§ 7. - Zasady i warunki przyjęć na I rok studiów dziennych w szkołach wyższych nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Monitor Polski

M.P.1986.35.272

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1986 r.
§  7.
1.
Do przeprowadzenia egzaminów wstępnych są uprawnieni nauczyciele akademiccy szkoły wyższej, zajmujący stanowisko co najmniej starszego asystenta, oraz delegowani przez właściwe kuratorium oświaty i wychowania nauczyciele szkół średnich, mający minimum trzyletni staż pracy dydaktycznej.
2.
Egzamin wstępny składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Na kierunkach technicznych część ustna egzaminu wstępnego może być zastąpiona testem przedmiotowym.
3.
Pytania egzaminacyjne (dla części pisemnej i ustnej) opracowywane są przez szkoły wyższe. Zestawy tematów stanowiących podstawę do opracowania szczegółowych pytań egzaminacyjnych są udostępniane kandydatom co najmniej na trzy miesiąca przed egzaminem wstępnym.
4.
Pisemna część egzaminu wstępnego jest anonimowa.
5.
Egzamin ustny powinien odbywać się wobec pełnego składu członków komisji wydziałowej (instytutowej).
6.
Na zakończenie egzaminu ustnego przeprowadza się, na podstawie opinii szkoły średniej (zakładu pracy, jednostki wojskowej), rozmowę kwalifikacyjną, która powinna być wykorzystana do uzyskania możliwie pełnej informacji o uzdolnieniach, zamierzeniach i przydatności kandydata do studiów wyższych. Opinia szkoły średniej powinna uwzględniać opinię organizacji młodzieżowej, której kandydat jest członkiem.