Rozdział 5 - Wprowadzanie zmian w budżecie centralnym i w budżetach terenowych. - Zasady i tryb wykonywania budżetu Państwa na rok 1952.

Monitor Polski

M.P.1952.A-24.304

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1952 r.

Rozdział  5.

Wprowadzanie zmian w budżecie centralnym i w budżetach terenowych.

§  24.
1.
Przeniesień kredytów między pozycjami tego samego paragrafu w preliminarzach jednostkowych władz naczelnych oraz w preliminarzach zbiorczych i jednostkowych jednostek podległych bezpośrednio władzom naczelnym dokonują właściwi ministrowie, w preliminarzach zaś zbiorczych i jednostkowych wszystkich innych jednostek - nadrzędne jednostki budżetowe, które dokonały zatwierdzenia tych preliminarzy (§ 9 ust. 1).
2.
W preliminarzach jednostkowych i zbiorczych wydziałów prezydiów rad narodowych przeniesień, określonych w ust. 1, dokonuje przewodniczący prezydium właściwej rady narodowej, a w preliminarzach pozostałych jednostek właściwe wydziały prezydiów rad narodowych.
3.
W zakresie budżetów gmin i miast nie stanowiących powiatów przeniesień, określonych w ust. 1, dokonuje prezydium właściwej rady narodowej.
§  25.
1.
Minister Finansów - na wniosek właściwego ministra - może przenosić kredyty budżetowe między paragrafami w obrębie tego samego rozdziału w danej części układu wykonawczego budżetu centralnego.
2.
W zakresie budżetów terenowych uprawnienie, określone w ust. 1, przysługuje prezydiom właściwych rad narodowych.
§  26.
1. 1
Minister Finansów - na wniosek właściwego ministra - może przenosić kredyty budżetowe między rozdziałami w obrębie tego samego działu.
2.
Przeniesienia, które będą wynikały ze zmiany zadań określonych szczegółowym narodowym planem gospodarczym, powinny być uzgodnione z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  27.
1. 2
Przeniesień kredytów budżetowych między działami w tej samej części oraz między rozdziałami i. działami w różnych częściach układu wykonawczego budżetu centralnego dokonuje Minister Finansów na podstawie uchwał Rady Ministrów podejmowanych na wnioski właściwych ministrów zaopiniowane przez Ministra Finansów lub na podstawie zmian planu inwestycyjnego lub planu pokrycia finansowego inwestycji dokonanych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
Przeniesienia kredytów budżetowych między działami w tej samej części oraz między rozdziałami i działami w różnych częściach układu wykonawczego budżetu centralnego mogą być dokonywane również. przez Ministra Finansów w przypadku:
1)
powstania w ciągu okresu budżetowego zmian w organizacji jednostek budżetowych lub przedsiębiorstw, powodujących ich przekształcenie lub przeniesienie do innych rozdziałów, działów lub części budżetowych - na wniosek właściwych ministrów lub z urzędu;
2)
gdy wymagające przeniesień między różnymi częściami kredyty przeznaczone są na budowę mieszkań zastępczych oraz urządzeń telefonicznych lub energetycznych - na wniosek właściwych ministrów.
3. 3
Przeniesienia kredytów budżetowych między rozdziałami i działami w tej samej części układu wykonawczego mogą być dokonywane również przez właściwe władze naczelne w przypadku zmian planu inwestycyjnego lub planu pokrycia finansowego inwestycji dokonanych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  28.
1.
Prezydium rady narodowej może, za zgodą prezydium rady narodowej bezpośrednio wyższego stopnia, przenosić kredyty budżetowe między rozdziałami jednej lub różnych części, w obrębie tego samego działu jednostkowego budżetu terenowego.
2.
Przeniesień określonych w ust. 1 w jednostkowym budżecie wojewódzkim (budżetach m. st. Warszawy i m. Łodzi) może prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) dokonać za zgodą Ministra Finansów.
§  29.
1.
Prezydium rady narodowej, za zgodą Ministra Finansów, wyrażoną na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej, może przenosić kredyty budżetowe między działami zarówno w obrębie jednej jak i różnych części jednostkowego budżetu terenowego. Przeniesienia, które będą wynikały ze zmiany zadań określonych szczegółowym narodowym planem gospodarczym, powinny być uzgodnione z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Określone w ust. 1 przeniesienia w budżetach gmin i miast nie stanowiących powiatów mogą być dokonywane przez prezydia właściwych rad narodowych za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  30.
Prezydium rady narodowej może w przypadkach, określonych w § 27 ust. 2 pkt 1, dokonywać przeniesień kredytów budżetowych między rozdziałami i działami w tej samej i między różnymi częściami jednostkowego budżetu terenowego.
§  31.
Ustalone przepisami § 24 ust. 1, § 25 ust. 1, § 26 i § 27 ust. 2 pkt 1 uprawnienia do przenoszenia kredytów budżetowych w ramach części 1, 2 i 3 budżetu centralnego przysługują:
1)
w części 1 - Prezydentowi Rzeczypospolitej i Radzie Państwa;
2)
w części 2 - Marszałkowi Sejmu Ustawodawczego;
3)
w części 3 - Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli.
§  32.
1.
Przeniesienia, określone w §§ 24, 25 ust. 2 i 28 ust. 1, będą dokonywane na warunkach ustalonych w wytycznych Ministra Finansów.
2.
Uchwały w sprawie przeniesień kredytów między pozycjami tego samego paragrafu w preliminarzach jednostkowych i zbiorczych wydziałów prezydiów rad narodowych (§ 24 ust. 2) oraz uchwały i wnioski o wyrażenie zgody w sprawie przeniesień określonych w § 25 ust. 2 oraz w §§ 28, 29 i 30 podejmowane będą przez prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy, m. Łodzi i miast stanowiących powiaty) na podstawie wniosków właściwych wydziałów uzgodnionych z wydziałami finansowymi.
3.
Wnioski wydziałów prezydiów rad narodowych w sprawie przeniesień określonych w §§ 28 i 29 powinny być uzgodnione z wojewódzkimi (powiatowymi) komisjami planowania gospodarczego.
§  33.
Minister Finansów - z urzędu lub na wniosek właściwego ministra - może kredyty budżetowe, ustalone w części 49 układu wykonawczego budżetu centralnego, przenosić na wszystkie części, działy i rozdziały tegoż układu.
§  34.
1.
Prezydium rady narodowej wyższego stopnia może zmniejszyć przypadające budżetowi terenowemu niższego stopnia dochody regulujące (udziały w podatkach) i dotacje wyrównawcze w przypadku, gdy:
1)
w budżecie terenowym niższego stopnia nie uwzględniono w pełni własnych źródeł dochodów;
2)
budżetowi terenowemu niższego stopnia przyznano inny rodzaj dochodów wyrównawczych.
2.
Minister Finansów korzysta z uprawnienia, określonego w ust. 1, w stosunku do dochodów regulujących i dotacji wyrównawczych przekazywanych z budżetu centralnego budżetom województw (budżetom m. st. Warszawy i m. Łodzi).
3.
O wydanych na podstawie ust. 1 decyzjach prezydia powiatowych rad narodowych (miast stanowiących powiaty) zawiadamiają prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a prezydia wojewódzkich rad narodowych - Ministerstwo Finansów.
§  35.
1.
W przypadkach:
1)
gdy będą wymagały tego przeniesienia lub zmiany zadań określonych szczegółowym narodowym planem gospodarczym;
2)
gdy wprowadzone zostaną zmiany w terytorialnym podziale Państwa, lub
3)
zmiany w organizacji prezydiów rad narodowych - prezydium rady narodowej wyższego stopnia może zarówno między budżetami terenowymi niższego stopnia, jak i z tych budżetów na budżet wyższego stopnia, przenosić środki przeznaczone na finansowanie poszczególnych zadań i w związku z tym zmniejszać lub zwiększać w tych budżetach limity wydatków oraz własne dochody budżetowe, dochody regulujące i dotacje wyrównawcze.
2.
Przeniesienie środków w związku ze zmianą zadań planu (ust. 1 pkt 1) następuje na wniosek właściwego wydziału uzgodniony z wojewódzką (powiatową) komisją planowania gospodarczego.
3.
Określonych w ust. 1 przeniesień środków przeznaczonych na finansowanie zadań między poszczególnymi budżetami województw (budżetami m. st. Warszawy i m. Łodzi) oraz z tych budżetów na budżet centralny dokonuje Minister Finansów. Gdy zmiany te uzasadnione są zmianami zadań określonych szczegółowym narodowym planem gospodarczym dokonywane są one za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  36.
1.
Przeniesienia określone w §§ 25-30 nie mogą powodować zmian w globalnych kwotach ustalonych w budżecie centralnym oraz w poszczególnych jednostkowych budżetach terenowych kredytów na płace i wydatki inwestycyjne (§§ 1 i 17 obowiązującej klasyfikacji budżetowej).
2.
Ustalone w ust. 1 ograniczenia nie mają zastosowania przy przeniesieniach kredytów w przypadkach określonych w § 27 ust. 2 i w § 30, jak również przy przeniesieniach środków na finansowanie zadań między poszczególnymi budżetami terenowymi oraz między tymi budżetami a budżetem centralnym w przypadkach, określonych w § 35.
3.
Globalne kwoty wymienionych w ust. 1 kredytów na płace i wydatki na inwestycje limitowe mogą być zwiększane tylko w drodze przeniesień kredytów z części 49 układu wykonawczego budżetu centralnego (§ 33) lub w drodze uchwalenia kredytów dodatkowych (§§ 39 i 40).
§  37.
Przy przeniesieniach kredytów mogą być - w ramach obowiązującej klasyfikacji budżetowej - tworzone rozdziały i paragrafy nie istniejące w danej części układu wykonawczego budżetu centralnego lub budżetu terenowego oraz pozycje nie istniejące w danym preliminarzu wydatków.
§  38.
1.
Zmian w jednostkowych i zbiorczych preliminarzach środków specjalnych, polegających na zwiększeniu lub zmniejszeniu dochodów i wydatków oraz na przeniesieniu kredytów między pozycjami i paragrafami danego preliminarza, dokonują władze, które zatwierdziły te preliminarze (§ 9).
2.
Powiększenie w preliminarzach, o których mowa w ust. 1, kredytów na wydatki osobowe wymaga zgody właściwego organu finansowego.
3.
Postanowienia ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie w stosunku do bilansów dochodów i wydatków oraz planów pokrycia finansowego inwestycji.
1 § 26 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 779 z dnia 10 września 1952 r. (M.P.52.A-93.1438) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1952 r.
2 § 27 ust 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 779 z dnia 10 września 1952 r. (M.P.52.A-93.1438) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1952 r.
3 § 27 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 uchwały nr 779 z dnia 10 września 1952 r. (M.P.52.A-93.1438) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1952 r.