Rozdział 3 - Kolegia orzekające. - Zasady i tryb wykonywania orzecznictwa w sprawach o wykroczenia przeciwko przepisom prawa pracy.

Monitor Polski

M.P.1965.63.333

Akt utracił moc
Wersja od: 26 listopada 1965 r.

Rozdział  3.

Kolegia orzekające.

§  8.
1.
Kolegia orzekające powołuje się przy wojewódzkich komisjach związków zawodowych. Kolegium orzekające składa się z przewodniczącego, jego zastępców i członków kolegium.
2.
Przewodniczącym kolegium orzekającego jest wojewódzki inspektor pracy, a jego zastępcami - osoby powołane przez wojewódzką komisję związków zawodowych.
3.
Liczbę zastępców przewodniczącego i członków kolegium określa wojewódzka komisja związków zawodowych w ramach wytycznych wydanych przez Centralną Radę Związków Zawodowych.
§  9.
1.
Zastępców przewodniczącego kolegium orzekającego i członków powołuje wojewódzka komisja związków zawodowych spośród pracowników zamieszkałych lub zatrudnionych na terenie jej działania. Kandydatów zgłaszają, za uprzednią ich zgodą, wyrażoną na piśmie, w 2/3 zarządy okręgowe związków zawodowych mające swoją siedzibę na tym terenie oraz w 1/3 prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Liczba zgłoszonych kandydatów powinna przewyższać co najmniej o połowę liczbę członków, ustaloną dla danego kolegium.
3.
Liczba członków kolegium orzekającego, powołanych spośród kandydatów przedstawionych przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), powinna wynosić 1/3 składu kolegium.
4.
Skład kolegium orzekającego powołuje się na okres równy okresowi kadencji wojewódzkiej komisji związków zawodowych.
§  10.
Członkiem kolegium orzekającego może być osoba, która:
1)
jest zatrudniona co najmniej od 3 lat lub jest rencistą oraz mieszka albo pracuje na terenie objętym działalnością wojewódzkiej komisji związków zawodowych,
2)
jest członkiem związku zawodowego,
3)
ukończyła 26 lat życia,
4)
posiada znajomość warunków pracy oraz prawa pracy w stopniu umożliwiającym jej udział w pracach kolegium orzekającego.