Rozdział 3 - Dokonywanie zmian w budżecie. - Zasady i tryb wykonywania budżetu państwa.

Monitor Polski

M.P.1984.31.215

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1989 r.

Rozdział  3

Dokonywanie zmian w budżecie.

§  10.
1.
W obrębie budżetu centralnego oraz w obrębie poszczególnych budżetów terenowych mogą być dokonywane przeniesienia kredytów budżetowych w wypadku, gdy w toku wykonywania tych budżetów powstaną w niektórych podziałkach klasyfikacji budżetowej możliwości zmniejszenia kredytów, przy równoczesnej potrzebie wykorzystania ich na pokrycie wydatków w danym budżecie nie przewidzianych bądź przewidzianych w niedostatecznej wysokości.
2.
Zakres uprawnień organów wykonujących budżet do dokonywania przeniesień kredytów regulują ustawy: Prawo budżetowe i ustawa z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 41, poz. 185 i Nr 62, poz. 286 oraz z 1984 r. Nr 21, poz. 100 i Nr 31, poz. 173).
§  11.
Ministrowie obowiązani są uzyskać zgodę Ministra Finansów na dokonanie przeniesienia kredytów między paragrafami w ramach działu właściwej części budżetu centralnego, jeżeli:
1)
wskutek przeniesienia kredytów między paragrafami objętymi różnymi grupami paragrafów klasyfikacji budżetowej zwiększy się kwota kredytów w następujących grupach:
a)
wynagrodzenia (§ 11 do 17),
b)
dotacje dla przedsiębiorstw (§ 51 do 55);
2)
wskutek przeniesienia kredytów między paragrafami objętymi jedną grupą lub różnymi grupami paragrafów zwiększy się kwota kredytów w następujących paragrafach:
a)
§ 11 - Wynagrodzenia osobowe,
b)
§ 21 - Nagrody i wydatki osobowe nie zaliczone do wynagrodzeń,
c)
§ 34 - Wydatki reprezentacyjne,
d)
§ 45 i 46 - Dotacje dla organizacji społecznych.
§  12.
Przenoszenie kredytów między paragrafami budżetu centralnego w częściach dotyczących Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych regulują odrębne przepisy.
§  13.
1.
Zaleca się, aby przeniesienia kredytów były dokonywane w dwóch terminach:
1)
po sporządzeniu i przeanalizowaniu półrocznego sprawozdania z wykonania planu społeczno-gospodarczego i budżetu,
2)
po przeanalizowaniu wykonania budżetu za trzy kwartały, przy czym wnioski w sprawie przeniesienia kredytów powinny być złożone najpóźniej do 30 listopada.
2.
Decyzje o przeniesieniu kredytów należy podejmować przed dokonaniem wydatku.
§  14.
Wykorzystanie rezerw tworzonych w budżecie centralnym i w budżetach terenowych następuje w drodze przeniesienia kredytów z podziałek klasyfikacji budżetowej, w których rezerwy te zaplanowano, do podziałek, z których finansowane będą dodatkowe zadania.
§  15.
Ministerstwa zawiadamiają Ministerstwo Finansów o przeniesieniach między częściami budżetu w związku z wykorzystaniem rezerw celowych.
§  16.
1.
Wykorzystanie nadwyżki budżetu centralnego na cele związane z finansowaniem gospodarki narodowej następuje w drodze zwiększenia kredytów budżetowych w podziałkach klasyfikacji właściwych ze względu na przeznaczenie nadwyżki.
2.
Wykorzystanie nadwyżki budżetu terenowego następuje w drodze zwiększenia dochodów budżetowych w rozdziale 9771 - "Nadwyżka budżetu z roku ubiegłego" w § 89 - "Przelewy nadwyżek budżetowych" i odpowiedniego zwiększenia kredytów budżetowych w podziałkach klasyfikacji właściwych ze względu na przeznaczenie nadwyżki.
§  17.
1.
Jednostki budżetowe, o których mowa w art. 62 i 69 ustawy i które uzyskały uprawnienie do zwiększania wydatków budżetowych w związku z ponadplanowymi dochodami, dokonują odpowiednio zwiększenia dochodów i wydatków w swoim planie finansowym i zawiadamiają o tym jednostkę upoważnioną do zatwierdzania planów, podając:
1)
rozmiary przekroczenia zadań,
2)
kwotę zwiększenia dochodów budżetowych w wysokości uzyskanych ponadplanowych dochodów,
3)
kwotę zwiększenia kredytów budżetowych w poszczególnych podziałkach klasyfikacji budżetowej.
2.
Odpisy zawiadomień, o których mowa w ust. 1, jednostki budżetowe przesyłają właściwemu oddziałowi banku, a jednostki objęte budżetem terenowym - również terenowemu organowi administracji państwowej w celu dokonania odpowiedniej zmiany w budżecie. Zawiadomienie stanowi dla banku podstawę do wypłaty środków finansowych z rachunku wydatków budżetowych jednostki budżetowej do wysokości kwoty kredytów otwartych (przekazanych) od początku roku, zwiększonej o kwotę określoną w zawiadomieniu.
§  18.
1.
Przez ponadplanowe świadczenia i usługi, o których mowa w art. 62 i 69 ustawy, rozumie się przekroczenie ilościowe planowanych zadań w zakresie produkcji i usług.
2.
Roczny plan świadczeń i usług, o których mowa w ust. 1, powinien być ustalony w planie finansowym jednostki budżetowej.
§  19.
1.
W razie zwiększenia lub zmniejszenia dotacji ogólnej lub celowej z budżetu centralnego, odpowiednie zmiany w dochodach i kredytach budżetu terenowego powinny być dokonane w ciągu 20 dni od dnia otrzymania decyzji, nie później jednak niż do ostatniego dnia okresu sprawozdawczego.
2.
W razie przyznania dotacji ogólnej lub celowej z budżetu wojewódzkiego, dokonuje się w tym budżecie przeniesienia kredytów na dotacje ogólne lub celowe, a w budżecie stopnia podstawowego wprowadza się zmiany w ciągu 10 dni od dnia otrzymania decyzji.
3.
Zwiększenie kredytów przeznaczonych na wynagrodzenia, wynikające ze zmian, o których mowa w ust. 2, może mieć miejsce tylko w wysokości odpowiadającej zmniejszeniu tych wydatków w budżecie wojewódzkim.
4.
W razie zwiększenia kredytów w ramach dotacji ogólnej przyznanej z budżetu wojewódzkiego, powinna być określona wysokość kredytów na wynagrodzenia oraz na inne wydatki limitowane.
§  20.
1.
Zmiany wynikające z ustawy budżetowej lub uchwały budżetowej wojewódzkiej rady narodowej powinny być dokonane nie później niż do końca lutego.
2.
Tryb i terminy sporządzania i składania zestawień kwot uchwalonych budżetów terenowych określają wytyczne Ministra Finansów.
§  21.
1.
Zmiany w budżecie, wynikające z przeniesienia zadań budżetowych między jednostkami budżetu centralnego lub z budżetu centralnego do budżetów terenowych albo z budżetów terenowych do budżetu centralnego, jak również między budżetami terenowymi, dokonywane są na wniosek strony przejmującej zadanie, uzgodniony ze stroną przekazującą.
2.
O dokonanych zmianach będących następstwem przeniesienia zadań między budżetami stopnia podstawowego terenowe organy administracji państwowej powiadamiają właściwe terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego. W razie przeniesienia zadań między budżetami wojewódzkimi lub między budżetem centralnym i wojewódzkim strona przejmująca i przekazująca zadanie dokonują zmian w budżecie. O dokonanych zmianach w budżecie strona przejmująca zadanie powiadamia Ministerstwo Finansów.
3.
W razie gdy przenoszone zadania między budżetami wojewódzkimi powodują zmianę w dotacji ogólnej lub celowej przyznanej z budżetu centralnego, o dokonanych zmianach w tych dotacjach strona przekazująca zadanie zawiadamia niezwłocznie Ministerstwo Finansów.
4.
Zmiany, o których mowa w ust. 3, mają odpowiednie zastosowanie do budżetów stopnia podstawowego. Zawiadomienie o dokonanych zmianach strona przekazująca przesyła terenowemu organowi administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
5. 2
Zmiany, o których mowa w ust. 1, dokonywane są w trybie § 64.
§  22.
1.
Zmiany dochodów i wydatków budżetu centralnego związane z podziałem zadań i środków centralnego planu rocznego powinny być dokonywane do 31 marca.
2.
Zmiany dotacji ogólnej dla budżetów stopnia podstawowego mogą być dokonywane:
1)
w terminie do 31 marca, jeżeli są związane z podziałem zadań i środków wojewódzkiego planu rocznego,
2)
w terminie do 30 września, jeżeli są związane ze zmianą zadań i środków miejskich (gminnych) planów rocznych.
3.
Zmiany w dochodach własnych i wydatkach budżetów terenowych, będące następstwem zmian, o których mowa w ust. 2, mogą być dokonywane odpowiednio w terminie do 31 października.
§  23.
1.
Ministerstwo Finansów zawiadamia właściwe ministerstwa o zmianach dokonanych w budżecie centralnym przez Sejm, Radę Ministrów lub Ministra Finansów, a jeżeli zmiany te dotyczą dotacji ogólnej lub celowej dla budżetów terenowych, Ministerstwo Finansów zawiadamia o tym terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego oraz właściwe ministerstwa.
2.
Ministerstwa zawiadamiają zainteresowane jednostki budżetowe o zmianach w budżecie, o których mowa w ust. 1, oraz o zmianach dokonanych we własnym zakresie.
§  24.
Terenowe organy administracji państwowej zawiadamiają właściwe jednostki organizacyjne o zmianach w budżecie terenowym dokonanych na podstawie uchwał rady narodowej lub decyzji terenowego organu administracji państwowej. O zmianach w planowanych dochodach budżetowych, pobieranych przez urzędy skarbowe, terenowe organy administracji państwowej zawiadamiają właściwe urzędy skarbowe.
§  25.
Zawiadomienia, o których mowa w § 23 ust. 2 i § 24, stanowią podstawę do wprowadzenia zmian w planach finansowych jednostek budżetowych oraz w kwotach rozliczeń środków pozabudżetowych z budżetem.
§  26.
O zmianach dokonanych z mocy odpowiednich upoważnień w planach jednostek budżetowych przez kierowników tych jednostek nie zawiadamia się jednostki nadrzędnej w zakresie budżetu centralnego lub terenowego organu administracji państwowej w zakresie budżetu terenowego, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w § 17 ust. 1, oraz wypadków zastrzeżonych przez jednostkę nadrzędną lub terenowy organ administracji państwowej.
§  27.
Rodzaje i zakres zmian w planach finansowych środków pozabudżetowych określają przepisy o gospodarce finansowej tymi środkami.
2 § 21 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 20 grudnia 1985 r. (M.P.85.48.314) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1986 r.