§ 3. - Zasady obliczania oraz tryb zwrotu podatku obrotowego przy sprzedaży przez niektóre jednostki gospodarki uspołecznionej produktów i usług na eksport w latach 1982 i 1983.

Monitor Polski

M.P.1982.26.236

Akt utracił moc
Wersja od: 6 listopada 1982 r.
§  3.
1.
Jednostka gospodarcza ustala kwotę zwrotu podatku na podstawie obowiązujących norm zużycia surowców i materiałów, cen zakupu i obowiązujących stawek podatkowych.
2.
Jednostka gospodarcza może ustalić wykaz materiałów, których udział w wartości produktu (usługi) sprzedawanego na eksport jest niewielki i w związku z tym nie jest uzasadnione obliczanie zwrotu podatku.
3.
Jednostka gospodarcza oblicza kwotę zwrotu podatku z podziałem na poszczególne grupy produktów, sporządzając obliczenie według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia. Wzór obliczenia zwrotu podatku, za zgodą okręgowego zarządu dochodów państwa i kontroli finansowej, może być odpowiednio dostosowany do specyfiki działalności jednostki gospodarczej.
4.
W celu otrzymania zwrotu podatku jednostka gospodarcza sporządza za okresy miesięczne obliczenie, o którym mowa w ust. 3, i w terminie do dnia 23 następnego miesiąca przesyła to obliczenie do banku finansującego wraz z poleceniem pobrania kwoty zwrotu podatku z rachunku wyrównawczego w Narodowym Banku Polskim pod nazwą "Ministerstwo Handlu Zagranicznego - rachunek wyrównawczy w handlu zagranicznym". Równocześnie jednostka gospodarcza przesyła jeden egzemplarz tego obliczenia właściwemu okręgowemu zarządowi dochodów państwa i kontroli finansowej.
5.
W razie zwrotu produktów sprzedanych na eksport jednostka gospodarcza dokonuje odpowiedniego sprostowania w najbliższym obliczeniu zwrotu podatku. Dotyczy to również korekt (sprostowań) z innych tytułów kwot zwrotu podatku pobranego z rachunku wyrównawczego.