Rozdział 8 - Rozliczenia między budżetami. - Zasady i tryb wykonywania budżetu państwa.

Monitor Polski

M.P.1984.31.215

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1989 r.

Rozdział  8

Rozliczenia między budżetami.

§  56.
1.
Dotacje ogólne lub celowe dla budżetów wojewódzkich są przekazywane ze środków budżetu centralnego przez Ministerstwo Finansów w drodze przelewu na rachunki podstawowe właściwych budżetów.
2.
Dotacje, o których mowa w ust. 1, dla budżetów stopnia podstawowego są przekazywane z budżetu wojewódzkiego w drodze przelewu z rachunku podstawowego tego budżetu na rachunek podstawowy budżetu stopnia podstawowego.
3.
Środki budżetowe przeznaczone na finansowanie zadań wspólnych dla dwóch lub więcej budżetów przekazuje się na rachunek podstawowy tego budżetu, którego jednostka wykonuje wspólne zadania.
§  57. 15
 
1.
Dotacje ogólne są przekazywane z budżetu centralnego na rachunek podstawowy budżetu wojewódzkiego, w terminie do 20 każdego miesiąca, w wysokości różnicy między kwotą dotacji należnej od początku roku a kwotą dotacji udzielonej od początku roku. Dotacje na grudzień oraz przyznane do 20 listopada są przekazywane do 31 grudnia.
2.
Dotacje celowe są przekazywane niezwłocznie po ich przyznaniu.
3.
Dotacje należne budżetom stopnia podstawowego powinny być przekazywane w takim terminie, aby zapewniły zachowanie równowagi budżetowej.
§  58.
1.
Środki z tytułu nie wykorzystanych dotacji celowych z budżetu centralnego podlegają zwrotowi do tego budżetu.
2.
Jeżeli zwrot środków, o których mowa w ust. 1, następuje w tym samym roku, w którym udzielono dotacji, terenowy organ administracji państwowej zmniejsza o kwotę równą wysokości zwracanych środków planowane dochody i ich wykonanie w rozdziale 9723 § 91 klasyfikacji budżetowej oraz planowane wydatki w rozdziale właściwym dla przeznaczenia dotacji celowej.
3.
Zwrot środków, o których mowa w ust. 1, po upływie roku, w którym udzielono dotacji, nie wymaga dokonania zmian w budżecie i następuje w drodze przelewu tych środków z rachunku podstawowego budżetu wojewódzkiego na rachunek podstawowy budżetu centralnego.
§  59.
1.
Podstawą naliczania w ciągu roku udziałów w dochodach budżetu centralnego ustalanych w stosunku procentowym do wartości sprzedaży detalicznej towarów i usług przez jednostki gospodarki uspołecznionej objęte budżetem centralnym i terenowym są określone w ustawie budżetowej; kwota i stawka procentowa oraz kwoty wynikające ze sprawozdań miesięcznych NBP z wykonania planu kasowego - wzór 3/M - dotyczących wpływów z utargu towarowego i opłat za usługi.
2.
Właściwe oddziały wojewódzkie NBP przesyłają sprawozdania, o których mowa w ust. 1, wydziałom finansowym urzędów wojewódzkich w terminie 18 dni po upływie miesiąca sprawozdawczego.
3.
Na podstawie sprawozdań, o których mowa w ust. 1, wydziały finansowe obciążają w terminie do dnia 25 każdego miesiąca własny rachunek wydatków budżetu centralnego (część 82, dział 97, rozdział 9713, § 92) kwotą wynikającą z zastosowania obowiązującej stawki procentowej do wartości sprzedaży detalicznej towarów i usług i przekazują tę kwotę na rachunek podstawowy budżetu wojewódzkiego z zarachowaniem na dochody budżetowe w dziale 97, rozdział 9713, § 92.
4.
Wydziały finansowe pobierają w styczniu do dnia 25 tego miesiąca zaliczkę w wysokości 1/12 planowanej rocznej kwoty dochodów. Zaliczka ta podlega rozliczeniu na koniec roku.
5.
Rozliczenie udziałów dokonane na podstawie sprawozdania z wykonania planu kasowego za grudzień jest zarazem ostatecznym rozliczeniem rocznym.
6.
Wydziały finansowe urzędów wojewódzkich nie obciążają budżetu centralnego z tytułu udziałów po uzyskaniu wpływów w wysokości 101% kwot planowanych.
7.
W razie gdy kwota udziałów obliczona na podstawie sprawozdania NBP z wykonania planu kasowego za okres od początku roku do końca okresu sprawozdawczego za 3 kwartały i okresy następne jest niższa niż 99% należnej kwoty udziałów za ten okres, upoważnia się wydziały finansowe urzędów wojewódzkich do pobrania udziałów w wysokości 99% kwoty wynikającej z pomnożenia 1/12 planowanej rocznej kwoty udziałów przez liczbę miesięcy sprawozdawczych.
8.
W razie gdy wydatki w pierwszym półroczu, ze względu na dotacje systemowe dla jednostek gospodarki uspołecznionej, powodują w budżetach wojewódzkich nadwyżkę wydatków nad zrealizowanymi dochodami, wydziały finansowe mogą pobierać udziały w wysokości i na zasadach określonych w ust. 7.
9.
Centrala NBP przesyła Ministerstwu Finansów w terminie do końca miesiąca po upływie okresu sprawozdawczego łączne sprawozdanie z wykonania planu kasowego w zakresie wpływów z utargu towarowego i opłat za usługi - w przekroju województw.
§  60. 16
 
1.
Podatek od płac wpłacany przez jednostki gospodarki uspołecznionej urzędy skarbowe gromadzą na rachunku dochodów budżetu centralnego w części 08 "Ministerstwo Finansów", dziale 90 "Dochody od jednostek gospodarki uspołecznionej", rozdziale 9011 "Wpływy z podatku od płac", § 29 "Podatek od płac".
2.
Urzędy skarbowe do dnia 10 następnego miesiąca, a za grudzień do dnia 8 stycznia, rozliczą kwoty uzyskanych za poprzedni miesiąc wpływów i przekażą z rachunku dochodów budżetu centralnego podatek od płac w wysokości 85 % wpływów - z wyjątkiem podatku, o którym mowa w ust. 4-6 - na rachunek podstawowy budżetów wojewódzkich, z zarachowaniem na dochody własne tych budżetów w dziale 90, rozdziału 9011, § 29.
3.
W styczniu do dnia 10 tego miesiąca urzędy skarbowe obciążą rachunek dochodów budżetu centralnego zaliczką w wysokości kwoty przekazanej w grudniu poprzedniego roku. Zaliczka ta podlega rozliczeniu pod koniec roku.
4.
Urzędy skarbowe w terminach określonych w ust. 2 rozliczą i przekażą z rachunku dochodów budżetu centralnego podatek od płac w wysokości 85 % wpływów, wpłacany przez jednostki spółdzielcze, z wyjątkiem spółdzielni i związków spółdzielni rozliczających się budżetem centralnym, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy, na rachunek podstawowy właściwych budżetów stopnia podstawowego, z zarachowaniem na dochody własne tych budżetów w dziale 90, rozdziale 9011, § 29.
5.
Podatek od płac od sporządzających bilans zakładów (oddziałów) przedsiębiorstw państwowych, dla których organem założycielskim jest naczelny lub centralny organ administracji państwowej, a także terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, położonych na terenie innych województw niż siedziba przedsiębiorstwa, urzędy skarbowe, w terminie określonym w ust. 2, przekażą w wysokości 85 % wpływów z tego podatku na rachunki podstawowe budżetów wojewódzkich, na których terenie są położone te zakłady, z zarachowaniem na dochody własne tych budżetów w dziale 90, rozdziale 9011, § 29.
6.
Podatek od płac od sporządzających bilans zakładów (oddziałów) jednostek spółdzielczych, z wyjątkiem spółdzielni i związków spółdzielni rozliczających się z budżetem centralnym, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy, położonych na terenie innych jednostek podziału terytorialnego stopnia podstawowego niż siedziba spółdzielni, urzędy skarbowe, w terminie określonym w ust. 2, przekażą w wysokości 85 % wpływów z tego podatku do właściwych budżetów stopnia podstawowego, na których terenie są położone te zakłady (oddziały), z zarachowaniem na dochody własne tych budżetów w dziale 90, rozdziale 9011, § 29.
§  60a. 17
 
1.
Urzędy skarbowe do dnia 10 następnego miesiąca, a za grudzień do dnia 8 stycznia, rozliczą kwoty uzyskanych za poprzedni miesiąc wpływów i przekażą z rachunku dochodów budżetu centralnego w części 08, dziale 90 rozdziale 9081 "Udział budżetu terenowego w dochodach budżetu centralnego z tytułu podatku dochodowego" § 16 "Podatek dochodowy", równowartość 5 % wpływów z podatku dochodowego od przedsiębiorstw państwowych, dla których organem założycielskim jest naczelny lub centralny organ administracji państwowej, gromadzonych na rachunkach dochodów budżetu centralnego w poszczególnych działach i rozdziałach, dotyczących rozliczeń tych przedsiębiorstw, na rachunek podstawowy budżetów wojewódzkich, z zarachowaniem na dochody własne w dziale 90, rozdziale 9081, § 16.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo państwowe, o którym mowa w ust. 1, posiada zakłady (oddziały) sporządzające bilans na terenie innych województw niż siedziba przedsiębiorstwa, to udział w wysokości 5 % podatku dochodowego od tych zakładów jest przekazywany do budżetu wojewódzkiego, na którego terenie są położone te zakłady.
3.
Udział w wysokości 5 % wpływów, o których mowa w ust. 1 i 2, ma zastosowanie do wpłat podatku dochodowego za 1989 r. W latach następnych udział procentowy będzie corocznie określony w ustawie budżetowej.
§  60b. 18
 
1.
Wpłaty podatku dochodowego od sporządzających bilans zakładów (oddziałów) przedsiębiorstw państwowych, dla których organem założycielskim jest terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, położony na terenie innych województw niż siedziba przedsiębiorstwa, urzędy skarbowe zaliczają na rachunki budżetów wojewódzkich, na których terenie są położone te zakłady, we właściwym dziale i rozdziale, § 16 i przekazują na ich rachunki podstawowe w trybie i terminach określonych w § 61.
2.
Wpłaty podatku dochodowego od sporządzających bilans zakładów (oddziałów) przedsiębiorstw państwowych, dla których organem założycielskim jest terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, położonych na terenie innych jednostek podziału terytorialnego stopnia podstawowego niż siedziba niż siedziba przedsiębiorstwa, urzędy skarbowe zaliczają na rachunki budżetów stopnia podstawowego, na których terenie są położone te zakłady, we właściwym dziale i rozdziale, § 16 i przekazują na ich rachunki podstawowe w trybie i terminie określonych w § 61.
3.
Wpłaty podatku dochodowego od sporządzających bilans zakładów (oddziałów) jednostek spółdzielczych, z wyjątkiem spółdzielni i związków spółdzielni rozliczających się z budżetem centralnym, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy, położonych na terenie innych jednostek podziału terytorialnego stopnia podstawowego niż siedziba spółdzielni, urzędy skarbowe zaliczają na rachunek dochodów budżetu stopnia podstawowego, na których terenie są położone te zakłady, we właściwym dziale i rozdziale, § 16 i przekazują na ich rachunek podstawowy w trybie i terminie określonym w § 61.
§  61. 19
 
1. 20
Właściwe miejscowo urzędy skarbowe przekażą w terminie do dnia 10 następnego miesiąca zaliczkowo kwoty uzyskanych za poprzedni miesiąc wpływów podatkowych i niepodatkowych należności budżetowych na rzecz właściwego budżetu terenowego. Podział wpływów na poszczególne budżety terenowe następuje zgodnie ze wskaźnikiem obliczonym jako udział planu właściwego budżetu terenowego w stosunku do planu dochodów budżetów terenowych, realizowanych przez dany urząd skarbowy.
2. 21
Rozliczenia przekazanych zaliczkowo kwot urzędy skarbowe dokonają według stanu wpływów, o których mowa w ust. 1, na dzień 31 marca, 30 czerwca, 30 września, 31 października i 30 listopada do dnia 10 następnego miesiąca, a za grudzień, łącznie z okresem przejściowym, do dnia 25 stycznia.
3.
Urzędy skarbowe składają terenowym organom administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych sprawozdania budżetowe dotyczące zrealizowanych dochodów, o których mowa w ust. 1, według zasad i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
4. 22
Urzędy skarbowe w porozumieniu z terenowym organem administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych mogą przekazywać kwoty uzyskanych za poprzedni miesiąc wpływów podatkowych i niepodatkowych należności budżetowych na rzecz właściwego budżetu terenowego w terminie, o którym mowa w ust. 1.
§  62.
1.
Wpływy z tytułu dochodów własnych budżetów terenowych, w których zostały ustalone udziały na rzecz innego budżetu terenowego, rozlicza się w drodze przelania ustalonych udziałów z rachunku podstawowego budżetu przekazującego na rachunek podstawowy właściwego budżetu.
2.
W razie gdy udział został ustalony w określonych źródłach dochodów własnych budżetu terenowego, urząd skarbowy pobierający te dochody przekazuje na rzecz właściwego budżetu należne kwoty tego udziału.
3. 23
Rozliczenia udziałów w dochodach własnych budżetów terenowych dokonywane są co miesiąc według stanu wpływów na ostatni dzień miesiąca do dnia 25 następnego miesiąca, a za grudzień, łącznie z okresem przejściowym, do dnia 25 stycznia.
§  63. 24
 
1.
W razie ustalenia udziału budżetu centralnego w dochodach budżetu wojewódzkiego wydział finansowy w terminach określonych w § 62 ust. 3 dokona odpowiednich rozliczeń i przekaże kwotę udziału z rachunku wydatków budżetu wojewódzkiego na rachunek dochodów budżetu centralnego część 82, dział 97, rozdział 9731, § 91.
2.
W razie ustalenia przez wojewódzką radę narodową udziałów:
1)
budżetów stopnia podstawowego w dochodach własnych budżetu wojewódzkiego lub
2)
budżetu wojewódzkiego w dochodach budżetów terenowych stopnia podstawowego,

kwota wpływów z tytułu udziałów nie może przekroczyć kwoty wynikającej z zastosowania procentowego wskaźnika wpływów lub kwot określonych uchwałą budżetową wojewódzkiej rady narodowej.

§  64.
W razie przeprowadzenia zmian organizacyjnych, w których wyniku jednostki budżetowe lub zadania przez nie finansowane zostały w ciągu roku wyłączone z jednego budżetu, a włączone do innego budżetu terenowego, powinny być przeprowadzone zmiany we właściwych budżetach oraz rozrachunki między zainteresowanymi budżetami, oparte na następujących zasadach:
1)
planowane dochody i wydatki budżetowe jednostek i zadań podlegają wyłączeniu z budżetu przekazującego, a włączeniu do budżetu przejmującego sumami całorocznymi,
2)
wykonanie dochodów i wydatków budżetowych przekazanej jednostki (zadania) od początku roku do dnia jej przekazania podlega wyksięgowaniu z budżetu, z którego jednostka (zadanie) została wyłączona, a zaksięgowaniu w budżecie, do którego jednostka (zadanie) została włączona,
3)
z budżetu, z którego jednostka (zadanie) została wyłączona, przekazuje się budżetowi, do którego jednostka (zadanie) została włączona, środki pieniężne na finansowanie jednostki (zadania) w wysokości różnicy między sumą roczną planowanych wydatków budżetowych a sumą roczną planowanych dochodów budżetowych jednostki.
§  65.
1.
Zmniejszenie dochodów budżetów stopnia podstawowego powstałe w wyniku realizacji ulg inwestycyjnych w podatku rolnym udzielonych podatnikom z tytułu:
1)
inwestycji oraz modernizacji budynków gospodarczych, obiektów i urządzeń służących do produkcji rolnej, a także inwestycji polegających na budownictwie mieszkaniowym w gospodarstwach nowo utworzonych na gruntach zakupionych z Państwowego Funduszu Ziemi lub podlegających przepisom o osadnictwie rolnym,
2)
pozostałości ulg przyznanych w latach ubiegłych, a nie zrealizowanych do końca 1984 r.

- wyrównuje się w okresach kwartalnych.

2.
Podstawą wyrównywania dochodów, o których mowa w ust. 1, są zestawienia ustalające kwoty zrealizowanych ulg w podatku rolnym w układzie klasyfikacji dochodów budżetowych (dział, rozdział, paragraf), sporządzone przez:
1)
terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego,
2)
urzędy skarbowe,

- w zakresie ich właściwości.

3.
Urzędy skarbowe wykazują w zestawieniu, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, kwoty zrealizowanych ulg według budżetów stopnia podstawowego. Jeżeli na danym terenie została przyjęta zasada rozliczania dochodów z podatków i opłat z budżetami stopnia podstawowego w formie odpowiednich udziałów, urzędy skarbowe wykazują w zestawieniu kwotę zrealizowanych ulg przypadającą poszczególnym budżetom, określoną według udziałów.
4.
Zestawienia, o których mowa w ust. 2 i 3, są sporządzane za okres kwartału i przesyłane właściwemu wydziałowi finansowemu urzędu wojewódzkiego w terminach określonych dla składania operatywnych sprawozdań budżetowych.
5.
Na podstawie zawiadomień, o których mowa w ust. 4, wydział finansowy urzędu wojewódzkiego sprawdza pod względem formalnym prawidłowość sporządzonego zestawienia i przedstawia terenowemu organowi administracji państwowej stopnia wojewódzkiego wniosek o ustalenie wysokości kwoty dotacji dla poszczególnych budżetów stopnia podstawowego na wyrównanie zmniejszonych dochodów.
6.
Na podstawie zatwierdzonych (ustalonych) kwot dotacji ogólnej wydział finansowy, o którym mowa w ust. 5, wystawia polecenie przelewu na rachunki podstawowe budżetów stopnia podstawowego w ciężar własnego rachunku wydatków budżetu centralnego (dotacja ogólna). Przelewy te realizuje właściwy oddział NBP.
7.
Środki otrzymane z tytułu wyrównania zmniejszonych dochodów księguje się jako dotację ogólną z budżetu centralnego, nie dokonując zmian w planowanych w budżecie kwotach dochodów własnych.
8.
Przepisy ust. 1-7 stosuje się odpowiednio do wyrównywania zmniejszonych dochodów budżetów stopnia podstawowego, powstałych w wyniku przyznania ulgi podatkowej w podatku dochodowym z tytułu inwestycji podjętej przez banki spółdzielcze. Rozliczenia zmniejszonych dochodów w każdym roku należy przeprowadzać po raz pierwszy za okres trzech kwartałów, a następnie po upływie IV kwartału, w okresie przejściowym, po zakończeniu roku budżetowego.
§  66.
1.
Przeniesienie środków zaplanowanych w budżetach terenowych dla nowo uruchamianych jednostek, obiektów i urządzeń w istniejących jednostkach powinno następować z nie rozdzielonych przez jednostki nadrzędne rezerw budżetowych na te cele (we właściwych działach i rozdziałach), tworzonych stosownie do zaleceń wydanych w odrębnym trybie.
2.
W razie uruchomienia jednostek, obiektów i urządzeń, o których mowa w ust. 1, w terminie późniejszym niż planowano, do budżetu centralnego podlegają przekazaniu środki przeznaczone na zadania w:
1)
urządzeniach z zakresu gospodarki wodnej i melioracji w rolnictwie,
2)
zakładach opiekuńczo-wychowawczych,
3)
szpitalach i ośrodkach zdrowia na wsi,
4)
domach pomocy społecznej.
3.
Rozliczenie, o którym mowa w ust. 2, obejmuje środki:
1)
zapewnione bezpośrednio w budżetach terenowych,
2)
przekazane budżetom terenowym w miarę uruchamiania tych urządzeń.
4.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego rozliczą środki należne z budżetów stopnia podstawowego i budżetu wojewódzkiego, o których mowa w ust. 1, oraz zapewnią, aby przelew środków z rachunku podstawowego budżetu wojewódzkiego nastąpił do dnia 31 grudnia. Zwrot środków traktuje się jako zmniejszenie otrzymanej dotacji ogólnej z budżetu centralnego (bez zmiany planu) dokonane w drodze przelewu na rachunek wydatków budżetu centralnego, otwarty dla Ministerstwa Finansów w V Oddziale Miejskim NBP w Warszawie, nr 1052-7591-223-1, z zaliczeniem na wznowienie kredytów w części 82, rozdziale 9721, § 91.
5.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego w terminie, o którym mowa w ust. 4, przedstawią Ministerstwu Finansów informację o wysokości przekazanych do budżetu centralnego środków w układzie działowym, z wymienieniem zadań, na które nie wykorzystano środków.
15 § 57 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 24 grudnia 1988 r. (M.P.88.36.329) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
16 § 60:

- zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 20 grudnia 1985 r. (M.P.85.48.314) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1986 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 24 grudnia 1988 r. (M.P.88.36.329) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.

17 § 60a dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 24 grudnia 1988 r. (M.P.88.36.329) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
18 § 60b dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 24 grudnia 1988 r. (M.P.88.36.329) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
19 § 61 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 15 stycznia 1988 r. (M.P.88.2.14) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1988 r.
20 § 61 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) zarządzenia z dnia 24 grudnia 1988 r. (M.P.88.36.329) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
21 § 61 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. b) zarządzenia z dnia 24 grudnia 1988 r. (M.P.88.36.329) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
22 § 61 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 8 września 1988 r. (M.P.88.26.233) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 września 1988 r.
23 § 62 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 15 stycznia 1988 r. (M.P.88.2.14) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1988 r.
24 § 63 zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 20 grudnia 1985 r. (M.P.85.48.314) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1986 r.