Zasady i tryb oznaczania trwałym znakiem urządzeń technicznych dopuszczonych do obrotu.

Monitor Polski

M.P.1988.36.332

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2001 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU
z dnia 22 grudnia 1988 r.
w sprawie zasad i trybu oznaczania trwałym znakiem urządzeń technicznych dopuszczonych do obrotu. *

Na postawie art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 19 listopada 1987 r. o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 36, poz. 202) zarządza się, co następuje:
Trwałym znakiem mogą być oznaczone urządzenia techniczne objęte dozorem uproszczonym po stwierdzeniu zgodności wykonania urządzenia z normami, przepisami szczególnymi, a także warunkami technicznymi dozoru technicznego.
1.
Wszczęcie postępowania o oznaczenie urządzenia technicznego trwałym znakiem następuje na wniosek wytwórcy lub nabywającego urządzenia z importu, złożony do właściwego organu dozoru technicznego.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
dokumentację techniczną urządzenia, uzgodnioną z właściwym organem dozoru technicznego,
2)
instrukcję eksploatacyjną urządzenia.
Po otrzymaniu wniosku organ dozoru technicznego przeprowadza:
1)
ocenę procesów stosowanych przy wytwarzaniu i kontroli jakości urządzenia,
2)
badanie prototypu urządzenia.
Ocena procesów wytwarzania obejmuje sprawdzenie, czy przy produkcji urządzenia są spełnione wszystkie warunki określone w uprawnieniu zakładu do wykonywania urządzeń technicznych objętych dozorem technicznym oraz ewentualne ustalenie warunków szczególnych, nie uwzględnionych w tym uprawnieniu.
1.
Badanie prototypu urządzenia obejmuje zbadanie co najmniej 3 wybranych losowo urządzeń w zakresie zgodności ich wykonania z przedłożoną dokumentacją oraz próby techniczne w warunkach gotowości do pracy i w czasie pracy.
2.
Szczegółowy zakres prób technicznych ustalany jest każdorazowo przez właściwy organ dozoru technicznego w oparciu o określony w warunkach technicznych dozoru technicznego zakres badań odbiorczych (odbiór techniczny) dla poszczególnych rodzajów urządzeń.
3.
Właściwy organ dozoru technicznego może ustalić konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań specjalistycznych, włącznie z badaniami niszczącymi.
Pomyślny wynik oceny i badań określonych w § 4 i 5 stanowi podstawę do oznaczenia urządzenia technicznego trwałym znakiem.
Wzór trwałego znaku, o którym mowa w § 6, określa załącznik do zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1989 r..

ZAŁĄCZNIK

WZÓR TRWAŁEGO ZNAKU URZĄDZENIA TECHNICZNEGO DOPUSZCZONEGO DO OBROTU

(pominięty)
* Z dniem 1 stycznia 2001 r. zarządzenie traci moc w części sprzecznej z przepisami ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz.U.00.122.1321) - zob. art. 75 ust. 1 powołanej ustawy.