Rozdział 2 - Uznawanie ferm drobiu za zarodowe i reprodukcyjne. - Zasady i tryb uznawania ferm drobiu za zarodowe i reprodukcyjne oraz uznawanie materiału zarodowego drobiu.

Monitor Polski

M.P.1961.60.261

Akt utracił moc
Wersja od: 7 sierpnia 1961 r.

Rozdział  2.

Uznawanie ferm drobiu za zarodowe i reprodukcyjne.

§  3.
1.
Zadaniem ferm zarodowych drobiu jest doskonalenie pogłowia i produkowanie materiału zarodowego wysokiej wartości użytkowej, ugruntowanej dziedzicznie.
2.
Zadaniem ferm reprodukcyjnych jest planowe krzyżowanie materiału zarodowego w celu uzyskania materiału użytkowego dla towarowej produkcji jaj i mięsa.
§  4.
Fermy drobiu uznaje się za zarodowe lub reprodukcyjne, jeżeli poza wymaganiami szczególnymi, określonymi w dalszych przepisach, odpowiadają następującym warunkom ogólnym:
1)
drób należy do rasy określonej w § 2,
2)
ferma zlokalizowana jest na terenie odpowiadającym wymaganiom środowiskowym danego gatunku drobiu,
3)
warunki sanitarno-weterynaryjne fermy zapewniają zdrowotność drobiu,
4)
ferma posiada odpowiednie budynki i urządzenia techniczne, zapewniające racjonalne prowadzenie hodowli,
5)
żywienie i pielęgnowanie drobiu pozwala na właściwą ocenę jego wartości użytkowej,
6)
osoby zajmujące się prowadzeniem i obsługiwaniem fermy mają odpowiednie kwalifikacje.
§  5.
1.
Fermę uznaje się za zarodową, jeżeli oprócz warunków określonych w § 4 spełnia następujące warunki:
1)
prowadzi lęgi indywidualne i posiada drób znakowany znaczkami pisklęcymi, pozwalającymi na stwierdzenie pochodzenia rodzinowego,
2)
prowadzi indywidualną ocenę użytkowości drobiu w zakresie cech pożądanych dla danego kierunku użytkowego,
3)
prowadzi systematycznie selekcję drobiu według metod opartych na zasadach genetyki,
4)
posiada co najmniej jeden ród uznany zgodnie z przepisami zawartymi w rozdziale 3,
5)
odpowiada warunkom zdrowotnym i zależnie od gatunku drobiu:
a)
posiada stado wolne od pulorozy i gruźlicy oraz przeprowadza systematycznie badania drobiu na te choroby,
b)
usuwa systematycznie osobniki z przypadkami leukozy i paraliżu zakaźnego, a w uzasadnionych przypadkach również ich rodziny,
c)
przeprowadza badanie kaczek i gęsi na nosicielstwa salmonelli, o ile u młodzieży stwierdzona została ostra forma salmonellozy,
d)
poddaje drób szczepieniom - stosownie do odrębnych przepisów,
e)
przestrzega przepisów sanitarno-weterynaryjnych, zapewniających zdrowotność stada, wysyła padłe sztuki do zbadania do wojewódzkiego zakładu higieny weterynaryjnej i prowadzi indywidualną kontrolę przyczyn upadków drobiu,
6)
posiada własny zakład wylęgowy, odpowiadający warunkom zapewniającym zdrowotność piskląt, przystosowany do prowadzenia lęgów indywidualnych.
2.
Fermę, która odpowiada wymaganym warunkom oprócz warunku określonego w ust. 1 pkt 4, uznaje się za kandydującą na zarodową.
§  6.
1.
Fermę uznaje się za reprodukcyjną, jeżeli, oprócz warunków określonych w § 4 spełnia następujące warunki:
1)
posiada drób, pochodzący z uznanych rodów, nabyty w postaci piskląt lub odchowanej młodzieży i znakowany w sposób pozwalający na stwierdzenie jego pochodzenia,
2)
prowadzi planowe krzyżowanie drobiu zarodowego, pochodzącego z różnych rodów tej samej lub różnych ras,
3)
prowadzi systematycznie ocenę użytkowości stada w zakresie cech pożądanych dla danego kierunku użytkowego,
4)
odpowiada warunkom zdrowotnym i zależnie od gatunku:
a)
posiada stado wolne od pulorozy oraz przeprowadza systematycznie badania drobiu na tę chorobę,
b)
usuwa systematycznie osobniki z przypadkami leukozy i paraliżu zakaźnego,
c)
w razie stwierdzenia gruźlicy przeprowadza badanie całego stada, usuwa sztuki dotknięte chorobą i zwalcza źródła zakażenia,
d)
odpowiada warunkom zawartym w § 5 ust. 1 pkt 5 lit. c) i d) oraz przestrzega przepisów sanitarno-weterynaryjnych zapewniających zdrowotność stada.
2.
Jeżeli ferma reprodukcyjna prowadzi własny zakład wylęgowy, zakład ten powinien odpowiadać warunkom zapewniającym zdrowotność piskląt.
3.
Fermę, która odpowiada wymaganym warunkom oprócz warunków określonych w ust. 1 pkt 1 i 2, uznaje się za kandydującą na reprodukcyjną.
§  7.
1.
O uznaniu fermy za zarodową lub kandydującą na zarodową orzeka Minister Rolnictwa.
2.
Podania o uznanie fermy za zarodową lub kandydującą na zarodową należy składać za pośrednictwem właściwego do spraw rolnictwa organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
3.
Organ, do którego wpłynęło podanie, powołuje komisję wojewódzką, która wydaje opinię na podstawie przeprowadzonej lustracji fermy.
4.
W skład komisji wchodzą: jako przewodniczący inspektor rejonowego inspektoratu hodowli zarodowej drobiu Instytutu Zootechniki oraz jako członkowie: inspektor hodowli drobiu organu określonego w ust. 2, lekarz weterynarii z weterynaryjnego ośrodka drobiarskiego wojewódzkiego zakładu weterynarii oraz przedstawiciel jednostki nadrzędnej nadzorującej daną fermę.
5.
Ministerstwo Rolnictwa może delegować do komisji swego przedstawiciela, który pełni wówczas funkcję przewodniczącego komisji.
§  8.
1.
O uznaniu fermy za reprodukcyjną lub kandydującą na reprodukcyjną orzeka organ określony w § 7 ust. 2; do organu tego należy składać podania o uznanie.
2.
Organ, do którego wpłynęło podanie, powołuje komisję wojewódzką, która wydaje opinię na podstawie przeprowadzonej lustracji fermy.
3.
W skład komisji wchodzą: jako przewodniczący inspektor hodowli drobiu organu określonego w § 7 ust. 2 oraz jako członkowie: przedstawiciel przedsiębiorstwa wylęgu drobiu oraz lekarz weterynarii z weterynaryjnego ośrodka drobiarskiego wojewódzkiego zakładu weterynarii. W razie lustracji fermy państwowej w skład komisji wchodzi również przedstawiciel jednostki nadrzędnej nadzorującej daną fermę.
4.
Dla przeprowadzania lustracji ferm organ określony § 7 ust. 2 może powoływać komisje powiatowe. W skład komisji powiatowej wchodzą: instruktor drobiarski, kierownik zakładu wylęgu drobiu oraz przedstawiciel Związku Hodowców Drobiu, jeżeli lustracji podlega ferma spółdzielcza lub prywatna, lub przedstawiciel jednostki nadrzędnej, nadzorującej daną fermę, jeżeli lustracji podlega ferma należąca do jednostek państwowych. Powołując komisję organ określony w § 7 ust. 2 wyznacza jednocześnie przewodniczącego spośród jej członków.
5.
Wyniki lustracji fermy komisje powiatowe przekazują komisji wojewódzkiej, która w tym wypadku wydaje opinię bez potrzeby przeprowadzania lustracji fermy.
§  9.
1.
Lustrację ferm przeprowadza się corocznie w okresie odchowu młodzieży, nie później niż do końca listopada.
2.
Organy, o których mowa w § 7 ust. 2, przekazują Ministrowi Rolnictwa podania o uznanie ferm za zarodowe wraz z opiniami w terminie do końca grudnia.
§  10.
Fermy zarodowe i reprodukcyjne oraz kandydujące na zarodowe i reprodukcyjne pozostają pod nadzorem i szczególną opieką służby zootechnicznej prezydiów rad narodowych oraz korzystają z opieki weterynaryjnej w zakresie ustalonym odrębnymi przepisami.
§  11.
1.
Ferma otrzymuje uznanie za zarodową lub reprodukcyjną bądź kandydującą na zarodową lub reprodukcyjną, na okres jednego roku.
2.
Uznanie fermy może być cofnięte, jeżeli ferma przestała odpowiadać warunkom określonym w niniejszym zarządzeniu albo stan zdrowotny drobiu budzi poważne zastrzeżenia.
3.
Wniosek o cofnięcie uznania fermy za zarodową lub za kandydującą na zarodową zgłasza organ określony w § 7 ust. 2 po zasięgnięciu opinii inspektora rejonowego inspektoratu hodowli zarodowej drobiu Instytutu Zootechniki.
4.
Wniosek o cofnięcie uznania fermy za reprodukcyjną bądź za kandydującą na reprodukcyjną zgłasza inspektor hodowli drobiu organu określonego w § 7 ust. 2 w porozumieniu z lekarzem weterynarii z weterynaryjnego ośrodka drobiarskiego wojewódzkiego zakładu weterynarii.
§  12.
1.
Wykaz ferm uznanych za zarodowe i kandydujące na zarodowe ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Rolnictwa.
2.
Wykaz ferm uznanych za reprodukcyjne i kandydujące na reprodukcyjne ogłasza się w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Wykazy ogłasza się w pierwszym kwartale każdego roku.