Rozdział 1 - Ogólne zasady wykonywania budżetu. - Zasady i tryb wykonywania budżetu Państwa na rok 1952.

Monitor Polski

M.P.1952.A-24.304

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1952 r.

Rozdział  1.

Ogólne zasady wykonywania budżetu.

§  1.
Budżet Państwa na rok 1952 wykonywany będzie na zasadach i w trybie ustalonym niniejszą uchwałą.
§  2.
Przy wykonywaniu budżetu Państwa przestrzegane będą zasady:
1)
pełnego i terminowego wykonania zadań Narodowego Planu Gospodarczego;
2)
pełnego i terminowego zrealizowania wszystkich dochodów;
3)
dokonywania wydatków tylko w miarę realizacji odpowiadających im zadań rzeczowych oraz w sposób najbardziej gospodarny, prowadzący do stałego obniżania kosztów;
4)
wykorzystania kredytów budżetowych wyłącznie na cele określone w preliminarzach oraz bilansach dochodów i wydatków.
§  3.
Budżet Państwa wykonywany będzie według układu wykonawczego budżetu centralnego oraz według budżetów wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych.
§  4.
Podstawą wykonywania budżetu centralnego oraz budżetów wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych są:
1)
jednostkowe i zbiorcze preliminarze dochodów i wydatków;
2)
jednostkowe i zbiorcze bilanse dochodów i wydatków przedsiębiorstw, prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego;
3)
jednostkowe i zbiorcze bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych, prowadzonych przez jednostki budżetowe według zasad rozrachunku gospodarczego;
4)
jednostkowe i zbiorcze preliminarze środków specjalnych;
5)
tytuły inwestycyjne oraz jednostkowe i zbiorcze plany pokrycia finansowego inwestycji.
§  5.
1.
Przez środki specjalne rozumie się dochody jednostek budżetowych, nie wynikające z podstawowej ich działalności a określone przez Ministra Finansów i wydatkowane na określone przez niego cele.
2.
Wydatki ze środków specjalnych mogą być dokonywane zgodnie z zatwierdzonym preliminarzem środków specjalnych i tylko do wysokości wpływów tych środków.
§  6.
1.
Bezpośrednimi wykonawcami budżetu Państwa są:
1)
Minister Finansów, wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy, m. Łodzi i miast stanowiących powiaty) oraz prezydia rad narodowych gmin i miast nie stanowiących powiatów - jako organa finansowe;
2)
władze naczelne, wydziały prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy, m. Łodzi i miast stanowiących powiaty) oraz prezydia rad narodowych gmin i miast nie stanowiących powiatów, jak również podległe tym władzom, wydziałom i prezydiom władze, urzędy i instytucje niższego stopnia organizacyjnego - jako jednostki budżetowe.
2.
Minister Finansów może zlecić wykonywanie budżetu również jednostkom nie wymienionym w ust. 1 pkt 2 oraz w § 15 ust. 5.
3.
Za władze naczelne w rozumieniu przepisów niniejszej uchwały uważane są również urzędy centralne, które posiadają w układzie wykonawczym budżetu centralnego oddzielne części budżetowe, a za wydziały prezydiów rad narodowych również te równorzędne wydziałom jednostki organizacyjne tych prezydiów, które posiadają takie części w budżetach terenowych.
§  7.
1.
Preliminarze jednostkowe dochodów i wydatków oraz preliminarze jednostkowe środków specjalnych, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 2 i 3, wykonywane są przez właściwe jednostki budżetowe samodzielnie.
2.
Nadrzędne jednostki budżetowe, zwane w zakresie dysponowania kredytami budżetowymi dysponentami pierwszego i drugiego stopnia (§ 15 ust. 2 i 3), mogą wykonywać jednostkowe preliminarze wydatków jednostek podległych tylko w tym przypadku, jeżeli jednostki te nie będą posiadały odpowiednich warunków do samodzielnego wykonywania preliminarzy i wskutek tego nie będą objęte wykazami dysponentów kredytów (§ 15 ust. 6).
3.
Z kredytów budżetowych objętych jednostkowymi preliminarzami jednostek samodzielnie je wykonujących (ust. 1) mogą nadrzędne jednostki budżetowe (ust. 2) dokonywać tylko wydatków związanych z centralnymi zakupami materiałów i towarów przeznaczonych dla jednostek samodzielnie wykonujących preliminarze.
4.
W zakresie wydatków określonych w ust. 2 i 3 nadrzędne jednostki budżetowe działają jako dysponenci kredytów trzeciego stopnia.
§  8.
1.
Obsługę kasową budżetu Państwa wykonuje Narodowy Bank Polski.
2.
Obsługę kasową budżetu Państwa na odcinku finansowania inwestycji wykonują banki finansujące inwestycje, zwane dalej bankami specjalnymi; do banków tych należy także kontrola finansowania inwestycji oraz kontrola właściwej akumulacji środków pieniężnych przeznaczonych na inwestycje limitowe.