§ 7. - Zasady i warunki podejmowania i realizacji przez państwowe organizacje gospodarcze wysokoefektywnych i szybkozwrotnych inwestycji modernizacyjnych.

Monitor Polski

M.P.1981.13.98

Akt utracił moc
Wersja od: 29 maja 1981 r.
§  7.
1.
Dyrektor przedsiębiorstwa będącego inwestorem ponosi odpowiedzialność za zrealizowanie inwestycji zgodnie z jej dokumentacją projektowo-kosztorysową oraz ustaleniami podjętymi przy przyjęciu jej przez bank do finansowania.
2.
Po zrealizowaniu inwestycji modernizacyjnej inwestor jest obowiązany opracować rozliczenie z wykonania przedsięwzięcia, zawierające porównanie rzeczywistego kosztu, okresu realizacji oraz przekazanego do użytku efektu gospodarczego z wielkościami przyjętymi w dokumentacji inwestycji przy podejmowaniu przedsięwzięcia, wraz z uzasadnieniem i naświetleniem przyczyn powstania ewentualnych odchyleń.
3.
Rozliczenie, o którym mowa w ust. 2, łącznie z protokołem odbioru powinno być przedstawione przez inwestora oddziałowi banku finansującego najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przekazania przedsięwzięcia modernizacyjnego do eksploatacji, a w zakresie efektów ekonomicznych - uzupełniająco w ciągu 30 dni od upływu terminu ustalonego do zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych.
4.
Przedstawienie rozliczenia obowiązuje również w tych wypadkach, gdy w ustalonym terminie nie zostanie osiągnięty całkowity zwrot nakładów z rzeczywistych efektów ekonomicznych przedsięwzięcia modernizacyjnego.
5.
W razie nieosiągnięcia przez przedsiębiorstwo planowanych efektów w obowiązującym okresie zwrotu nakładów bank powinien zastosować wobec inwestora odpowiednie sankcje finansowe.
6.
Po upływie każdego roku kalendarzowego Prezes Narodowego Banku Polskiego w porozumieniu z Prezesem Banku Gospodarki Żywnościowej w terminie do dnia 28 lutego opracowuje i przedstawia Prezydium Rządu zbiorcze sprawozdanie z wyników zrealizowanych wysokoefektywnych i szybkozwrotnych inwestycji modernizacyjnych.