Zasady i tryb dokonywania zmian cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz ceny robót (usług).

Monitor Polski

M.P.1963.93.433

Akt utracił moc
Wersja od: 18 grudnia 1963 r.

UCHWAŁA Nr 396
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 grudnia 1963 r.
w sprawie zasad i trybu dokonywania zmian cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług).

W celu skoordynowania zmian cen w powiązaniu z opracowywaniem narodowych planów gospodarczych, na podstawie art. 2 i 3 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Zmiany cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług), z wyłączeniem cen usług wykonywanych dla ludności oraz dla rolnictwa, zwane w dalszym ciągu "zmianą cen", dokonywane są w trybie niniejszej uchwały.
2.
Przepisy uchwały nie dotyczą zmian cen wprowadzających nowy poziom cen w poszczególnych gałęziach przemysłu i mających znaczenie dla proporcji ustalanych w narodowych planach gospodarczych; te zmiany cen dokonywane są na podstawie odrębnych wytycznych Rady Ministrów.
1.
Zmiany cen mogą być dokonywane wyłącznie w przypadkach wyraźnie ujemnego wpływu cen na realizację wyznaczonych celów gospodarczych i w trybie określonym niniejszą uchwałą.
2.
Zmienione ceny powinny być wprowadzone w życie z dniem 1 stycznia następnego roku kalendarzowego, z tym że w wyjątkowych przypadkach mogą one być wprowadzone w życie w ciągu roku kalendarzowego.
1.
Wnioski w sprawie zmiany cen zainteresowani ministrowie składają Państwowej Komisji Cen najpóźniej w terminie do dnia 30 kwietnia roku poprzedzającego rok, od którego zmiana cen ma wejść w życie.
2.
Do wniosków w sprawie zmian cen powinno być załączone uzasadnienie konieczności zmiany cen, oparte na analizie wpływu proponowanych cen na realizację wyznaczonych celów gospodarczych, a w szczególności na:
1)
pożądaną substytucję artykułów,
2)
wdrażanie nowej techniki,
3)
oszczędności dewizowe,
4)
wielkość produkcji (wzrost lub ograniczenie),
5)
wskaźniki techniczno-ekonomiczne w procesie produkcyjnym (eksploatacyjnym) u odbiorców.
3.
Do wniosków należy załączyć również opinię ministerstwa nadzorującego głównych odbiorców danego artykułu oraz wyliczenia skutków finansowych proponowanej zmiany cen u głównych odbiorców w podziale według przeznaczenia artykułów (usług), których cena ma ulec zmianie (inwestycje, eksploatacja, eksport, rynek). Do wniosków o zmianę cen podstawowych materiałów i maszyn używanych w budownictwie oraz taryf transportowych należy dołączyć także opinię Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz Ministra Komunikacji.
4.
Wnioski w sprawie zmian cen powinny być oparte na analizie cen dokonywanej przez zjednoczenia i ministerstwa.
Zmiany cen w zakresie artykułów i usług nie objętych wykazami stanowiącymi załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1957 r. w sprawie ustalania przez Radę Ministrów wytycznych do określania cen i stawek taryfowych niektórych artykułów i usług (Dz. U. Nr 49, poz. 235) dokonywane będą przez Państwową Komisję Cen. Ważniejsze zmiany cen mające wpływ na wielkość wskaźników planu dokonywane będą po zasięgnięciu opinii Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, a również - jeżeli zmiana cen dotyczy materiałów podstawowych i maszyn używanych w budownictwie lub taryf transportowych - Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz Ministra Komunikacji.
1.
Zmiany cen powinny być podawane do wiadomości zainteresowanych w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok, od którego zmiana cen ma wejść w życie, w trybie określonym w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów.
2.
Odpis decyzji o zmianie cen dokonywanej w ciągu roku kalendarzowego Państwowa Komisja Cen przesyła Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i zainteresowanym ministrom.
Przepisy uchwały nie naruszają:
1)
przekazanych ministrom i dyrektorom zjednoczeń uprawnień do dokonywania zmian cen,
2)
uprawnień w zakresie zmian cen wynikających w przepisów dotyczących ustalania cen artykułów (usług):
a)
nietypowych,
b)
przeznaczonych na eksport,
c)
zbywanych w ramach kooperacji przemysłowej.
Przepisy uchwały nie mają zastosowania do zmian cen artykułów i robót (usług) wykonywanych wyłącznie na zaopatrzenie Sił Zbrojnych.
Ilekroć mowa w uchwale o ministrze, rozumie się również przewodniczących komitetów sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej, kierowników urzędów centralnych oraz zarządy centralnych związków spółdzielczych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.