§ 11. - Zasady kierowania pracowników uspołecznionych zakładów pracy do szkół dla pracujących i na studia dla pracujących w szkołach wyższych oraz ulgi i świadczenia przysługujące tym pracownikom od zakładów pracy.

Monitor Polski

M.P.1973.18.111

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1973 r.
§  11.
1.
Pracownik odbywający naukę w zasadniczej szkole zawodowej zaocznej, średniej szkole zaocznej lub studia zaoczne w szkole wyższej otrzymuje od zakładu pracy ryczałt na pokrycie kosztów przejazdu w celu uczestniczenia w wynikających z programu nauczania obowiązkowych zajęciach i egzaminach, jeżeli siedziba szkoły (szkoły wyższej) znajduje się poza miejscem pracy i zamieszkania pracownika.
2.
Wysokość ryczałtu ustala kierownik zakładu pracy, biorąc za podstawę:
1)
liczbę przejazdów w ciągu roku szkolnego (akademickiego):
a)
do siedziby szkoły (szkoły wyższej) i z powrotem

– dla pracowników uczących się w szkołach - do 12 przejazdów,

– dla pracowników odbywających studia w szkołach wyższych - do 21 przejazdów,

b)
do punktu konsultacyjnego szkoły wyższej i z powrotem dla pracowników korzystających z tych punktów - do 10 przejazdów,
2)
koszt przejazdów według ceny biletu II klasy pociągu osobowego albo autobusu Państwowej Komunikacji Samochodowej, jeżeli jest to jedyny lub tańszy środek lokomocji,
3)
przysługujące pracownikowi zniżki na przejazdy.
3.
Ryczałt ustala się na okres roku szkolnego (studiów) i wypłaca z dołu. Zakład pracy może wypłacać zaliczki na poczet tego ryczałtu.
4.
Przepisy ust. 1-3 nie mają zastosowania do pracownika, w którego rodzinie dochód na członka rodziny przekracza kwotę 2.700 zł netto miesięcznie. Przy obliczaniu dochodu należy stosować zasady określone w załączniku nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 4 stycznia 1971 r. w sprawie stosowania zasad podwyżki najniższych płac, wprowadzenia dodatków do płac dla niektórych grup pracowników, podwyżki zasiłków rodzinnych oraz niektórych emerytur i rent (Monitor Polski Nr 1, poz. 1).