Zasady i sposób przeprowadzania przeglądu lekarskiego żołnierzy rezerwy przeznaczonych do odbycia ćwiczeń wojskowych (na przeszkolenie wojskowe) i studentów przed przystąpieniem do wojskowego szkolenia.

Monitor Polski

M.P.1964.82.386

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1964 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 października 1964 r.
w sprawie zasad i sposobu przeprowadzania przeglądu lekarskiego żołnierzy rezerwy przeznaczonych do odbycia ćwiczeń wojskowych (na przeszkolenie wojskowe) i studentów przed przystąpieniem do wojskowego szkolenia.

Na podstawie art. 78 ust. 3 oraz w związku z art. 64 ust. 3 i art. 114 ust. 4 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 20, poz. 108) zarządza się, co następuje:
1.
Przeglądu lekarskiego żołnierzy rezerwy przeznaczonych do odbycia ćwiczeń wojskowych zwyczajnych, kobiet przeniesionych do rezerwy i przeznaczonych do odbycia przeszkolenia wojskowego oraz studentów szkół wyższych zgłaszających prośbę o poddanie ich wojskowemu szkoleniu studentów - dokonuje lekarz zatrudniony w zakładzie społecznym służby zdrowia, wyznaczony przez właściwy do spraw zdrowia organ prezydium powiatowej (miejskiej w miastach stanowiących powiaty, dzielnicowej w miastach wyłączonych z województw) rady narodowej.
2.
Dla dokonania przeglądu należy wyznaczać w miarę możliwości lekarzy posiadających doświadczenie w zakresie orzekania o zdolności do służby wojskowej.
3.
Dla dokonania przeglądu lekarskiego kobiet należy wyznaczać w miarę możliwości lekarzy-kobiety.
1.
Przegląd lekarski polega na przeprowadzeniu badania ogólnego i ocenie na tej podstawie zdolności fizycznych i psychicznych do służby wojskowej osoby badanej według zasad określonych w przepisach o badaniu lekarskim i ocenie zdolności fizycznych i psychicznych do służby wojskowej.
2.
W wyniku dokonanego przeglądu lekarskiego określa się:
1)
zdolność do odbycia ćwiczeń wojskowych zwyczajnych przez żołnierzy rezerwy,
2)
zdolność do odbycia przeszkolenia wojskowego przez kobiety,
3)
zdolność do odbywania wojskowego szkolenia studentów.
1.
Badania pomocnicze i specjalistyczne niezbędne do ustalenia wyniku przeglądu lekarskiego przeprowadzają bezpłatnie zakłady społeczne służby zdrowia na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza dokonującego przeglądu lekarskiego.
2.
Jeżeli wyniki badań pomocniczych lub specjalistycznych nie mogą być przedstawione lekarzowi w dniu dokonywania przeglądu, osoba, której one dotyczą, może być wezwana do przeglądu lekarskiego w terminie dodatkowym.
Żołnierzy rezerwy (kobiety przeniesione do rezerwy) kieruje do przeglądu lekarskiego wojskowy komendant rejonowy właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) tych żołnierzy lub ich pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące, a studentów szkół wyższych - kierownik studium wojskowego szkoły wyższej.
1.
Wojskowi komendanci rejonowi i kierownicy studiów wojskowych szkół wyższych zgłaszają kierownikom organów określonych w § 1 ust. 1 liczbę osób przewidzianych do przeglądu lekarskiego.
2.
Kierownicy tych organów ustalają w porozumieniu z wojskowymi komendantami rejonowymi i kierownikami studiów wojskowych szkół wyższych miejsce, czas i szczegółowy terminarz przeprowadzania przeglądu.
3.
Przegląd lekarski należy organizować w miarę możliwości dla większych grup osób podlegających przeglądowi, z tym jednak że liczba ich nie może przekraczać 42 osób na jeden dzień pracy lekarza.
1.
Prezydium właściwej powiatowej (miejskiej w miastach stanowiących powiaty, dzielnicowej w miastach wyłączonych z województw) rady narodowej zapewnia lokal, w którym ma być przeprowadzany przegląd lekarski żołnierzy rezerwy oraz kobiet przeniesionych do rezerwy, a rektor szkoły wyższej - lokal, w którym ma być przeprowadzony przegląd lekarski studentów.
2.
Prezydia rad narodowych (ust. 1) oraz rektorzy szkół wyższych powinni czuwać nad zaopatrzeniem lokalu w sprzęt gospodarczy oraz nad utrzymaniem go w stanie odpowiednim.
3.
Dostarczenie materiałów kancelaryjnych, druków i tekstów obowiązujących przepisów potrzebnych lekarzowi do pracy oraz zapewnienie obsługi kancelaryjnej należy do obowiązków wojskowego komendanta rejonowego lub kierownika studium wojskowego.
4.
Sprzęt lekarski do przeprowadzenia przeglądu zapewnia właściwy do spraw zdrowia organ prezydium powiatowej (miejskiej w miastach stanowiących powiaty, dzielnicowej w miastach wyłączonych z województw) rady narodowej.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 listopada 1959 r. w sprawie zasad i sposobu przeprowadzania przeglądu lekarskiego żołnierzy rezerwy, studentów szkół wyższych odbywających wojskowe szkolenie oraz kobiet przeniesionych do rezerwy (Monitor Polski Nr 98, poz. 530).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.