Zasady i tryb udzielania pozwoleń pracownikom resortu gospodarki komunalnej na doraźne wykonywanie projektów w budownictwie.

Monitor Polski

M.P.1959.23.103

Akt utracił moc
Wersja od: 19 marca 1959 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 16 lutego 1959 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania pozwoleń pracownikom resortu gospodarki komunalnej na doraźne wykonywanie projektów w budownictwie.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217) zarządza się, co następuje:
Powołana w zarządzeniu ustawa bez bliższego określenia oznacza ustawę z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217).
1.
Osoby zatrudnione w jednostkach resortu gospodarki komunalnej, posiadające kwalifikacje fachowe określone w art. 2 ust. 4 ustawy, mogą przyjmować od jednostek państwowych i spółdzielni oraz od osób prywatnych zlecenia dotyczące wykonania projektów w budownictwie, jako zajęcia ubocznego, jeżeli:
1)
zlecenie według cennika obowiązującego w państwowych biurach projektów nie przekracza kwoty 15.000 zł,
2)
suma wynagrodzeń otrzymanych za wykonanie zleceń nie przekroczy kwoty 30.000 zł w stosunku rocznym,
3)
uzyskały na to pozwolenie.
2.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych może być udzielone pozwolenie na przekroczenie sumy określonej w ust. 1 pkt 2.
3.
Pozwolenie określone w ust. 1 pkt 3 wymagane jest oddzielnie dla każdego zlecenia dotyczącego wykonania projektu w budownictwie.
4.
Powinna być prowadzona ewidencja udzielanych pozwoleń, w której między innymi należy:
1)
podać osobę, która pozwolenie uzyskała,
2)
określić przedmiot pozwolenia,
3)
wskazać termin, w którym zlecenie ma być wykonane,
4)
wymienić wysokość ustalonego wynagrodzenia za wykonanie zlecenia.
Osobom zatrudnionym w jednostkach nadrzędnych zabrania się przyjmowania zleceń dotyczących wykonania projektów w budownictwie od jednostek podległych.
Pozwoleń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 i ust. 2, udzielają:
1)
osobom zatrudnionym w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej oraz Instytucie Gospodarki Komunalnej - Minister Gospodarki Komunalnej,
2)
osobom zatrudnionym w jednostkach resortu gospodarki komunalnej pozostających na budżecie centralnym oraz w tych spośród pozostających na budżecie terenowym, które nie są podporządkowane organom administracji prezydiów rad narodowych do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, z wyjątkiem Zarządów: Stołecznego i Śląskiego Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych oraz dyrekcji budowy osiedli robotniczych - dyrektor Departamentu Techniki i Dokumentacji w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej,
3)
osobom zatrudnionym w Zarządach: Stołecznym i Śląskim Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych oraz w dyrekcjach budowy osiedli robotniczych - dyrektorzy wspomnianych zarządów i dyrekcji w porozumieniu z prezydiami rad narodowych, którym podlegają, a dyrektorom wspomnianych zarządów i dyrekcji i ich zastępcom - dyrektor Departamentu Inwestycji Mieszkaniowych "ZOR" w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej,
4)
osobom zatrudnionym w pozostałych jednostkach resortu gospodarki komunalnej -

kierownicy organów prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

Doraźne wykonywanie projektów w budownictwie przez osoby wymienione w § 2 ust. 1 nie może kolidować z obowiązkami służbowymi tych osób w ich miejscach pracy.
1.
Osoby zatrudnione w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej oraz Instytucie Gospodarki Komunalnej składają wnioski o wydanie pozwolenia w Departamencie Techniki i Dokumentacji Ministerstwa.
2.
Osoby zatrudnione w pozostałych jednostkach resortu gospodarki komunalnej składają wnioski kierownikom swoich zakładów pracy, którzy, jeżeli sami nie są powołani do udzielenia pozwolenia, przedstawiają je wraz ze swoją opinią osobom powołanym do tego w myśl § 4 pkt 2, 3 i 4.
1.
Wniosek o wyrażenie zgody na doraźne wykonanie projektu w budownictwie powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko projektanta,
2)
zajmowane stanowisko w urzędzie, instytucji lub przedsiębiorstwie, w którym pracuje,
3)
wyszczególnienie kwalifikacji fachowych i stażu pracy wymaganych do wykonania projektu,
4)
wyszczególnienie zakresu zlecenia, pełnej nazwy i adresu zleceniodawcy oraz warunków umownych.
2.
Opinia kierownika zakładu pracy powinna zawierać:
1)
potwierdzenie danych wykazanych we wniosku pracownika,
2)
stwierdzenie, czy przyjęta praca dodatkowa nie odbije się ujemnie na wykonywaniu przez pracownika normalnych obowiązków służbowych.
Pracownicy jednostek resortu gospodarki komunalnej, którzy wykonują projekty w budownictwie nie uzyskawszy uprzednio pozwoleń określonych w niniejszym zarządzeniu, będą niezależnie od odpowiedzialności karnej przewidzianej w art. 10 ustawy pociągnięci do odpowiedzialności służbowej.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.