§ 2. - Zasady i tryb postępowania z depozytami stanowiącymi sprzęt i ekwipunek wojskowy oraz przedmioty, których posiadanie wymaga zezwolenia organów administracji państwowej.

Monitor Polski

M.P.1956.40.511

Akt utracił moc
Wersja od: 25 maja 1956 r.
§  2.
1.
Sądy, prokuratury, organy administracji państwowej, instytucje państwowe i społeczne oraz banki, przedsiębiorstwa państwowe i jednostki spółdzielcze, zwane dalej "instytucjami", w których władaniu znajdują się przedmioty depozytu wymienione w § 1, przekazują te przedmioty na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego:
1)
przedmioty stanowiące sprzęt i ekwipunek wojskowy - najbliższej komendzie garnizonu wojskowego lub dowództwu jednostki wojskowej;
2)
przedmioty, których posiadanie wymaga zezwolenia organów administracji państwowej - najbliższej jednostce Milicji Obywatelskiej,

- nie dokonując wezwania osoby uprawnionej do odbioru depozytu oraz bez wyczekiwania terminów określonych w art. 4 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 18 września 1954 r. o likwidacji nie podjętych depozytów i nie odebranych rzeczy (Dz. U. Nr 41, poz. 184).

2.
Instytucje wymienione w ust. 1 przekazują wraz z depozytami dane dotyczące czasu i okoliczności przyjęcia przedmiotu do depozytu oraz osób, od których te przedmioty zostały przyjęte.
3.
Jeżeli wydanie depozytu zależy od wyniku toczącego się postępowania w sprawie karnej lub cywilnej, przekazanie przedmiotów powinno nastąpić po prawomocnym rozstrzygnięciu sprawy.
4.
W przypadku wątpliwości co do tego, czy przedmiot depozytu stanowi sprzęt lub ekwipunek wojskowy, przedmiot ten powinien być przekazany organowi Milicji Obywatelskiej wymienionemu w ust. 1 pkt 2, który po ustaleniu na podstawie cech zewnętrznych rzeczy lub umieszczonych na niej znaków, że należy ona do sprzętu lub ekwipunku wojskowego, postąpi z nią w sposób określony w § 5a ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 września 1954 r. w sprawie właściwości organów powołanych do przechowywania rzeczy znalezionych i poszukiwania osób uprawnionych do odbioru, zasad przechowywania rzeczy oraz sposobu poszukiwania osób uprawnionych do odbioru (Dz. U. z 1954 r. Nr 41, poz. 186 i z 1955 r. Nr 20, poz. 125).