§ 2. - Zasady i tryb rozliczania z budżetem centralnym przez państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa handlowe wyników zmian cen towarów.

Monitor Polski

M.P.1962.16.71

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1962 r.
§  2.
1.
Rozliczeń wyników zmian cen z budżetem centralnym dokonują państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa handlowe lub ich zakłady prowadzone według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, rozliczające się zarówno z budżetem centralnym, jak i z budżetami terenowymi, zwane w dalszym ciągu "jednostkami rozliczającymi".
2.
Za przedsiębiorstwa lub zakłady handlowe w rozumieniu ust. 1 uważa się również:
1)
przedsiębiorstwa gastronomiczne, garmażeryjne oraz oddziały zaopatrzenia robotniczego, z tym że rozliczają one tylko wyniki zmian cen artykułów przeznaczonych do sprzedaży w stanie nie przerobionym po cenach detalicznych;
2)
przedsiębiorstwa prowadzące ubocznie działalność handlową (np. przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowe, usługowo-handlowe), z tym że rozliczają one tylko wyniki zmian cen towarów nie pochodzących z produkcji własnej, na których, zgodnie z obowiązującymi przepisami, realizują marże handlowe.
3.
Rozliczeniu nie podlegają:
1)
wyniki obniżek cen finansowanych przez przedsiębiorstwa handlowe z funduszów na przeceny towarów i ryzyko handlowe lub z własnych środków obrotowych, o ile fundusz na przeceny towarów i ryzyko handlowe nie jest tworzony,
2)
wyniki sezonowych zmian cen,
3)
wyniki obniżek cen artykułów pochodzących ze źródeł nie uspołecznionych,
4)
wyniki zmian cen artykułów pochodzących ze źródeł uspołecznionych, jeżeli te same artykuły są również zakupywane od dostawców nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej,
5)
wyniki zmian cen nie przekraczające w danej jednostce rozliczającej 100 zł, a będące skutkiem jednego zarządzenia o zmianie cen.
4.
Przepisu ust. 3 pkt 4 nie stosuje się, jeżeli prowadzona ewidencja ilościowa, cechy zewnętrzne lub oznaczenie towaru pozwalają na wyodrębnienie remanentu pochodzącego ze źródeł uspołecznionych. W tym przypadku rozliczeniu nie podlega tylko część zapasów nabyta od jednostek gospodarki nie uspołecznionej.