Rozdział 2 - Ceny artykułów i usług pochodzących z importu. - Zasady i tryb ustalania cen artykułów i usług pochodzących z importu oraz artykuły i usługi przeznaczone na eksport.

Monitor Polski

M.P.1971.31.199

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 1971 r.

Rozdział  2

Ceny artykułów i usług pochodzących z importu.

§  2.
1.
Arytkuły pochodzące z importu, a nie zaliczone do grup artykułów określonych w § 7, odbiorcy krajowi nabywają od jednostek handlu zagranicznego po importowych cenach transakcyjnych zwiększonych o prowizje agenta zagranicznego oraz o marże (prowizje) przysługujące tym jednostkom.
2.
Rozliczenia licencji i dokumentacji technicznych oraz wszelkiego rodzaju usług (robót) przemysłowych, jak też usług biernego obrotu uszlachetniającego świadczonych przez dostawców zagranicznych dokonywane są po cenach transakcyjnych zwiększonych o prowizje agenta zagranicznego oraz o marże (prowizje) jednostek handlu zagranicznego.
§  3.
1.
Jednostki handlu zagranicznego dokonujące transakcji na własny rachunek sprzedają importowane artykuły odbiorcom krajowym po importowej cenie transakcyjnej zwiększonej o:
1)
ewentualną prowizję agentów zagranicznych;
2)
marżę przysługującą jednostce handlu zagranicznego.
2.
Koszty transakcyjne zagraniczne (koszty dewizowe poniesione w związku z daną transakcją) przeliczane są na złote według obowiązujących przeliczników, chyba że Minister Handlu Zagranicznego bądź inni właściwi ministrowie zezwolą na stosowanie przez podległe im jednostki handlu zagranicznego rozliczeń kosztów transakcyjnych zagranicznych w formie ryczałtów.
3.
Ewentualne prowizje wypłacane agentom zagranicznym w związku z daną transakcją przelicza się na złote według obowiązujących przeliczników i dolicza w efektywnej wysokości do importowej ceny transakcyjnej.
4.
Marże importowe dolicza się do importowej ceny transakcyjnej w wysokości określonej odrębnymi przepisami.
§  4.
1.
W razie gdy jednostka handlu zagranicznego działa na zasadach komisu, odbiorca krajowy płaci za artykuły pochodzące z importu (§ 2) importową cenę transakcyjną zwiększoną o:
1)
ewentualną prowizję agentów zagranicznych;
2)
prowizję przysługującą jednostce handlu zagranicznego.
2.
Koszty krajowe związane z daną transakcją ponosi odbiorca artykułu importowanego.
3.
Przepisy § 3 ust. 2 i 3 mają odpowiednie zastosowanie.
§  5.
Jeżeli na podstawie przepisów odrębnych artykuły pochodzące z importu (§ 2) podlegają obciążeniom importowym, to obciążenie dolicza się do importowej ceny transakcyjnej (§ 3 i 4).
§  6.
1.
Jednostki wewnętrznego obrotu towarowego nabywające artykuły pochodzące z importu po cenach, o których mowa w § 3, 4 i 5, mogą sprzedawać je po cenach jednolitych obowiązujących w okresie rocznym (stała cena okresowa - zbytu, hurtowa, detaliczna), mimo różnic w kształtowaniu się importowych cen transakcyjnych.
2.
Zakres stosowania i sposób obliczania cen, o których mowa w ust. 1, określi Państwowa Komisja Cen w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Minister Finansów określi tryb rozliczeń różnic między cenami, po których artykuły nabyte zostały od jednostek handlu zagranicznego, a cenami stosowanymi przy sprzedaży tych artykułów przez jednostki wewnętrznego obrotu towarowego oraz tryb rozliczeń z tytułu przeszacowania zapasów, związanych ze zmianą cen stosowanych w obrocie krajowym.
§  7.
1.
Ceny cennikowe mają zastosowanie do importowanych artykułów:
1)
przeznaczonych do sprzedaży rynkowej po cenach detalicznych;
2)
zaliczonych do podstawowych surowców i materiałów;
3)
maszyn i urządzeń oraz artykułów zaopatrzeniowych odpowiadających pod względem technicznym wyrobom produkowanym w kraju lub uzupełniających ilościowo wyroby (typoszeregi) produkowane w kraju i objęte cennikami krajowymi.
2.
Ceny maszyn i urządzeń oraz artykułów zaopatrzeniowych nie objętych przepisem ust. 1 pkt 3 ustala się w relacji do cen krajowych tych maszyn i urządzeń oraz artykułów zaopatrzeniowych o podobnych parametrach technicznych. Ceny wyrobów o wyższych parametrach technicznych ustala się na poziomie odpowiednio wyższym.
3.
Przepisy ust. 1 pkt 3 i ust. 2 mają zastosowanie do artykułów importowanych z krajów określonych przez Ministra Handlu Zagranicznego.
4.
Artykuły rynkowe importowane po raz pierwszy mogą być kierowane do obrotu wewnętrznego przez jednostkę handlu zagranicznego dopiero po ustaleniu ceny detalicznej przez Państwową Komisję Cen.
5.
Zakres i nomenklaturę oraz kryteria zaliczania do podstawowych importowanych surowców i materiałów (ust. 1 pkt 2) nabywanych przez odbiorców krajowych po cenach cennikowych określa Państwowa Komisja Cen w porozumieniu z Ministrem Finansów na wniosek właściwego ministra.
6.
Ceny artykułów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3 oraz w ust. 2, importowanych po raz pierwszy ustala Państwowa Komisja Cen na wniosek właściwego ministra, a w zakresie posiadanych uprawnień do ustalania cen na wyroby produkcji krajowej ustalają je właściwi ministrowie.
7.
Jeżeli organem właściwym do ustalania cen jest minister (ust. 6), ustalenie ceny poniżej importowej ceny transakcyjnej wymaga zgody Ministra Finansów.
8.
Importowane maszyny oraz artykuły zaopatrzeniowe, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i ust. 2, powinny być wyraźnie określone w cennikach krajowych przez:
1)
wymienienie nazwy, symbolu itp. oznaczenia używanego przez dostawcę zagranicznego lub
2)
uzupełnienie cennika zestawieniem porównawczym norm, symbolów i innych oznaczeń stosowanych dla tych samych artykułów przez producentów krajowych i zagranicznych.
9.
Stosowanie na artykuły importowane cen zawartych w cennikach krajowych (ust. 5) dotyczy również wszelkich dopłat i odliczeń podanych w tych cennikach.
§  8.
Jednostki handlu zagranicznego stosują ceny zawarte w cennikach krajowych (§ 7 ust. 1) po sprawdzeniu zgodności norm, rodzaju i jakości artykułów importowanych z normami i jakością artykułów podanych w tych cennikach.