Rozdział 4 - Postępowanie przed kolegium orzekającym jako pierwszą instancją. - Zasady i tryb wykonywania orzecznictwa w sprawach o wykroczenia przeciwko przepisom prawa pracy.

Monitor Polski

M.P.1965.63.333

Akt utracił moc
Wersja od: 26 listopada 1965 r.

Rozdział  4.

Postępowanie przed kolegium orzekającym jako pierwszą instancją.

§  11.
Kolegium orzekające rozpatruje sprawy w składzie: przewodniczący kolegium orzekającego lub jego zastępca jako przewodniczący składu orzekającego oraz dwóch członków kolegium wyznaczonych przez przewodniczącego kolegium.
§  12.
1.
Kolegium orzekające rozpatruje sprawy o wykroczenia popełnione na terenie objętym jego działalnością, na pisemny wniosek inspektora pracy.
2.
Jeżeli dane zawarte we wniosku o ukaranie stanowią dostateczną podstawę do wszczęcia postępowania przed kolegium orzekającym, przewodniczący wyznacza rozprawę. Przewodniczący kolegium orzekającego lub skład orzekający zwraca wniosek o ukaranie inspektorowi pracy w celu rozpatrzenia we własnym zakresie, jeżeli jest oczywiste, że społeczna szkodliwość czynu, stopień zawinienia lub inne ważne okoliczności sprawy nie wymagają wymierzenia kary surowszej niż kara grzywny do 1.500 zł.
§  13.
1.
Inspektorowi pracy przysługują uprawnienia oskarżyciela publicznego.
2.
Obwinionemu przysługuje prawo korzystania z pomocy obrońcy.
§  14.
1.
Przewodniczący kolegium orzekającego zawiadamia inspektora pracy o terminie rozprawy oraz wzywa do osobistego stawiennictwa obwinionego, świadków i w miarę potrzeby biegłych oraz zarządza zebranie innych potrzebnych dowodów.
2.
W uzasadnionych wypadkach przewodniczący kolegium orzekającego może wezwać obwinionego do nadesłania na piśmie wyjaśnień bez potrzeby osobistego stawiennictwa.
§  15.
1.
Świadka lub biegłego obowiązanego do osobistego stawiennictwa, który bez usprawiedliwiającej przyczyny nie stawił się na rozprawę, albo bezzasadnie odmówił złożenia zeznań lub wyjaśnień, przewodniczący składu orzekającego może ukarać grzywną od 50 do 150 zł.
2.
Osoba ukarana może w ciągu 7 dni od daty doręczenia jej postanowienia o nałożeniu grzywny zwrócić się do Przewodniczącego kolegium o uchylenie grzywny przedstawiając przyczyny niestawiennictwa. Przewodniczący kolegium orzekającego uwzględni wniosek, jeżeli uzna nieobecność za usprawiedliwioną.
§  16.
Jeżeli skład orzekający uzna, że społeczna szkodliwość czynu, stopień zawinienia lub inne ważne okoliczności sprawy wymagają wymierzenia kary aresztu, wydaje postanowienie o przekazaniu sprawy na drogę postępowania sądowego.
§  17.
1.
Na podstawie wyników rozprawy kolegium wydaje orzeczenie o ukaraniu, uniewinnieniu lub umorzeniu postępowania.
2.
Orzeczenia zapadają na naradzie większością głosów. Na naradzie oprócz członków składu orzekającego może być obecny tylko protokolant.
3.
Po zakończeniu narady przewodniczący składu orzekającego ogłasza orzeczenie.
4.
Ogłoszenie orzeczenia można odroczyć z ważnych przyczyn na okres najwyżej 7 dni, podając do wiadomości miejsce i czas ogłoszenia orzeczenia.
§  18.
Odpis orzeczenia doręcza się obwinionemu, inspektorowi pracy oraz prokuratorowi, jeżeli brał udział w sprawie, w terminie 7 dni od ogłoszenia orzeczenia. Przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio. W orzeczeniu o ukaraniu należy w szczególności zamieścić pouczenie o terminie i sposobie wykonania kary oraz pouczenie o trybie i terminie odwołania.
§  19.
1.
Od orzeczenia kolegium orzekającego obwiniony, obrońca, prokurator lub inspektor pracy mają prawo w terminie 14 dni od doręczenia orzeczenia odwołać się do kolegium odwoławczego. Jeżeli prokurator nie brał udziału w sprawie, termin 14-dniowy dla wniesienia przez niego odwołania biegnie od dnia doręczenia orzeczenia obwinionemu.
2.
Przepisy § 6 ust. 4 i § 7 stosuje się odpowiednio, z tym że zażalenie wnosi się do przewodniczącego kolegium odwoławczego.