Rozdział 12 - Wypłaty gotówkowe, znaki wartościowe. - Zasady i tryb wykonywania budżetu państwa.

Monitor Polski

M.P.1984.31.215

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1989 r.

Rozdział  12

Wypłaty gotówkowe, znaki wartościowe.

§  81.
1.
Jednostki budżetowe mogą dokonywać wypłat gotówkowych jedynie ze środków podjętych z rachunków bankowych.
2.
Przy podejmowaniu gotówki z banku jednostka budżetowa obowiązana jest określić jej przeznaczenie:
1)
na określone wypłaty, np. wynagrodzenia,
2)
na bieżące wydatki (stały zapas gotówki), przy czym stosuje się odpowiednio przepis § 75 ust. 4.
3.
Podjęta gotówka może być zużyta jedynie na cele określone przy jej podjęciu.
4.
Kwotę stałego zapasu gotówki, jaka może być przechowywana w kasie, ustala kierownik jednostki budżetowej, zawiadamiając o tym oddział banku finansującego. Przy ustalaniu stałego zapasu gotówki uwzględnia się minimum potrzeb jednostki budżetowej w zakresie obrotu gotówkowego i warunki zabezpieczenia gotówki w kasie.
5.
Jednostki budżetowe podejmują z banku środki pieniężne na wypłatę wynagrodzeń pracowników w dniu obowiązującego je terminu wypłaty. Jednostki budżetowe mogą podejmować z banku środki pieniężne na wypłatę wynagrodzeń w przeddzień terminu ich wypłaty, na podstawie pisemnego wniosku podpisanego przez kierownika jednostki budżetowej. Do wcześniejszego podejmowania środków pieniężnych uprawnione są tylko jednostki budżetowe, które posiadają straż nocną oraz pomieszczenia i urządzenia kasowe gwarantujące należyte przechowanie i zabezpieczenie pieniędzy.
6.
Do bieżących wydatków (ust. 2 pkt 2) zalicza się wypłaty, których wysokość dla jednorazowej operacji nie przekracza 30.000 zł.
§  82.
1.
Do wartości pieniężnych poza wartościami określonymi w zarządzeniu Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 25 października 1982 r. w sprawie zasad gospodarki kasowej jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 27, poz. 244 i z 1983 r. Nr 3, poz. 23) zalicza się także znaki wartościowe, znaki opłaty skarbowej, sądowej, notarialnej i paszportowej oraz urzędowe blankiety wekslowe.
2.
Jednostki budżetowe uprawnione do dokonywania sprzedaży znaków wartościowych mogą przechowywać w kasie odpowiedni zapas znaków wartościowych.
3.
Wartość zapasu znaków wartościowych, jaki może być przechowywany w kasie, ustala kierownik jednostki budżetowej, zawiadamiając o tym oddział banku finansującego.
4.
Znaki wartościowe jednostka budżetowa otrzymuje z banku finansującego.
5.
Uzupełnienie zapasu znaków wartościowych następuje w drodze zakupu znaków w banku finansującym.
6.
Zmniejszenie lub likwidacja zapasu znaków wartościowych następuje przez zwrot znaków lub wpłatę do banku gotówki uzyskanej z ich sprzedaży.
§  83.
1.
W razie ujawnienia niedoboru kasowego powinien być sporządzony protokół przez organ, który ujawnił niedobór.
2.
Protokół powinien być przesłany właściwej jednostce nadrzędnej nad jednostką budżetową, w której ujawniono niedobór. Protokół ujawnienia niedoboru kasowego w urzędzie gminy oraz urzędzie miejskim i dzielnicowym powinien być przesłany urzędowi wojewódzkiemu.
3.
W razie niemożności natychmiastowego pokrycia niedoboru przez odpowiedzialną osobę, powinien on być pokryty ze środków właściwego budżetu z odpowiedniej podziałki klasyfikacji wydatków. Właściwym budżetem jest budżet, którym objęta jest jednostka budżetowa, w której ujawniono niedobór kasowy.
4.
Pokrycie niedoboru z budżetu może być zaniechane, jeżeli niedobór został ujawniony po upływie roku, w którym powstał, a dotyczył środków pieniężnych przeznaczonych na wydatki budżetowe.
§  84.
1.
Miejscem płatności zobowiązań jednostki budżetowej jest siedziba jednostki.
2.
Miejscem płatności zobowiązań jednostki budżetowej może być również siedziba oddziału banku prowadzącego właściwy rachunek bankowy lub siedziba jednostki nadrzędnej - dysponenta kredytów budżetowych, jeżeli jednostka budżetowa nie jest dysponentem kredytów.
§  85.
1.
Na żądanie uprawnionego (wierzyciela) i na jego koszt jednostka budżetowa może przekazać należną kwotę do miejsca zamieszkania uprawnionego (wierzyciela) lub przelać na jego rachunek bankowy.
2.
Na koszt Skarbu Państwa będą przesyłane uprawnionym (wierzycielom) następujące należności z tytułu zobowiązań jednostek budżetowych:
1)
wynagrodzenia za pracę lub inne należności służbowe, przypadające pracownikom stale zatrudnionym poza siedzibą jednostki budżetowej, oraz należności przysługujące świadkom, biegłym i członkom komisji powołanym przez organy administracji państwowej,
2)
należności pokrywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wykonywaniu jego zadań ustawowych, a w szczególności renty i inne świadczenia o charakterze rentowym, zasiłki i ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa, zasiłki rodzinne, opiekuńcze i wychowawcze,
3)
pozostałe renty i inne świadczenia o charakterze rentowym, zasiłki wojskowe i inne zaopatrzenia z budżetu,
4)
stypendia i wynagrodzenia przesyłane studentom przebywającym na praktykach studenckich,
5)
nagrody związane ze spisami i badaniami masowymi, wypłacane przez Główny Urząd Statystyczny,
6)
zwroty nadpłat.
3.
Należności, o których mowa w ust. 2 pkt 6, powinny być przesyłane wyłącznie przekazem pocztowym lub przelewem na rachunek bankowy, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.