Rozdział 5 - Dokumenty wymagane dla finansowania inwestycji. - Zasady finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych limitowych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-6.67

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1953 r.

V.

Dokumenty wymagane dla finansowania inwestycji.

§  36.
1.
W zakresie inwestycji polegających na robotach lub na robotach i zakupach inwestor bezpośredni jest obowiązany przedłożyć właściwemu bankowi specjalnemu:
1)
dowód posiadania dokumentacji uprawniającej go do prowadzenia robót,
2)
dowód uzgodnienia lokalizacji szczegółowej inwestycji,
3)
dowody zaangażowania środków inwestycyjnych i odpowiednie kosztorysy,
4)
roczny plan nakładów inwestycyjnych na maszyny, urządzenia, narzędzia i inwentarz na wzorze stanowiącym załącznik nr 1 (M1) do instrukcji nr 94 Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego o sporządzaniu planu nakładów inwestycyjnych na maszyny, urządzenia, narzędzia i inwentarz na rok 1953,
5)
inne dokumenty uznane przez bank za niezbędne.
2.
Dowodem posiadania dokumentacji uprawniającej inwestora do prowadzenia robót jest:
1)
zaświadczenie o zatwierdzeniu w należytym trybie projektu wstępnego wraz z kosztorysami obejmującymi całość inwestycji oraz o zatwierdzeniu projektów technicznych i kosztorysów, wydane przez Główną Komisję Oceny Projektów Inwestycyjnych (Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego) bądź uprawnionych inwestorów - zależnie od szczebla, na którym projekty zostały zatwierdzone, lub
2)
zaświadczenie Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego stwierdzające włączenie inwestycji do planu w drodze wyjątku za zgodą Prezydium Rządu bez wymaganego i ostatecznie zatwierdzonego projektu wstępnego wraz z kosztorysem oraz wskazujące ostateczne terminy, w jakich inwestor obowiązany jest posiadać wymaganą dokumentację, albo
3)
zaświadczenie stwierdzające, że dla inwestycji z uwagi na jej nieskomplikowany charakter lub niewielkie rozmiary projekt wstępny nie jest wymagany, wydane przez inwestora naczelnego albo centralnego (zależnie od tego, kto dokonał zwolnienia) ze wskazaniem podstawy zwolnienia, tj. powołaniem się na odpowiednie zarządzenie właściwego ministra, uzgodnione z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Wzory zaświadczeń, o których mowa w punktach 1, 2 i 3, ustala Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego.

3.
Dowodem uzgodnienia lokalizacji szczegółowej inwestycji jest zaświadczenie prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) o zatwierdzeniu lokalizacji szczegółowej na wzorze stanowiącym załącznik nr 13 do instrukcji nr 92 Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego o zasadach uzgadniania lokalizacji obiektów inwestycyjnych.
4.
W zakresie dowodów zaangażowania środków inwestycyjnych inwestor przedstawia:
1)
w odniesieniu do prac projektowo-kosztorysowych:
a)
umowy i porozumienia dodatkowe zawarte z państwowymi biurami projektów lub innymi wykonawcami dokumentacji projektowo-kosztorysowej albo
b)
zlecenia wewnętrzne na wykonanie prac projektowo-kosztorysowych przy użyciu własnego aparatu inwestora,
2)
w odniesieniu do robót budowlano-montażowych, wykonywanych systemem zleceniowym:
a)
umowy wieloletnie i umowy roczne albo
b)
umowy jednoroczne,
3)
w odniesieniu do robót wykonywanych systemem gospodarczym przez własny aparat inwestora (SOWI, własne brygady robocze) - zlecenia wewnętrzne na wykonanie tych robót, a jeśli roboty finansowane są wstępnie ze środków obrotowych inwestora - ponadto rejestr robót prowadzonych systemem gospodarczym,
4)
w odniesieniu do robót wykonywanych systemem gospodarczym przez drobnych wykonawców obcych (spółdzielnie, przedsiębiorstwa nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej, rzemieślników lip.) - umowy o wykonanie robót.
§  37.
1.
Jednocześnie z umowami (zleceniami), o których mowa w § 36 ust. 4, inwestor obowiązany jest przedstawić stanowiące podstawę do zawarcia umowy (udzielenia zlecenia) i przeprowadzania rozliczeń za wykonane roboty lub prace projektowe:
1)
w zakresie robót budowlano-montażowych - należycie sporządzone i w przepisanym trybie zatwierdzone kosztorysy, chyba że właściwy dla inwestora wiceprezes Rady Ministrów wyraził zgodę na rozliczanie robót według rzeczywistych kosztów własnych wykonawcy powiększonych o jego marżę zysku,
2)
w zakresie prac projektowych - uzgodniony między stronami preliminarz kosztów.
2.
Jeżeli ogólny koszt objętych umową robót ustalony został szacunkowo z podziałem na scalone elementy budowy, inwestor obowiązany jest przedstawić bankowi specjalnemu odpis kosztorysu szczegółowego w terminie przewidzianym w umowie.
3.
Przy zmianach zakresu robót lub podstawy rozliczeń w toku wykonywania inwestycji (zmniejszenie lub zwiększenie zakresu robót, koszty dodatkowe, zmiana kosztorysu itp.) inwestor obowiązany jest równocześnie z przekazaniem wykonawcy dokumentów dotyczących tych zmian przesłać je w odpisach bankowi specjalnemu.
§  38.
W zakresie inwestycji polegających wyłącznie na zakupach inwestor bezpośredni jest obowiązany przedłożyć właściwemu bankowi specjalnemu roczny plan nakładów inwestycyjnych na maszyny, urządzenia, narzędzia i inwentarz na wzorze stanowiącym załącznik nr 1 (M1) do instrukcji nr 94 Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  39.
Inwestor bezpośredni jest obowiązany do przesyłania właściwemu oddziałowi banku specjalnego w terminie do dnia 7 każdego miesiąca wykazu sald zaangażowania środków inwestycyjnych oraz sald nakładów i finansowania inwestycji według stanu na koniec ubiegłego miesiąca, uwidocznionego w analitycznej kartotece inwestycyjnej, prowadzonej na podstawie okólnika Ministerstwa Finansów z dnia 12 grudnia 1950 r. w sprawie analitycznej księgowości inwestycyjnej (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 33, poz. 200).
§  40.
W rolnictwie i leśnictwie właściwi ministrowie mogą wydać w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego przepisy:
1)
dla robót budowlanych w zakresie odbudowy i przebudowy - o stosowaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej z pominięciem niektórych stadiów pełnej dokumentacji lub też z pominięciem niektórych fragmentów danego stadium,
2)
dla zakupów - o zwolnieniu od wymagań przedłożenia rocznego planu nakładów inwestycyjnych (§ 36 ust. 1 pkt 4 i § 38).

W tych przypadkach tytuł inwestycyjny lub tytuł pomocniczy wraz z odpowiednimi załącznikami stanowi roczny plan nakładów.

§  41.
1.
Przedłożenie bankowi specjalnemu wszystkich dokumentów wymienionych w §§ 36-38 stanowi warunek podjęcia i prowadzenia inwestycji oraz finansowania jej przez banki specjalne.
2.
Wyjątki od zasady wyrażonej w ust. 1 mogą być stosowane wyłącznie na podstawie decyzji właściwego wiceprezesa Rady Ministrów powziętej na wniosek zainteresowanego ministra (kierownika urzędu centralnego).
3.
Inwestorzy realizujący inwestycje, których całkowita wartość kosztorysowa nie przekracza kwoty 150.000 zł, zwolnieni są od posiadania zaświadczeń wymienionych w § 36 ust. 2.
§  42.
1.
Inwestycje noworozpoczynane w danym roku i wymagające projektu wstępnego mogą być - do czasu jego zatwierdzenia - realizowane i finansowane jedynie w zakresie ustalonym w uchwale nr 781 Prezydium Rządu z dnia 10 września 1952 r. w sprawie dokumentacji projektowo-kosztorysowej jako warunku włączania inwestycji do rocznych planów inwestycyjnych oraz jako warunku ich realizacji (Monitor Polski Nr A-80, poz. 1297), tj. w zakresie nakładów na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz na studia i prace badawcze, a ponadto - jeżeli w założeniach projektu zatwierdzona jest lokalizacja szczegółowa - również w zakresie nakładów na wstępne roboty przygotowawcze związane z zagospodarowaniem placu budowy (na podstawie zatwierdzonego planu zagospodarowania placu budowy). Podejmowanie i prowadzenie robót budowlano-montażowych do czasu zatwierdzenia projektu wstępnego wraz z kosztorysem jest bezwzględnie zabronione.
2.
Inwestycje kontynuowane, wymagające projektu wstępnego - do czasu jego zatwierdzenia - mogą być realizowane i finansowane w pełnym zakresie na podstawie projektu technicznego jedynie do terminu, ustalonego w uchwale Prezydium Rządu, zezwalającej na wykonywanie tych inwestycji bez zatwierdzonego projektu wstępnego.
§  43.
W razie stwierdzenia niezgodności dokumentów wymienionych w §§ 36-38 z tytułem inwestycyjnym banki specjalne mają prawo odmówić finansowania odpowiednich tytułów lub obiektów inwestycyjnych i żądać od władz nadrzędnych wstrzymania realizacji danego tytułu lub obiektu.
§  44.
1.
Banki specjalne mają prawo wstrzymać finansowanie danego tytułu inwestycyjnego w przypadkach:
1)
stwierdzenia braku celowości lub konieczności gospodarczej, błędnej lokalizacji lub błędnego rozwiązania projektu danej inwestycji,
2)
stwierdzenia nieprzygotowania organizacyjnego lub materiałowego danej budowy lub niegospodarności na budowie.
2.
W przypadku wstrzymania finansowania bank ma obowiązek zawiadomić o tym niezwłocznie właściwego inwestora centralnego oraz Państwową Komisję Planowania Gospodarczego, a w zakresie inwestycji terenowych - ponadto prezydium właściwej rady narodowej oraz przedstawić sprawę do decyzji właściwego wiceprezesa Rady Ministrów.
§  45.
W przypadku ujawnienia w projektach błędnych rozwiązań lub w kosztorysach błędnych obliczeń, które mogą być w krótkim czasie poprawione, banki specjalne żądają od inwestorów usunięcia stwierdzonych uchybień w ustalonym przez siebie terminie. W razie niewykonania tego żądania przez inwestorów banki są obowiązane wstrzymać dalsze finansowanie danego tytułu inwestycyjnego lub składnika aż do czasu dokonania odpowiednich poprawek.