Rozdział 1 - Przelewy środków budżetowych. - Zasady i tryb przelewania oraz rozliczania środków budżetowych na finansowanie inwestycji limitowych.

Monitor Polski

M.P.1956.56.615

Akt utracił moc
Wersja od: 11 kwietnia 1957 r.

I.

Przelewy środków budżetowych.

§  1.
Organy finansowe przelewają środki budżetowe przeznaczone na finansowanie inwestycji limitowych do banków specjalnych.
§  2.
1.
Banki specjalne prowadzą dla każdego organu finansowego, który otworzył kredyty na inwestycje limitowe, rachunek środków danego budżetu jednostkowego na finansowanie inwestycji limitowych.
2.
Organ finansowy utrzymuje na rachunkach, o których mowa w ust. 1, stałą zaliczkę w wysokości 150% miesięcznej kwoty kredytów budżetowych na inwestycje limitowe, otwartych w danym banku. Miesięczną kwotę kredytów budżetowych określa się dzieląc aktualną sumę kredytów otwartych na dany rok przez 12, a w okresie finansowania na podstawie otwarć zaliczkowych - sumę otwartych kredytów zaliczkowych przez ilość miesięcy w okresie, na który kredyty zostały otwarte.
3. 1
Jeżeli z budżetu jednostkowego nie finansowano w roku poprzednim inwestycji limitowych przez dany bank specjalny, organ finansowy obowiązany jest przekazać właściwemu oddziałowi banku specjalnego zaliczkę, o której mowa w ust. 2. Zaliczkę tę organ finansowy przekazuje w dwóch równych ratach: pierwszą - równocześnie ze złożeniem w banku zbiorczego planu sfinansowania inwestycji, a drugą - do dnia 27 miesiąca, w którym nastąpiło złożenie planu. Jeżeli złożenie planu sfinansowania inwestycji następuje w drugiej połowie miesiąca, organ finansowy przekazuje tylko pierwszą ratę zaliczki, a wpłata drugiej raty zaliczki następuje na podstawie obliczenia i w terminie, o którym mowa w § 3. Do czasu otrzymania pierwszej raty zaliczki banki specjalne dokonują wypłat z rachunków inwestycyjnych tylko w granicach środków własnych zakumulowanych na tych rachunkach.
§  3.
1.
Na podstawie stanu otwartych i wykorzystanych kredytów budżetowych banki specjalne składają organom finansowym do dnia 8 każdego miesiąca obliczenie miesięcznej kwoty potrzebnej na uzupełnienie stałej zaliczki. Wzór obliczenia stanowi załącznik do zarządzenia.
2.
Do obliczenia, o którym mowa w ust. 1, przyjmuje się jako obciążające budżet wypłaty na inwestycje limitowe nie znajdujące pokrycia w środkach własnych i po potrąceniu kredytów antycypacyjnych objętych stanem wypłat.
3. 2
Na podstawie obliczeń, o których mowa w ust. 1, organy finansowe przelewają w dwóch równych ratach do dnia 12 i 27 każdego miesiąca na rachunki wymienione w § 2 ust. 1 kwoty potrzebne na uzupełnienie stałej zaliczki. Na uzasadniony wniosek organu finansowego bank specjalny może przedłużyć termin dokonania przelewu.
4.
Gdyby organ finansowy nie przekazał kwoty potrzebnej na uzupełnienie stałej zaliczki w terminie, o którym mowa w ust. 3, bank specjalny ograniczy wypłaty na inwestycje limitowe finansowane z danego budżetu jednostkowego do wysokości pokrycia na rachunku środków tego budżetu, a po wyczerpaniu pokrycia - zaprzestanie dokonywania wypłat. Nie dotyczy to wypłat, na których pokrycie zostaną zakumulowane środki własne po dacie zaprzestania wypłat.
1 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 26 marca 1957 r. (M.P.57.29.199) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 kwietnia 1957 r.
2 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 26 marca 1957 r. (M.P.57.29.199) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 kwietnia 1957 r.