Rozdział 13 - Zasady gospodarki środkami rzeczowymi. - Zasady i tryb wykonywania budżetu państwa.

Monitor Polski

M.P.1984.31.215

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1989 r.

Rozdział  13

Zasady gospodarki środkami rzeczowymi.

§  86.
1.
Kierownicy jednostek budżetowych odpowiedzialni za gospodarkę środkami rzeczowymi są obowiązani zapewnić użytkowanie środków rzeczowych zgodnie z ich przeznaczeniem na zadania wykonywane przez jednostkę budżetową, należyte przechowywanie, ochronę przed zniszczeniem, uszkodzeniem, zepsuciem i kradzieżą.
2.
Jednostki budżetowe mogą posiadać tylko takie środki rzeczowe i w takiej ilości, w jakiej są one im niezbędnie potrzebne do wykonywania ich zadań.
3.
W zakresie gospodarki środkami rzeczowymi należy ponadto przestrzegać przepisów w sprawie rozporządzania przez państwowe jednostki organizacyjne ruchomymi składnikami majątkowymi.
§  87.
1.
Zasady zaliczania środków rzeczowych do środków trwałych regulują odrębne przepisy.
2.
W każdej jednostce budżetowej powinna być wyznaczona komórka gospodarcza lub pracownik odpowiedzialny za gospodarkę środkami trwałymi i przedmiotami nietrwałymi oraz materiałami, do których obowiązków należy zorganizowanie należytego oznakowania tych środków oraz ich przechowywania i zabezpieczania przed zniszczeniem, uszkodzeniem, zepsuciem i kradzieżą. Obowiązki te nie mogą być powierzone głównemu księgowemu.
3.
O zorganizowaniu magazynu zapasów materiałowych i oddaniu go pod opiekę magazyniera decyduje ilość i wartość tych materiałów. Funkcje magazyniera nie mogą być powierzone głównemu księgowemu.
4.
Pomieszczenia magazynowe powinny odpowiadać wymaganiom higieny, bezpieczeństwa pracy i bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz powinny być zabezpieczone przed kradzieżą i włamaniem.
§  88.
1.
W celu zapewnienia prawidłowej gospodarki materiałowej kierownicy jednostek budżetowych powinni określić na podstawie wytycznych ministerstw lub jednostek nadrzędnych maksymalne normy zapasów materiałowych. Maksymalne normy zapasów materiałowych jednostki budżetowej obejmują łączne zapasy niezbędne do prowadzenia działalności zarówno finansowanej z budżetu, jak i w formie środków specjalnych.
2.
Zapasy materiałowe specjalne i sezonowe nie są objęte normami.