§ 1. - Zasady gospodarowania w roku 1956 bezosobowym funduszem płac w przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielniach działających według zasad rozrachunku gospodarczego.

Monitor Polski

M.P.1956.18.252

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 1956 r.
§  1.
1.
Bezosobowy fundusz płac przeznaczony jest na wypłatę wynagrodzeń osobom fizycznym nie będącym płatnikami podatku obrotowego i dochodowego za:
1)
prace, dla których ze względu na ich doraźny lub przejściowy charakter bądź też ze względu na niewielkie rozmiary nie jest przewidziane zatrudnienie w planie zatrudnienia przedsiębiorstwa (np. drobne remonty i naprawy, pranie oraz naprawa odzieży ochronnej i roboczej, sprzątanie pomieszczeń),
2)
prace przewozowe,
3) 1
prace załadunkowe i wyładunkowe,
4)
udział w posiedzeniach komisji,
5)
wykłady prowadzone przez wykładowców, nie będących pracownikami przedsiębiorstwa, w zakresie szkolenia wewnątrzzakładowego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy,
6)
prace zlecone w zakresie księgowości w przypadku, gdy pracownik dotychczas wykonujący te prace korzysta z urlopu macierzyńskiego, odbywa ćwiczenia wojskowe lub nieobecny jest z tytułu choroby dłużej niż jeden miesiąc,
7)
ekspertyzy, porady, konsultacje, których wykonanie wykracza poza normalny zakres działalności przedsiębiorstwa,
8)
prace związane z opracowaniem, oceną lub realizacją projektów racjonalizatorskich oraz popularyzacją wynalazczości i postępu technicznego przy zachowaniu przepisów zarządzenia nr 34 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 8 marca 1955 r. w sprawie zabezpieczenia w planach techniczno-ekonomicznych i inwestycyjnych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej odpowiednich środków na wykonanie zadań w zakresie wynalazczości pracowniczej (Biuletyn PKPG Nr 8, poz. 25),
9)
udział w orkiestrze zakładowej, o ile zgodnie z obowiązującymi przepisami za udział ten przysługuje wynagrodzenie.
2. 2
Przepis ust. 1 pkt 6 stosuje się do komórek finansowo-księgowych, w których zatrudnionych jest nie więcej niż 4 osoby. W komórkach finansowo-księgowych, w których zatrudnionych jest więcej niż 4 osoby, przepis ust. 1 pkt 6 może być stosowany wyłącznie za zgodą dyrektora właściwego centralnego zarządu (jednostki równorzędnej).
3.
Wydatkowanie kwot z bezosobowego funduszu płac za prace wymienione w ust. 1 pkt 1, 2, 3, 6, 7 i 8 może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy prace te nie mogą być wykonane przez pracowników przedsiębiorstwa w czasie normalnych godzin pracy.
1 § 1 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 13 sierpnia 1956 r. (M.P.56.69.850) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 sierpnia 1956 r.
2 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 13 sierpnia 1956 r. (M.P.56.69.850) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 sierpnia 1956 r.