Rozdział 3 - Kontrola wypłat z funduszu płac. - Zasady i tryb kontroli funduszu płac przedsiębiorstw uspołecznionych wykonywanej przez banki.

Monitor Polski

M.P.1962.29.123

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1969 r.

Rozdział  III

Kontrola wypłat z funduszu płac.

§  12.
Kontrolę wypłat z funduszu płac przeprowadza się na podstawie planów operatywnych w rachunku narastającym od początku roku do miesiąca podlegającego rozliczeniu. Kontrolę wypłat z bezosobowego funduszu płac objętego wskaźnikiem dyrektywnym przeprowadza się na podstawie planów rocznych.
§  13.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo przekroczy ustalone w planie operatywnym zadania gospodarcze, wówczas plan korygowanego funduszu płac przelicza się stosownie do wykonania planu zadań gospodarczych z zastosowaniem współczynnika korygującego (§ 18).
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy niewykonaniu ustalonych w planie operatywnym zadań gospodarczych.
§  14.
1.
Banki dokonują wypłat:
1)
z osobowego funduszu płac (z wyjątkiem funduszu premiowego pracowników umysłowych lub administracyjno-biurowych) i z prowizji – do wysokości kwot zapotrzebowanych przez przedsiębiorstwo,
2)
z funduszu premiowego pracowników umysłowych lub administracyjno-biurowych – do wysokości kwot zaplanowanych po potrąceniu wstrzymanej części tego funduszu (§ 21) i z uwzględnieniem obowiązujących przepisów co do warunków uruchomienia bądź wypłat funduszu premiowego,
3)
z bezosobowego funduszu płac – do wysokości kwot zaplanowanych.
2.
Wypłaty z funduszu płac, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przekraczające:
1)
w stosunku do korygowanego funduszu płac – skorygowany plan tego funduszu,
2)
w stosunku do nie korygowanego funduszu płac – plan tego funduszu,

stanowią przekroczenie funduszu płac.

3.
Jeżeli wypłaty z korygowanego funduszu płac na koniec kwartały są niższe niż skorygowany plan tego funduszu (w rachunku narastającym), wówczas w następnych okresach kwartalnych przy rozliczaniu funduszu płac na podstawie planów operatywnych uwzględnia się tylko 50% tej różnicy.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się również do przedsiębiorstw, które na mocy specjalnych uchwał Rady Ministrów uprawnione zostały do wykorzystywania całkowitych lub częściowych oszczędności funduszu płac na premie lub podwyżki wynagrodzeń pracowników, z wyjątkiem kopalń węgla kamiennego.
5.
Z części różnicy nie podlegającej uwzględnieniu przy rozliczaniu korygowanego funduszu płac wobec banku w następnych okresach (ust. 3) przeznacza się 20% do dyspozycji zjednoczenia lub prezydium wojewódzkiej rady narodowej na utworzenie albo uzupełnienie rezerwy osobowego funduszu płac.
6. 2
W przedsiębiorstwie przemysłu sezonowego i przedsiębiorstwach prowadzących obrót towarowy zjednoczenie może gospodarczo uzasadnionych przypadkach powziąć decyzję o niestosowaniu ograniczeń wynikających z ust. 3 w poszczególnych kwartałach w rachunku narastającym. W pozostałych przedsiębiorstwach decyzje o niestosowaniu ograniczeń wynikających z ust. 3 może w gospodarczo uzasadnionych przypadkach powziąć bank na wniosek zjednoczenia.
§  15.
1.
Banki mogą zezwolić na dokonywanie wypłat z bezosobowego funduszu płac powyżej kwot zaplanowanych, jeżeli wypłaty te dotyczą:
1)
wynagrodzeń za gospodarczo uzasadnione prace ładunkowe,
2)
wynagrodzeń za skup.
2.
Wypłaty z bezosobowego funduszu płac, sprzeczne z przepisami o gospodarowaniu tym funduszem, traktuje się jako przekroczenie funduszu płac podlegające sankcji w trybie § 21. Nie uchyla to odpowiedzialności osób, które dopuściły do dokonania nieprawidłowych wypłat.
§  16.
1.
Dla potrzeb kontroli bankowej planowany i wykonany fundusz płac przedsiębiorstwa należy pomniejszać o:
1)
wynagrodzenia uczniów,
2)
wynagrodzenia chałupników wypłacane przez przedsiębiorstwa handlowe,
3)
wynagrodzenia pracowników zakładów usługowych spółdzielni pracy opodatkowanych ryczałtowym podatkiem,
4)
prowizję inkasentów w gazownictwie i w energetyce,
5)
premię progresywną wypłacaną w przemyśle lekkim.
2.
Dla potrzeb kontroli bankowej wykonany fundusz płac należy pomniejszać również o nie planowane premie oszczędnościowe.
3.
Prezes Narodowego Banku Polskiego (naczelny dyrektor banku specjalnego) w porozumieniu z właściwym ministrem (zarządem centrali spółdzielczej) może ustalić, aby również inne wynagrodzenia, nie wymienione w ust. 1 i 2, były – dla potrzeb kontroli bankowej – wyłączone z funduszu płac.
§  17.
1.
Przy rozliczaniu funduszu płac wobec banku przedsiębiorstwo obowiązane jest złożyć w banku oświadczenie o:
1)
pomniejszeniu wartości wykonanej produkcji o wartość wyrobów sprzedanych (zafakturowanych) a następnie zwróconych przez odbiorców,
2)
pomniejszeniu planu osobowego funduszu płac w razie rozszerzenia przez przedsiębiorstwo zakresu kooperacji biernej w stosunku do zakresu wynikającego z planu techniczno-ekonomicznego.
2.
Właściwi ministrowie (zarządy central spółdzielczych) w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego (naczelnym dyrektorem banku specjalnego) ustalą szczegółowy zakres stosowania przepisu ust. 1.
2 § 14 ust. 6:

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 124 z dnia 5 kwietnia 1963 r. (M.P.63.33.168) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1963 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 253 z dnia 19 sierpnia 1964 r. (M.P.64.58.275) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1964 r.