Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Zasady i tryb kontroli funduszu płac przedsiębiorstw uspołecznionych wykonywanej przez banki.

Monitor Polski

M.P.1962.29.123

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1969 r.

Rozdział  I

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Banki sprawują kontrolę nad prawidłową gospodarką funduszem płac przedsiębiorstw na zasadach przewidzianych w uchwale.
2.
Przedmiotem kontroli sprawowanej przez banki jest fundusz płac przedsiębiorstw uspołecznionych (państwowych, spółdzielczych oraz przedsiębiorstw organizacji społecznych) i ich samodzielnie bilansujących zakładów, zwanych dalej "przedsiębiorstwami".
§  2.
Ilekroć w dalszych przepisach uchwały jest mowa o:

- zjednoczeniu – należy przez to rozumieć również inną jednostkę bezpośrednio nadrzędną nad przedsiębiorstwem,

- roku obrachunkowym – należy przez to rozumieć rok gospodarczy obejmujący okres roku kalendarzowego lub inny obowiązujący w przedsiębiorstwie roczny okres planowania i bilansowania,

- korygowanym funduszu płac – należy przez to rozumieć fundusz płac podlegający korekcie w zależności od wykonania planu zadań gospodarczych,

- nie korygowanym funduszu płac – należy przez to rozumieć fundusz płac nie podlegający korekcie w zależności od wykonania planu zadań gospodarczych,

- zadaniach gospodarczych – należy przez to rozumieć produkcję towarów i usług lub obrót towarowy,

- prezydium wojewódzkiej rady narodowej – należy przez to rozumieć również prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa.

2.
W stosunku do przedsiębiorstw prowadzonych przez organizacje społeczne przez "ministerstwo" i "jednostkę nadrzędną" należy rozumieć zarząd główny właściwej organizacji społecznej.
§  3.
1.
Składniki funduszu płac zaliczone – dla potrzeb kontroli bankowej – do korygowanego i nie korygowanego funduszu płac w przedsiębiorstwach przemysłowych i handlowych ustala załącznik nr 1 do uchwały.
2.
Dla przedsiębiorstw nie wymienionych w ust. 1 składniki funduszu płac zaliczane – dla potrzeb bankowej kontroli – do korygowanego i nie korygowanego funduszu płac ustala Prezes Narodowego Banku Polskiego (naczelny dyrektor banku specjalnego) w porozumieniu z właściwym ministrem (zarządem centrali spółdzielczej).
3.
Prezes Narodowego Banku Polskiego (naczelny dyrektor banku specjalnego) może – w porozumieniu z właściwym ministrem (zarządem centrali spółdzielczej) – określić inne niż ustalone w załączniku nr 1 do uchwały składniki funduszu płac zaliczane – dla potrzeb kontroli bankowej – do korygowanego i nie korygowanego funduszu płac.
§  4.
Banki uprawnione są do przeprowadzania kontroli gospodarki funduszem płac przedsiębiorstw, w szczególności w zakresie:
1)
prawidłowości planów rocznych i ich podziału na kwartały oraz kwartalnych planów operatywnych,
2)
doboru – dla potrzeb bankowej kontroli funduszu płac – mierników zadań gospodarczych,
3)
prawidłowości współczynników korekty funduszu płac,
4)
prawidłowości i rzetelności sprawozdań i dokumentów składanych przez przedsiębiorstwa w zakresie funduszu płac,
5)
kształtowania się poszczególnych elementów funduszu płac.