Rozdział 6 - Finansowanie inwestycji wykonywanych systemem zleceniowym. - Zasady finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych limitowych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-6.67

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1953 r.

VI.

Finansowanie inwestycji wykonywanych systemem zleceniowym.

§  46.
Inwestor obowiązany jest przedstawić właściwemu oddziałowi banku specjalnego do kontroli umowę z wykonawcą celem ustalenia przez bank, czy:
1)
objęty umową zakres robót znajduje się w zatwierdzonym tytule inwestycyjnym,
2)
suma rocznej umowy nie przekracza limitu inwestycyjnego, przewidzianego na te roboty w tytule inwestycyjnym,
3)
inwestycja objęta umową posiada zatwierdzony projekt wstępny i odpowiedni kosztorys,
4)
umowa zgodna jest z obowiązującymi przepisami, regulującymi zasady zawierania umów,
5)
w umowie zawarte zostały postanowienia ustalające prawidłowe zadanie obniżenia kosztu,
6)
umowa zawarta jest z zachowaniem przepisów o generalnym wykonawcy oraz
7)
została uzgodniona lokalizacja szczegółowa inwestycji.
§  47.
1.
Umowy nie odpowiadające któremukolwiek z warunków § 46 pkt 1, 3, 6 lub 7 nie mogą być przedmiotem finansowania przez banki specjalne. Brak dokumentów, o których mowa w § 46 pkt 3, nie stanowi przeszkody do przyjęcia umowy do finansowania w przypadkach określonych w § 36 ust. 2 pkt 2.
2.
W przypadku uchybienia w zakresie przepisów § 46 pkt 2, 4 albo 5 lub innych naruszeń przepisów o umowach banki specjalne nie wstrzymują finansowania, lecz wzywają zleceniodawcę do usunięcia braku w terminie ustalonym przez siebie, zawiadamiając o tym wykonawcę i inwestora naczelnego.
3.
W razie nieusunięcia uchybień w wyznaczonym terminie bank nie wstrzymując jeszcze finansowania zawiadamia o nieusunięciu stwierdzonych braków inwestora nadrzędnego z wezwaniem do zabezpieczenia wykonania żądań banku w dodatkowo ustalonym przez siebie terminie. Jeżeli w tym terminie żądania banku nie zostały zaspokojone, bank wstrzymuje dalsze finansowanie, o czym zawiadamia inwestora, wykonawcę oraz inwestora nadrzędnego.
4.
Wznowienie finansowania następuje po usunięciu braków i uchybień oraz przedłożeniu bankowi prawidłowej umowy.
§  48.
Banki specjalne potwierdzają przyjęcie umowy do finansowania odpowiednią adnotacją na umowie, stwierdzającą, że ogólna wartość umowy mieści się w ramach danego limitu inwestycyjnego. Roboty objęte umowami nie przyjętymi przez bank do finansowania nie mogą być przez wykonawcę realizowane, ani też nie będą finansowane.
§  49.
Zasady i tryb dokonywania rozliczeń za wykonane roboty budowlano-montażowe i prace projektowe ustala uchwała nr 17 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie zasad rozliczeń za roboty budowlano-montażowe i prace projektowe w zakresie inwestycji i kapitalnych remontów między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-6, poz. 59) oraz zarządzenia wydane na jej podstawie.