§ 5. - Zasady gospodarowania bezosobowym funduszem płac w przedsiębiorstwach państwowych.

Monitor Polski

M.P.1967.57.277

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lipca 1976 r.
§  5. 11
1.
Przy ustalaniu należności za prace objęte umową, na które są określone stawki wynagrodzenia, stawka przyjęta do obliczenia może być podwyższona w granicach do 150% obowiązującej stawki.
2.
Jeżeli umowa dotyczy prac, na które nie ma ustalonej obowiązującej stawki, wynagrodzenie nie może przekroczyć kwoty wynikającej z przemnożenia liczby godzin niezbędnej do wykonania umowy przez podwyższoną w granicach do 150% stawkę godzinową wynagrodzenia pracownika o kwalifikacjach odpowiednich do wykonania umowy. Przez stawkę godzinową wynagrodzenia należy rozumieć stawkę godzinową osobistego zaszeregowania z premią przewidzianą za wykonanie zadań w 100%.
2a.
Podwyższenie stawki wynagrodzenia w granicach 100%-150% może nastąpić w uzasadnionych wypadkach, np. w razie konieczności posiadania szczególnie wysokich kwalifikacji do wykonania pracy, krótkiego terminu do jej wykonania lub konieczności wykonywania pracy w godzinach nocnych.
3.
Podwyższenie stawek, o którym mowa w ust. 1 i 2, może mieć miejsce wówczas, gdy nie spowoduje to podwyższenia kosztów realizacji umowy w stosunku do kosztów, jakie byłyby poniesione w razie powierzenia pracy będącej przedmiotem umowy odpowiedniemu przedsiębiorstwu.
4.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się przy ustalaniu wynagrodzeń za objęte umową prace projektowe, za szkolenie, za prace twórcze i autorskie, za udział w posiedzeniach komisji oraz za inne prace, na które stawki określone zostały przy założeniu, że prace te nie będą wykonywane w trybie umowy o pracę. Wynagrodzenia te powinny być zgodne z obowiązującymi przepisami.
5.
Wypłata należności następuje po pisemnym stwierdzeniu, że praca została wykonana zgodnie z umową. Stwierdzenie stanowiące podstawę wypłaty nie może zawierać żadnych zastrzeżeń.
6.
Przedsiębiorstwo, które wypłaciło wynagrodzenie należne z tytułu wykonania umowy pracownikowi zatrudnionemu w innym zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę, obowiązane jest zawiadomić o wysokości wypłaconego wynagrodzenia zakład pracy będący podstawowym miejscem pracy tego pracownika.
7.
Przedsiębiorstwa (zakłady) rejestrują wypłaty z bezosobowego funduszu płac dokonane w danym roku na rzecz pracowników własnych, jak również wypłaty z tytułu umów wykonywanych przez pracownika w innym miejscu pracy.
11 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 142 z dnia 2 lipca 1976 r. (M.P.76.30.130) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 14 lipca 1976 r.