Rozdział 3 - Rezerwy funduszu płac. - Zasady obowiązujące przy wypłatach funduszu płac i ich kontrola w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych powiązanych z budżetem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1964.4.15

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1969 r.

Rozdział  III.

Rezerwy funduszu płac.

§  12.
1.
Tworzy się na podstawie uchwały Rządu rezerwy funduszu płac do dyspozycji poszczególnych ministerstw.
2.
Rezerwy mogą być wykorzystywane na pokrycie ponadplanowych potrzeb przedsiębiorstw w zakresie osobowego funduszu płac objętego wskaźnikiem dyrektywnym, spowodowanych:
1)
ekonomicznie uzasadnionym, pokrytym zamówieniami przekroczeniem planowanych lub podjęciem nie planowanych zadań gospodarczych oraz wykonaniem zadań o wyższej od przewidzianej w planie pracochłonności w zakresie:
a)
produkcji bezpośrednio i pośrednio przeznaczonej na eksport, jak również produkcji zmniejszającej import,
b)
produkcji przeznaczonej na potrzeby rynku wewnętrznego oraz - w wyjątkowych, a uzasadnionych przypadkach - również na cele zaopatrzeniowe,
2)
ekonomicznie celową obniżką materiałowych kosztów i produkcji, jeśli osiągniecie tej obniżki wymaga zwiększenia wydatków osobowych.
3.
Rezerwy funduszu płac nie mogą być wykorzystane na zwiększenie planu funduszu płac w stosunku do dyrektywnie ustalonych wielkości.
4.
Rezerwy obciążane są również przekroczeniami funduszu płac, o których mowa w § 23, zgodnie z przepisami § 25.
5.
Jeśli do wykonania zadań, o których mowa w ust. 1, konieczne jest zwiększenie zatrudnienia ponad wielkości przyjęte w planie, decyzje w tej sprawie podejmuje minister w ramach posiadanej rezerwy zatrudnienia lub na podstawie przydziału dodatkowego zatrudnienia z rezerwy Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  13.
1.
Ministerstwa rozdzielają rezerwy funduszu płac pomiędzy zjednoczenia, z tym że część tych rezerw zatrzymują do własnej dyspozycji. Ministerstwa, przydzielając zjednoczeniom rezerwę funduszu płac, dzielą ją - uwzględniając specyfikę produkcji eksportowej - na część przeznaczoną na cele, o których mowa w § 12 ust. 2 pkt 1 lit. a) (rezerwa A), oraz na pozostałe cele wymienione w § 12 (rezerwa B).
2.
Rozdzielając rezerwy funduszu płac pomiędzy zjednoczenia, ministerstwa powinny określić, w jakich asortymentach (grupach asortymentów) przekraczanie planów produkcji jest pożądane.

W zakresie produkcji rynkowej ministerstwa powinny kierować się między innymi listami towarów objętych kwartalnymi planami dostaw na rynek, zatwierdzonymi przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Ministerstwa powinny również określać asortymenty lub grupy asortymentów, na których produkcję nie mogą być przydzielone rezerwy funduszu płac.

Utrzymuje się w mocy przepisy uchwały nr 15 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1963 r. w sprawie niektórych środków oddziaływania na gospodarkę zapasami, zatrudnienie i fundusz płac w 1963 r. - w części dotyczącej pomniejszania planowanej wysokości funduszu płac w razie produkowania artykułów nie znajdujących zbytu.

3.
Przy rozdzielaniu rezerw funduszu płac ministerstwa powinny również kierować się postanowieniami wynikającymi z przepisów o premiowaniu pracowników umysłowych przedsiębiorstw w takim zakresie, w jakim przepisy te stwarzają zachętę do wykonywania zadań gospodarczych w określonych asortymentach.
4.
O wysokości rezerw przyznanych poszczególnym zjednoczeniom do końca kwartału ministerstwa powinny zawiadamiać centralę banku w ciągu 15 dni po zakończeniu danego kwartału.
§  14.
Zjednoczenia w ramach posiadanej rezerwy przydzielają przedsiębiorstwom w miarę potrzeby dodatkowy fundusz płac na cele wymienione w § 12, kierując się w tym względzie wytycznymi otrzymanymi z ministerstw oraz postulatami właściwych central handlu wewnętrznego i zagranicznego. Przydzielenie dodatkowego funduszu płac może nastąpić z własnej inicjatywy zjednoczenia lub na wniosek przedsiębiorstwa.
§  15.
Wniosek przedsiębiorstwa o przydzielenie dodatkowego funduszu płac z rezerwy zjednoczenia powinien być należycie uzasadniony i zawierać kalkulację potrzeb. Kopię wniosku przedsiębiorstwo przesyła równocześnie do właściwego oddziału banku. W razie gdy zasadność wniosku przedsiębiorstwa budzi wątpliwości, oddział banku obowiązany jest zgłosić zjednoczeniu swoje zastrzeżenia.
§  16.
1.
W decyzji o przydzieleniu dodatkowego funduszu płac z rezerwy zjednoczenie powinno określić kwotę funduszu i cele, na jakie on może być wykorzystany, oraz przyjętą przez zjednoczenie kalkulację potrzeb.
2.
Zjednoczenie może przydzielić dodatkowy fundusz płac na okres jednego lub kilku kwartałów. W tym ostatnim przypadku zjednoczenie obowiązane jest określić kwotę dodatkowego funduszu płac do wykorzystania w poszczególnych kwartałach.
3.
W razie przydzielenia przez zjednoczenie dodatkowego funduszu płac na przekroczenia planowanych zadań produkcyjnych ponadplanowe zadania produkcyjne powinny być wyrażone w mierniku ustalonym dla danego przedsiębiorstwa (§ 7).
§  17.
Decyzje zjednoczenia o przydzieleniu dodatkowego funduszu płac z rezerwy przedsiębiorstwo obowiązane jest doręczyć właściwemu oddziałowi banku najpóźniej przed upływem terminu przewidzianego na złożenie sprawozdania GUS z wykonania planu zatrudnienia i funduszu płac za trzeci miesiąc kwartału. Decyzje doręczone oddziałowi banku po tym terminie nie mogą być uwzględnione przy rozliczeniu funduszu płac za dany kwartał.
§  18. 2
1.
W razie konieczności pilnego podjęcia ponadplanowej lub nie planowanej produkcji eksportowej wymagającej dodatkowego funduszu płac, przedsiębiorstwo może przed przydzieleniem mu przez zjednoczenie dodatkowego funduszu płac podjąć tę produkcję. Powstałe z tego tytułu przekroczenie funduszu płac nie pociąga za sobą sankcji, o których mowa w rozdziale V, pod warunkiem złożenia przez przedsiębiorstwo w banku odpowiedniego oświadczenia. Nie zwalnia to przedsiębiorstwa od obowiązku uzyskania późniejszej decyzji zjednoczenia w trybie przewidzianym w §§ 15 i 16 przed upływem terminu rozliczenia funduszu płac za następny kwartał.
2.
Zjednoczenie może upoważnić przedsiębiorstwo do korzystania z przepisu ust. 1 również w razie podjęcia ponadplanowej produkcji, przeznaczonej na zaopatrzenie ludności, pod warunkiem posiadania przez przedsiębiorstwo konkretnego zamówienia na tę produkcję."
§  19.
Zjednoczenia są obowiązane do sprawdzenia, czy przydzielony przedsiębiorstwom dodatkowy fundusz płac został wykorzystany na właściwe cele i w uzasadnionej wysokości. W razie gdy zjednoczenie uzna, że dodatkowy fundusz płac został przez przedsiębiorstwo wykorzystany w sposób nieprawidłowy, pomniejsza przydzieloną kwotę dodatkowego funduszu płac, zawiadamiając o tym bank.
2 § 18 zmieniony przez § 1 uchwały nr 189 z dnia 6 lipca 1964 r. (M.P.64.45.214) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 lipca 1964 r.