Zasady i tryb opracowywania planów zatrudnienia inwalidów.

Monitor Polski

M.P.1968.21.137

Akt utracił moc
Wersja od: 22 maja 1968 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 18 kwietnia 1968 r.
w sprawie zasad i trybu opracowywania planów zatrudnienia inwalidów.

Na podstawie § 7 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 maja 1967 r. w sprawie planowego zatrudniania inwalidów (Dz. U. Nr 20, poz. 88) zarządza się, co następuje:
Powołane w zarządzeniu paragrafy rozporządzenia bez bliższego określenia oznaczają odpowiednie paragrafy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 maja 1967 r. w sprawie planowego zatrudnienia inwalidów (Dz. U. Nr 20, poz. 88).
Planowym zatrudnieniem inwalidów objęte są osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów, u których pozostała zdolność do wykonywania zatrudnienia, zgodnie ze wskazaniami komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
Plan zatrudnienia inwalidów opracowują corocznie wydziały zdrowia i opieki społecznej w porozumieniu z wydziałami zatrudnienia prezydiów powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty) rad narodowych oraz rad narodowych miast wyłączonych z województw na podstawie znajomości:
1)
potrzeb w zakresie zatrudnienia inwalidów,
2)
możliwości zatrudnienia inwalidów w miejscowych zakładach pracy.
1.
Przy ustalaniu potrzeb w zakresie zatrudnienia inwalidów na rok planowy należy brać pod uwagę:
1)
liczbę inwalidów według podziału na rodzaje schorzeń i kalectw, którzy zgłosili się do zatrudnienia w ostatnich okresach sprawozdawczych,
2)
przewidywaną liczbę inwalidów do zatrudnienia w roku poprzedzającym rok planowy, z uwzględnieniem przewidywanego przyrostu inwalidów do zatrudnienia na terenie powiatu (miasta) w roku planowym.
2.
Przewidywaną liczbę przyrostu inwalidów ubiegających się o zatrudnienie w roku planowym należy ustalać w szczególności opierając się na:
1)
analizie danych dotyczących przyrostu inwalidów zarejestrowanych do zatrudnienia w latach poprzedzających rok planowy oraz przyrostu inwalidów, badanych po raz pierwszy przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, na podstawie orzeczeń tych komisji nadsyłanych do wydziałów zdrowia i opieki społecznej prezydiów rad narodowych,
2)
liczbie inwalidów absolwentów szkół specjalnych oraz zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów,
3)
danych uzyskanych z terenowych związków zrzeszających inwalidów, dotyczących liczby inwalidów poszukujących pracy,
4)
przewidywanej liczbie inwalidów zarejestrowanych do zatrudnienia, którzy nie zostaną zatrudnieni do końca roku poprzedzającego rok planowy.
1.
Oceny możliwości zaspokajania potrzeb w zakresie zatrudnienia inwalidów w roku planowym dokonuje się biorąc pod uwagę liczbę i rodzaj stanowisk pracy nadających się dla inwalidów w myśl ustaleń § 7 ust. 3 rozporządzenia, zarezerwowanych dla zatrudnienia inwalidów w roku planowym i zgłoszonych przez zakłady pracy zgodnie z § 8 ust. 3 rozporządzenia.
2.
Jeżeli liczba i rodzaj stanowisk pracy zgłoszonych przez zakłady pracy nie odpowiadają stwierdzonym potrzebom w zakresie zatrudnienia inwalidów w roku planowym, prezydium właściwej rady narodowej na wniosek wydziału zdrowia i opieki społecznej powołuje komisję, o której mowa w § 8 ust. 5 rozporządzenia, w tych zakładach pracy, w których profil produkcji lub rodzaj świadczonych usług odpowiada zatrudnieniu inwalidów, w celu rozpatrzenia możliwości zwiększenia liczby stanowisk pracy przewidzianych dla inwalidów w roku planowym.
3.
Komisja wymieniona w ust. 2 przy ustalaniu dodatkowych stanowisk pracy powinna wykorzystać materiały będące w posiadaniu:
1)
zakładów przemysłowej służby zdrowia (przychodni przyzakładowych i międzyzakładowych), dotyczące charakterystyk zakładów pracy oraz stanowisk pracy w tych zakładach,
2)
wydziału zdrowia i opieki społecznej, uzyskane w czasie kontroli warunków pracy i prawidłowości zatrudnienia inwalidów, przeprowadzanych wspólnie z komisjami lekarskimi do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, w zakresie możliwości pracy inwalidów w danym zakładzie pracy.
4.
Ustalenia komisji dotyczące dodatkowych miejsc pracy inwalidów w roku planowym, uzgodnione z kierownictwem zakładu pracy i zawarte w protokole, stanowią uzupełnienie uprzednio zgłoszonych i zarezerwowanych dla inwalidów miejsc pracy (ust. 1) na rok planowy.
1.
Zgłoszenia zakładów pracy dotyczące przewidzianych na rok planowy stanowisk pracy dla inwalidów, o których mowa w § 5 ust. 1, powinny być składane wydziałom zdrowia i opieki społecznej prezydiów właściwych rad narodowych na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia w układzie półrocznym, w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok planowy.
2.
Na podstawie zgłoszeń zakładów pracy oraz ustaleń komisji dotyczących dodatkowych miejsc pracy dla inwalidów na rok planowy (§ 5 ust. 4) wydziały zdrowia i opieki społecznej prezydiów właściwych rad narodowych przy współudziale wydziałów zatrudnienia opracowują projekt planu zatrudnienia inwalidów w układzie półrocznym z podziałem na poszczególne resorty.
3.
Sporządzony projekt planu zatrudnienia inwalidów powinien być przedstawiony prezydium właściwej rady narodowej w takim terminie, aby mógł być rozpatrzony i zatwierdzony przez prezydium do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok planowy.
Zatwierdzony przez prezydium właściwej rady narodowej plan zatrudnienia inwalidów jest wiążący dla zakładów pracy.
1.
Wydziały zdrowia i opieki społecznej prezydiów właściwych rad narodowych kierują inwalidów do zatrudnienia na wolne stanowiska pracy, zgłaszane sukcesywnie przez zakłady pracy w ciągu roku planowego.
2.
Zakłady pracy zgłaszają wolne stanowiska pracy i nauki zawodu dla inwalidów na obowiązującym druku "zgłoszenie zapotrzebowania na pracowników" (symbol KP i P-Zpla), podając niezależnie od charakteru pracy bliższe określenie warunków pracy występujących na zgłaszanym stanowisku.
3.
Zakłady pracy objęte opieką zdrowotną zakładów przemysłowej służby zdrowia (przychodni przyzakładowych i międzyzakładowych) przy sporządzaniu zgłoszeń wolnych stanowisk pracy wykorzystują materiały, o których mowa w § 5 ust. 3 pkt 1.
Zakład pracy obowiązany jest zatrudniać skierowanych do pracy inwalidów zgodnie ze wskazaniami i przeciwwskazaniami komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, które w myśl § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 października 1958 r. w sprawie ustroju i zakresu działania komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia (Dz. U. Nr 65, poz. 319) są wiążące dla zakładów pracy.
1.
O zatrudnieniu inwalidy skierowanego przez wydział zdrowia i opieki społecznej prezydium właściwej rady narodowej zakład pracy powinien zawiadomić ten wydział na potwierdzeniu, stanowiącym część składową skierowania do pracy.
2.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, stanowi podstawę wpisu do kartoteki zatrudnionych inwalidów.
Wydział zdrowia i opieki społecznej sporządza roczne sprawozdanie z wykonania planu zatrudnienia inwalidów i przedstawia je prezydium właściwej rady narodowej.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

ZGŁOSZENIE MIEJSC PRACY PRZEWIDZIANYCH DLA ZATRUDNIENIA INWALIDÓW NA ROK .....