§ 13. - Zasady i tryb uznawania ferm drobiu za zarodowe i reprodukcyjne oraz uznawanie materiału zarodowego drobiu.

Monitor Polski

M.P.1970.2.22

Akt utracił moc
Wersja od: 10 kwietnia 1998 r.
§  13.
1.
O uznaniu fermy za zarodową lub kandydującą na zarodową oraz za reprodukcyjną lub kandydującą na reprodukcyjną decyduje właściwy do spraw rolnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej na podstawie opinii komisji wojewódzkiej.
2.
Komisję wojewódzką powołuje organ określony w ust. 1. Wydaje ona opinie na podstawie przeprowadzonej lustracji.
3.
W skład komisji wojewódzkiej do wydania opinii w sprawie uznania ferm za zarodowe lub kandydujące na zarodowe wchodzą: przedstawiciel Instytutu Zootechniki jako przewodniczący oraz jako członkowie: przedstawiciel organu określongo w ust. 1, przedstawiciel Zjednoczenia Hodowli Drobiu, lekarz weterynarii z weterynaryjnego ośrodka drobiarskiego wojewódzkiego zakładu weterynarii oraz przedstawiciel jednostki nadrzędnej nadzorującej daną fermę.
4.
W skład komisji wojewódzkiej do wydania opinii w sprawie uznania ferm za reprodukcyjne lub kandydujące na reprodukcyjne wchodzą: jako przewodniczący - przedstawiciel organu określonego w ust. 1 oraz jako członkowie: przedstawiciel wojewódzkiego przedsiębiorstwa hodowli i wylęgu drobiu oraz lekarz weterynarii z weterynaryjnego ośrodka drobiarskiego wojewódzkiego zakładu weterynarii lub inny lekarz upoważniony przez wojewódzki zakład weterynarii. W razie gdy komisja wydaje opinię co do fermy państwowej nie należącej do wojewódzkiego przedsiębiorstwa hodowli i wylęgu drobiu, w skład komisji wchodzi również przedstawiciel jednostki nadrzędnej nadzorującej tę fermę.
5.
Ministerstwo Rolnictwa może delegować do komisji swego przedstawiciela.
6.
Dla przeprowadzenia lustracji ferm, które mają być uznane za reprodukcyjne lub za kandydujące na reprodukcyjne, organ określony w ust. 1 może powołać komisje powiatowe. W skład komisji powiatowych wchodzą: przedstawiciel właściwego do spraw rolnych organu prezydium powiatowej rady narodowej, przedstawiciel przedsiębiorstwa hodowli i wylęgu drobiu, lekarz weterynarii upoważniony przez wojewódzki zakład weterynarii oraz przedstawiciel wojewódzkiego związku hodowców i producentów drobiu, jeżeli lustracji podlega ferma spółdzielcza lub prywatna, lub przedstawiciel jednostki nadrzędnej nadzorującej daną fermę, jeżeli lustracji podlega ferma państwowa. Powołując komisję organ określony w ust. 1 wyznacza jednocześnie przewodniczącego spośród jej członków. Wyniki lustracji ferm komisje powiatowe przekazują komisji wojewódzkiej, która na podstawie tych wyników wydaje opinię.
7.
Organ określony w ust. 1 może przekazać uprawnienia do wydawania decyzji o uznawaniu ferm reprodukcyjnych kategorii C właściwemu do spraw rolnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej; w tym wypadku decyzje wydawane są na podstawie opinii komisji powiatowych (ust. 6).