Rozdział 8 - Finansowanie dostaw, postępowanie z fakturami niezgodnymi z planem inwestycyjnym. - Zasady finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych limitowych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-6.67

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1953 r.

VIII.

Finansowanie dostaw, postępowanie z fakturami niezgodnymi z planem inwestycyjnym.

§  54.
1.
Faktury za maszyny, urządzenia, narzędzia i inwentarz pokrywane są przez banki specjalne bezpośrednio ze środków inwestycyjnych, zgodnie z rocznym planem nakładów (§ 36 ust. 1 pkt 4 i § 38).
2.
Zasady i tryb rozliczeń z tytułu dostaw inwestycyjnych określa uchwała nr 877 Prezydium Rządu z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie zasad rozliczeń za dostawy, usługi i roboty między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1500).
§  55.
1.
Banki specjalne nie realizują dokumentów stanowiących podstawę rozliczeń (żądania zapłaty, przelewy, rozliczenia), jeśli w toku kontroli stwierdzą, że dokumenty te są:
1)
niezgodne rzeczowo z tytułem inwestycyjnym,
2)
przekraczają aktualny limit finansowania,
3)
przekraczają limit składnika tytułu inwestycyjnego, z wyjątkiem limitu składnika dotyczącego prac badawczych i projektowych,
4)
przekraczają wartość robót budowlano-montażowych i prac projektowych, ustaloną dla danego obiektu w przyjętej do finansowania umowie,
5)
nie oparte o dokumentację, o której mowa w § 36 ust. 1.
2.
Odpowiedzialność za prawidłowe dokonywanie rozliczeń ponosi inwestor bezpośredni.
§  56.
1.
Banki specjalne nie zwracają dokumentów wymienionych w § 55 ust. 1, lecz zatrzymują je w ewidencji.
2.
O otrzymaniu dokumentów, o których mowa w ust. 1, banki specjalne zawiadamiają inwestorów bezpośrednich i naczelnych, którzy obowiązani są zapewnić tym dokumentom pokrycie w ciągu 30 dni w drodze spowodowania:
1)
bądź odpowiedniej zmiany programu rzeczowego danego inwestora bez powiększenia jego limitu finansowania,
2)
bądź stosownego podwyższenia limitu składnika oraz limitu finansowania,
3)
bądź zwiększenia limitu finansowania.

Treść zawiadomień banki specjalne podają do wiadomości podawców dokumentów.

3.
Odrębne przepisy określą tryb postępowania banków w przypadkach bezskutecznego upływu terminu, ustalonego w ust. 2.
§  57.
Bank specjalny w przypadku otrzymania faktury za dostawy z importu niezgodnej rzeczowo z właściwym tytułem inwestycyjnym pokrywa tę fakturę w ciężar ogółu środków aktualnego limitu finansowania inwestora.
§  58.
Równocześnie z pokryciem faktury w trybie § 57 bank zawiadamia o tym:
a)
w zakresie planu centralnego - inwestora naczelnego,
b)
w zakresie planów terenowych - odpowiedni wydział prezydium właściwej rady narodowej.
§  59.
1.
Inwestor naczelny lub odpowiedni wydział prezydium właściwej rady narodowej obowiązani są w przypadku otrzymania faktury za dostawy z importu niezgodnej rzeczowo z właściwym tytułem inwestycyjnym zapewnić pokrycie dokonanych nakładów w trybie § 56 ust. 2 w terminie 30 dni od daty zawiadomienia.
2.
W przypadku gdy bank specjalny nie otrzyma w ciągu 30 dni od daty zawiadomienia decyzji w sprawie zmniejszenia pozostałego zakresu rzeczowego tytułu inwestycyjnego lub powiększenia limitu inwestycyjnego, bank występuje do właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) z wnioskiem o ograniczenie zakresu rzeczowego określonego składnika tytułu inwestycyjnego, zawiadamiając o tym inwestora. W przypadku gdy wniosek obejmuje składnik dotyczący robót budowlano-montażowych, bank zawiadamia o wnioskowanym zmniejszeniu również wykonawcę oraz właściwego dla niego ministra.
3.
Jeżeli w ciągu dni 30 od daty zgłoszenia wniosku, o którym mowa w ust. 2, minister (kierownik urzędu centralnego) nie udzieli bankowi odmiennej dyspozycji co do ograniczenia składnika tytułu inwestycyjnego, wniosek banku uważa się za zaakceptowany.