Zasady i tryb udzielania pożyczek na remonty, przebudowy i nadbudowy domów mieszkalnych.

Monitor Polski

M.P.1958.94.513

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1963 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW FINANSÓW I GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 22 listopada 1958 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania pożyczek na remonty, przebudowy i nadbudowy domów mieszkalnych.

Na podstawie § 9 ust. 2 uchwały nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) zarządza się, co następuje:
Terenowe przedsiębiorstwa gospodarki mieszkaniowej i inne przedsiębiorstwa państwowe sprawujące zarząd państwowych budynków mieszkalnych nie stanowiących zakładowych domów mieszkalnych, zwane dalej "jednostkami administrującymi", mogą uzyskać pożyczkę na sfinansowanie nie objętych planem kapitalnych remontów, przebudowy lub nadbudowy domów mieszkalnych.
1.
Pożyczki, o których mowa w § 1, są udzielane przez Narodowy Bank Polski na wniosek jednostki administrującej, zatwierdzony przez organ prezydium rady narodowej właściwy dla spraw gospodarki mieszkaniowej, będący posiadaczem rachunku sum depozytowych pod nazwą: "Kaucje wpłacone przez najemców".
2.
Suma pożyczek udzielonych jednostkom administrującym na terenie działania właściwej rady narodowej nie może przekroczyć 90% kwoty znajdującej się na rachunku sum depozytowych, o którym mowa w ust. 1, według stanu na koniec miesiąca przeprowadzającego złożenie wniosku o pożyczkę.
1.
Do wniosku o pożyczkę na nadbudowę bądź przebudowę należy dołączyć:
1)
zaświadczenie organu administracji budowlanej właściwego prezydium rady narodowej o celowości nadbudowy lub przebudowy,
2)
dokumentację projektowo-kosztorysową w zakresie wymaganym obowiązującymi przepisami,
3)
oświadczenie o posiadaniu niezbędnych materiałów budowlanych.
2.
Do wniosku o pożyczkę na kapitalny remont należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
3.
Do wniosku o pożyczkę na kapitalny remont, przebudowę i nadbudowę należy ponadto dołączyć, na żądanie banku. zobowiązanie (gwarancję) prezydium właściwej rady narodowej do spłaty pożyczki oraz upoważnienie dla banku do pobrania nie spłaconych przez przedsiębiorstwo terenowe w terminie kwot pożyczek z odpowiedniego rachunku prezydium rady narodowej.
Jeżeli działalność jednostki administrującej w zakresie inwestycji lub kapitalnych remontów jest finansowana przez inny bank niż Narodowy Bank Polski, kwota udzielonej pożyczki podlega przekazaniu temu bankowi na właściwy rachunek jednostki administrującej.
1.
Okres spłaty pożyczek nie może przekraczać 15 lat.
2.
Spłata pożyczek rozpoczyna się po upływie 2 lat od daty ich przyznania.
3. 1
(uchylony).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 3 uchylony przez § 14 pkt 10 uchwały nr 347 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1962 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki państwowe oraz oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach w tych bankach. (M.P.62.84.391) z dniem 1 stycznia 1963 r.