§ 12. - Zasady i tryb szczegółowego planowania pokrycia finansowego inwestycji scentralizowanych oraz zatwierdzanie planów sfinansowania inwestycji na rok 1955.

Monitor Polski

M.P.1955.23.234

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.
§  12.
1.
W przypadku gdy w wyniku szczegółowego planowania pokrycia finansowego inwestycji oraz uwzględnienia opinii oddziałów banków specjalnych do uzasadnień i informacji (§ 10) faktyczne zapotrzebowanie na kredyt budżetowy w jednostkowych planach sfinansowania inwestycji okaże się odmienne od sumy kredytu budżetowego przewidzianego w zbiorczym planie sfinansowania inwestycji, jednostki zatwierdzające jednostkowe plany sfinansowania inwestycji postępują w sposób następujący:
1)
jeżeli suma zapotrzebowania na kredyt budżetowy w planach jednostkowych jest niższa od sumy kredytu budżetowego przewidzianej w zatwierdzonym planie zbiorczym - zatwierdzają dla siebie odrębny jednostkowy plan sfinansowania inwestycji, wprowadzając do niego jedynie różnicę kredytu budżetowego oraz oznaczając go jako "środki rezerwowe";
2)
jeżeli suma zapotrzebowania na kredyt budżetowy w planach jednostkowych jest wyższa od sumy kredytu budżetowego przewidzianej w zatwierdzonym planie zbiorczym - zatwierdzają jednostkowe plany sfinansowania przy uwzględnieniu w nich pokrycia z kredytu budżetowego przewyższającego sumę kredytu budżetowego przewidzianego w planie zbiorczym, sporządzając zarazem zamienny zbiorczy plan sfinansowania inwestycji, w którym na kwotę różnicy kredytu budżetowego wprowadzają pokrycie z kredytu antycypacyjnego (w rubryce planu rocznego i z rozbiciem na kwartały).
2.
Prezydia rad narodowych miast nie stanowiących powiatów sporządzają plany "środków rezerwowych" i zbiorcze plany zamienne dla poszczególnych działów budżetowych.
3.
Jednostki, które stosownie do przepisu ust. 1 pkt 1 zatwierdzają plan "środków rezerwowych" - niezależnie od przesłania go do banku specjalnego w trybie właściwym dla przesyłania zatwierdzonych jednostkowych planów sfinansowania inwestycji - obowiązane są kopię tego planu przesłać jednostce, która zatwierdziła ich plany zbiorcze.
4.
Jednostki, które stosownie do przepisu ust. 1 pkt 2 sporządzają zamienny plan zbiorczy, obowiązane są złożyć 3 egzemplarze tego planu we właściwym banku specjalnym, a 1 egzemplarz przesłać jednostce, która ich plan zbiorczy zatwierdziła. Analogiczne plany zamienne jednostki powiązane z budżetami terenowymi składają w banku specjalnym w 2 egzemplarzach.
5.
Przesłane bankowi plany zamienne (ust. 4) uważane są za prawidłowo zatwierdzone zbiorcze plany sfinansowania inwestycji.