Część 4 - ZAWIERA WYKAZ WAD I BRAKÓW ORAZ TERMINÓW WYZNACZONYCH DO ICH USUNIĘCIA LUB UZUPEŁNIENIA. - Zasady i tryb odbioru robót budowlano-montażowych przez jednostki podległe Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.

Monitor Polski

M.P.1954.A-26.411

Akt utracił moc
Wersja od: 27 stycznia 1960 r.

CZĘŚĆ  IV

ZAWIERA WYKAZ WAD I BRAKÓW ORAZ TERMINÓW WYZNACZONYCH DO ICH USUNIĘCIA LUB UZUPEŁNIENIA.

2.
Przy odbiorze ostatecznym obiektu, którego części były oddawane do użytkowania w różnych terminach, należy ustalić, czy ujęte w protokole usterki powstały z winy wykonawcy, czy na skutek użytkowania. W razie niemożności ustalenia przyczyny powstania usterki ustala się, że powstała ona z winy wykonawcy w przypadku dokonywania odbioru ostatecznego przed upływem roku od chwili oddania do użytku oraz że powstała ona z winy użytkownika, jeżeli odbioru ostatecznego dokonuje się po upływie roku od chwili oddania budowy do użytku.
§  27.
1.
Protokół podpisują: członkowie komisji odbioru, przedstawiciel wykonawcy, jeżeli jest obecny przy odbiorze, i osoba sporządzająca protokół.
2.
Przedstawiciel wykonawcy podpisuje protokół pod klauzulą, że nie zgłasza przeciw orzeczeniu żadnych zastrzeżeń, albo wpisuje zastrzeżenie do protokołu bądź też zaznacza w protokole, że zgłosi zastrzeżenia oddzielnym pismem w terminie 7 dni od daty odbioru.
3.
W przypadku nieobecności wykonawcy przy odbiorze robót ma on prawo zgłoszenia zastrzeżeń w ciągu 7 dni od daty doręczenia mu protokołu odbioru.
4.
W protokole powinny być również zamieszczone ewentualne zastrzeżenia i sprzeciwy osób, nie wchodzących w skład komisji odbioru.
5.
W razie odmowy podpisania protokołu przez wykonawcę komisja odbiorcza czyni o tym odpowiednią wzmiankę w protokole.
§  28.
1.
Przekazanie obiektu do użytku powinno z reguły być poprzedzone odbiorem ostatecznym.
2.
W przypadkach uzasadnionych potrzebami użytkownika i w razie braku przeszkód technicznych może być dokonane wcześniejsze oddanie obiektu do użytku.
3.
Odbioru obiektów do użytku dokonują komisje odbioru na zasadach i w trybie określonym uchwałą nr 522 Prezydium Rządu z dnia 1 lipca 1952 r. (Monitor Polski Nr A-64, poz. 989).
4.
Przy wcześniejszym oddaniu obiektu do użytku konieczna jest obecność użytkownika.
5.
W protokole zdawczo-odbiorczym z oddania obiektu do użytku, o którym mowa w ust. 2, należy szczegółowo podać stan wszystkich elementów budowy w chwili ich przejmowania przez użytkownika. Protokół ten powinien być dołączony do dokumentów, przedstawionych komisji odbioru ostatecznego w myśl § 22 niniejszego zarządzenia.

Usterki i braki.

§  29.
1.
Przepisy §§ 13 i 14 odnoszą się także do odbiorów ostatecznych, niezależnie od postanowień zawartych w umowach o wykonanie robót, dotyczących sankcji za niewykonanie warunków umowy.
2.
Termin usunięcia wad i braków ustala komisja odbioru.
3.
Okres gwarancyjny dla wykonanych robót trwa 12 miesięcy i liczy się od daty ukończenia odbioru ostatecznego obiektu bądź od daty przekazania obiektu lub jego części do użytku, o ile przekazanie odbyło się wcześniej niż odbiór ostateczny obiektu.

Przepisy końcowe.

§  30.
Przepisy niniejszego zarządzenia odnoszą się do robót zakończonych po dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia oraz do robót zakończonych przed tym dniem, o ile odbiór ich nie nastąpił.
§  31.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.