Rozdział 2 - Finansowanie kapitalnych remontów w obiektach użytkowanych przez jednostki spółdzielcze na podstawie przydziałów jednostek administracji państwowej lub zawartych z nimi umów. - Zasady i tryb finansowania kapitalnych remontów obcych obiektów użytkowanych przez jednostki spółdzielcze.

Monitor Polski

M.P.1951.A-50.668

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1951 r.

II.

Finansowanie kapitalnych remontów w obiektach użytkowanych przez jednostki spółdzielcze na podstawie przydziałów jednostek administracji państwowej lub zawartych z nimi umów.

§  6.
W odniesieniu do obiektów stanowiących własność Państwa spółdzielnie zawierające umowy z jednostkami administracji państwowej na podstawie uchwały Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 1950 r. w sprawie czynszów za lokale użytkowe, wynajmowane przez jednostki administracji państwowej oraz instytucje i przedsiębiorstwa uspołecznione (Monitor Polski Nr A-77, poz. 889), powinny w zasadzie wprowadzać do umów postanowienia ustalające, że kapitalne remonty obciążają jednostki administrujące obiektem. W przypadkach, gdy spółdzielnie przejmują na siebie obowiązek dokonywania kapitalnych remontów w zamian za obniżenie stawek czynszowych, przepisy § 4 ust. 1 i 2 i § 5 mają zastosowanie również do tego rodzaju obiektów.
§  7.
1.
Spółdzielnie, użytkujące przydzielone przez jednostki administracji państwowej obiekty nieodpłatnie, obowiązane są przeprowadzać amortyzację tych obiektów według tych samych zasad jak amortyzację dla obiektów własnych. W związku z tym spółdzielnie powinny w porozumieniu z jednostką administracji państwowej, która dokonała przydziału, ustalić wartość przydzielonych obiektów i wartość tę wykazywać pozabilansowo oraz przeprowadzać od tej wartości odpisy amortyzacyjne na zasadach ogólnych. Amortyzacja tych obiektów ulega podziałowi z przeznaczeniem na sfinansowanie inwestycji i kapitalnych remontów w takiej wysokości, w jakiej podział byłby przewidziany według przynależności danej spółdzielni do odpowiedniej gałęzi gospodarki narodowej, gdyby dana spółdzielnia była przedsiębiorstwem państwowym. Stosownie do dokonanego podziału spółdzielnie zobowiązane są przelać część amortyzacji przeznaczonej na sfinansowanie inwestycji do budżetu Państwa, część zaś amortyzacji przeznaczonej na sfinansowanie kapitalnych remontów - na swój właściwy rachunek amortyzacji.
2.
Finansowanie kapitalnych remontów w obiektach, o których mowa w ust. 1, odbywać się będzie z właściwego rachunku amortyzacji w ramach zatwierdzonego planu kapitalnych remontów.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.