§ 7. - Zasady inwentaryzacji produkcji budowlano-montażowej w toku.

Monitor Polski

M.P.1970.11.93

Akt utracił moc
Wersja od: 15 kwietnia 1970 r.
§  7.
1.
Stan ilościowy robót w toku ustala się w drodze spisu z natury, określającego ilości wykonanych robót w technicznych jednostkach obmiaru lub innych jednostkach właściwych dla danego zakresu i rodzaju robót.
2.
Spisem z natury należy objąć całość robót wykonanych na budowie, z tym że roboty nie objęte umową z zamawiającym ujmuje się odrębnie. Wartości tych robót nie zalicza się do przerobu przedsiębiorstwa, a ich koszt, wyliczony według zasad omówionych w § 11, nie zwiększa stanu robót w toku, lecz podlega w całości przeniesieniu na koszt własny produkcji sprzedanej. Nie dotyczy to robót nie objętych umową, jeżeli były one niezbędne ze względu na bezpieczeństwo lub zabezpieczenie przed awarią, a fakt ten wynika z wpisu do dziennika budowy, dokonanego przez zamawiającego lub wykonawcę.
3.
Dane do spisu z natury tzw. robót zanikających oraz robót, których faktycznego stanu nie można ustalić z powodu warunków atmosferycznych (np. przysypane śniegiem roboty ziemne), przyjmuje się w wysokości ustalonej w czasie poprzedniego spisu, powiększonej - na podstawie zapisów w książce obmiaru robót - o roboty wykonane od tego czasu.
4.
Jeżeli przedmiotem spisu z natury są roboty czasowo wstrzymane lub zakończone fragmenty robót, a zespół spisowy stwierdził, że od ostatniego spisu nie wykonywano w danym obiekcie dalszych robót tego rodzaju, jak również że roboty te zabezpieczone są przed wpływami atmosferycznymi, kradzieżą itp. w sposób należyty, stan robót w toku przyjmuje się w wysokości ustalonej w czasie poprzedniego spisu.
5.
Dokonanie spisu na podstawie zapisów w książce obmiaru i danych poprzedniego spisu (ust. 3 i 4) należy odnotować w rubryce "Uwagi" przy danej pozycji protokołu, o którym mowa w § 9 ust. 1.