powiększonej o dodatkowy fundusz płac, pod warunkiem, że przedsiębiorstwo wykonało zadania określone przez zjednoczenie w decyzji o przydzieleniu dodatkowego funduszu płac.
6.
Jeśli przedsiębiorstwu został przydzielony dodatkowy fundusz płac na przekroczenie planu produkcji, a przedsiębiorstwo tego przekroczenia nie osiągnęło, mają odpowiednie zastosowanie przepisy ust. 2. W tym przypadku przedsiębiorstwo jest uprawnione do wydatkowania osobowego funduszu płac pracowników fizycznych, objętego wskaźnikiem dyrektywnym, do łącznej wysokości planowanego i dodatkowego funduszu płac pomniejszonej stosownie do stopnia wykonania łącznej wysokości planowanej i ponadplanowej produkcji z uwzględnieniem współczynnika korygującego, o którym mowa w ust. 3.
§  21.
1.
Przedsiębiorstwa są uprawnione do wydatkowania osobowego funduszu płac uczniów do wysokości ustalonej w kwartalnym planie operatywnym (w rachunku narastającym).
2.
Przedsiębiorstwa są uprawnione do wydatkowania osobowego funduszu płac nie objętego wskaźnikiem dyrektywnym do wysokości ustalonej w kwartalnym planie operatywnym (w rachunku narastającym), a w zakresie osobowego funduszu płac chałupników w przemyśle oraz prowizji - do wysokości ustalonej w kwartalnym planie operatywnym, powiększonej proporcjonalnie do stopnia przekroczenia zadań gospodarczych.
3.
Zasady wydatkowania osobowego funduszu płac związanego z usługami dla ludności regulują odrębne przepisy.
§  22.
1.
Przedsiębiorstwa są uprawnione do wydatkowania bezosobowego funduszu płac

- objętego wskaźnikiem dyrektywnym - do wysokości ustalonej w planie rocznym,

- nie objętego wskaźnikiem dyrektywnym - do wysokości ustalonej w kwartalnym planie operatywnym.

2.
Przedsiębiorstwa powinny w planie bezosobowego funduszu płac zapewnić w pierwszym rzędzie pokrycie wynagrodzeń za prace ładunkowe i za skup w wysokości odpowiadającej planowanym zadaniom w tym zakresie.
3.
W gospodarczo uzasadnionych przypadkach przedsiębiorstwa mogą dokonywać wypłat ponad granice ustalone w ust. 1 z tytułu wynagrodzeń za prace, o których mowa w ust. 2. Przepis ten odnosi się również do wynagrodzeń za pilne prace ofertowe i dokumentacyjne na potrzeby eksportu wykonywane przez pracowników własnych przedsiębiorstw, jeśli wykonanie tych prac ze względu na ich pilność nie jest możliwe w ramach normalnych obowiązków.
4.
Bank dokonuje wypłat środków na wynagrodzenia z bezosobowego funduszu płac, z wyjątkiem wynagrodzeń za prace ładunkowe, za skup oraz za pilne prace ofertowe i dokumentacyjne na potrzeby eksportu, do wysokości określonej w ust. 1.
§  23.
1.
Wypłaty osobowego funduszu płac i prowizji ponad granice określone w §§ 20 i 21 stanowią przekroczenia funduszu płac. Jeżeli wypłaty funduszu płac są niższe od tej granicy, różnica stanowi oszczędność funduszu płac, z tym że przy wyliczeniu oszczędności nie uwzględnia się dodatkowego funduszu płac przydzielonego z rezerwy zjednoczenia.
2.
Przy obliczaniu przekroczeń i oszczędności funduszu płac dokonane wypłaty pomniejsza się o wypłaty nie planowanego, dodatkowego funduszu premiowego pracowników umysłowych, o nie planowane premie oszczędnościowe oraz o inne nie planowane wynagrodzenia ustalone przez bank w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów.
§  24.
Przedsiębiorstwa rozliczają fundusz płac w okresach kwartalnych w rachunku narastającym od początku roku. Rozliczenie obejmuje wykonanie zadań gospodarczych i funduszu płac. Rozliczenia te przedsiębiorstwa przedkładają w oddziale banku w terminach i według wzorów ustalonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
§  25.
1.
Jeżeli z kwartalnego rozliczenia funduszu płac wynika przekroczenie funduszu płac, mają zastosowanie sankcje przewidziane w rozdziale V.
2. 3
Ustalone przez bank na podstawie kwartalnych rozliczeń przekroczenia osobowego funduszu płac objętego wskaźnikiem dyrektywnym obciążają nie rozdysponowaną przez zjednoczenie część rezerwy B funduszu płac, jednakże nie powyżej 20% kwoty tej rezerwy, przydzielonej zjednoczeniu przez ministerstwo na dany rok.
§  26.
1.
Jeżeli z rozliczenia funduszu płac za kwartał wynika oszczędność osobowego funduszu płac pracowników fizycznych objętego wskaźnikiem dyrektywnym, przewyższająca 1% planowanego funduszu płac tych pracowników - połowa tej nadwyżki (tj. całej oszczędności pomniejszonej o 1% planowanego funduszu płac) ulega zablokowaniu. Wówczas przy rozliczaniu funduszu płac w następnych kwartałach planowaną wysokość tego funduszu na dany okres pomniejsza się o zablokowane oszczędności. Zablokowana oszczędność zwiększa rezerwę funduszu płac ministerstwa.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do oszczędności wynikających z rozliczenia funduszu płac za I kwartał.
3 Z dniem 1 lipca 1964 r. w zakresie uregulowanym uchwałą nr 132 z dnia 4 maja 1964 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w zjednoczeniach (jednostkach równorzędnych) grupujących państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe i budowlano-montażowe (M.P.64.32.140) tracą moc przepisy nin. paragrafu regulujące zasady wynagradzania, premiowania i stosowania nagród w zjednoczeniach, zgodnie z § 15 pkt 5 uchwały zmieniającej.